Preskoči na glavno vsebino
Evropska komisija

Širitev EU

Kaj dela EU

Glavni cilji širitvene politike EU so:

  • spodbujanje miru in stabilnosti v regijah v bližini meja EU
  • pomoč pri izboljšanju kakovosti življenja ljudi s čezmejnim vključevanjem in sodelovanjem
  • spodbujanje blaginje in možnosti za evropska podjetja in državljane
  • spodbujanje, podpora in spremljanje sprememb v državah, ki se želijo pridružiti Evropski uniji, v skladu z vrednotami, predpisi in standardi EU 

Izvedenih je bilo sedem krogov širitve, s katerimi so se vsakič spremenile tako Evropska unija kot države, ki so se pridružile. Danes je v Evropski uniji 27 držav. V pristopni proces je trenutno vključenih deset držav, ki si prizadevajo za članstvo.

Kako poteka širitev EU

Katere države se lahko pridružijo EU?

Evropski uniji se lahko pridruži vsaka evropska država, ki spoštuje demokratične vrednote EU in jih uveljavlja. 

Država lahko postane članica EU, samo če izpolnjuje pogoje za članstvo.

Kateri so koraki v procesu pridružitve?

Pridružitev države Evropski uniji poteka v treh glavnih fazah, ki jih morajo potrditi vse države članice EU.

Evropska komisija v pristopnem procesu pomaga državam, ki se želijo pridružiti EU, pri izpolnjevanju potrebnih meril za čkanstvo in jih podpira pri izvajanju povezanih ekonomskih in demokratičnih reform. Reforme morajo zagotoviti trdne, trajnostne in trajne rezultate.

Ko obe strani zaključita pogajanja in spremljajoče reforme, se država – ob soglasju vseh držav članic EU – lahko pridruži Evropski uniji

Področja ukrepanja

Obveznosti, ki jih morajo države izpolniti, preden se pridružijo EU, in kako EU podpira države pristopnice pri vzpostavljanju družbe, ki temelji na pravni državi.

Kako EU podpira udeležbo državljanov v družbenem in političnem življenju v državah pristopnicah.

Zahodni Balkan gradi skupni trg za boljše povezovanje regije z enotnim trgom EU pred pristopom.

Gospodarska merila, ki jih morajo države izpolniti, preden se pridružijo EU, in kako EU podpira države pri izvajanju potrebnih gospodarskih reform.

Ključni dosežki

  • S širitvijo se je povečala blaginja, izboljšal se je življenjski standard in okrepila demokracija in varnost v EU in državah, vključenih v širitveni proces.
  • Sodelovanje EU na Zahodnem Balkanu je prispevalo k reševanju konflikta, sodelovanju in spravi ter podprlo demokratične in gospodarske reforme v regiji.
  • EU je postala največji svetovni enotni trg, zaradi česar je postala še privlačnejši trgovinski partner. Od leta 2004 se je obseg naše mednarodne trgovine na svetovni ravni povečal in leta 2023 dosegel 5 000 milijard evrov.
  • Od širitve leta 2004, ko je deset držav članic postalo države članice, se je gospodarstvo EU povečalo za 27 %.
  • Po zaslugi naložb in sredstev EU je v 27 državah članicah zrasla sodobna infrastruktura in so bile vzpostavljene povezave, ki zbližujejo našo celino.
  • Evropski družbi je prineslo koristi zaradi večjega števila inovacij, javnih in zasebnih naložb, prostega pretoka blaga, storitev, kapitala in oseb, višjih standardov in večjih priložnosti.

V žarišču