Ugrás a fő tartalomra

Politikai vezetés

Tudnivalók az Európai Bizottság politikai vezetéséről, a 27 biztos feladatairól, kinevezésük módjáról és szakpolitikai prioritásaikról.

A biztosok feladatai

Noha a biztosokat az egyes tagországok delegálják a Bizottságba (mindegyik tagállamnak egy biztosa van), a feladatuk az, hogy az EU egészének, ne pedig a saját országuknak az érdekeit képviseljék.

A Bizottságon belül a biztosok hozzák a döntéseket, közösen. Egyebek mellett:

  • meghatározzák a Bizottság stratégiáit és szakpolitikáit,
  • megvitatásra és elfogadásra a Parlament és a Tanács elé terjesztik a jogszabályokra, finanszírozási programokra és az éves költségvetésre vonatkozó javaslataikat.

Az Európai Bizottság tevékenysége

 

A Bizottság kinevezése

Az elnök megválasztása

Az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőiből álló Európai Tanács ötévente javaslatot tesz az Európai Bizottság elnökjelöltjének személyére az Európai Parlament felé.

Azt, hogy kit javasolnak elnökjelöltnek, az Európai Parlamentnek az európai választások eredményeképpen kialakult összetételén alapul. Rendszerint a Parlament legnagyobb politikai pártcsaládjából választanak jelöltet.

A jelöltet az európai parlamenti képviselők abszolút többséggel választják meg.

A biztosi testület tagjainak kiválasztása

Az Európai Unió Tanácsa – a Bizottság megválasztott elnökével egyetértésben – az uniós tagállamok javaslatai alapján elfogadja a biztosjelöltek listáját.  

Mindegyik biztosjelöltnek meghallgatáson kell részt vennie az előtt a parlamenti bizottság előtt, amely a jelöltnek szánt tárcának megfelelő szakterülettel foglalkozik. A meghallgatást követően a parlamenti bizottság tagjai szavaznak arról, hogy alkalmasnak ítélik-e a jelöltet a pozíció betöltésére. Miután jóváhagyták a 27 jelöltet, a Parlament plenáris ülésen szavaz a biztosi testület egészéről. A parlamenti szavazás után az Európai Bizottság elnökét és a biztosokat az Európai Tanács nevezi ki.

Elszámoltathatóság

Az Európai Bizottság működését a demokratikus elszámoltathatóság jegyében az Európai Parlament ellenőrzi. Ez utóbbi intézménynek jogában áll jóváhagynia vagy menesztenie a Bizottság egész politikai vezetését.

Az Európai Bizottság feladata továbbá az uniós költségvetés gyakorlati megvalósítása. A Parlament minden évben értékeli, hogyan hajtotta végre a Bizottság az előző évi költségvetést, és dönt arról, hogy jóváhagyja-e azt. Ez az ún. mentesítési eljárás. Döntését a Parlament az Európai Számvevőszék és az Európai Bizottság több jelentése alapján hozza meg. E jelentések közé tartozik az uniós költségvetésről szóló éves irányítási és teljesítményjelentés is.

Döntéshozatal

A biztosok a döntéshozatal során egymással mind egyenrangúak, és a meghozott döntésekért azonos mértékben felelnek. A Bizottság kollektív határozatait írásbeli vagy szóbeli eljárás során fogadja el.

A bizottsági döntéshozatallal kapcsolatos további információkért látogasson el a döntéshozatal módjáról szóló honlapra.

Tájékozódjon alaposabban az uniós jogalkotás folyamatáról.

Döntéshozatal a heti üléseken