Ugrás a fő tartalomra

Jogállamisági mechanizmus

Az európai jogállamisági mechanizmus megelőzési célú eszköz, mely a jogállamiság védelmét szolgálja: segít felismerni és kezelni a kezdődő, illetve a már kialakult problémákat.

Mi a jogállamisági mechanizmus?

Az európai jogállamisági mechanizmus keretében a Bizottság, a Tanács és az Európai Parlament, valamint a tagállamok, a nemzeti parlamentek, a civil társadalom és egyéb érdekelt felek éves párbeszédet folytatnak a jogállamiságról. Ennek az új eljárásnak az alapját a jogállamisági jelentés képezi.

Az európai jogállamisági mechanizmus egyik fő célkitűzése az, hogy ösztönözze az intézményközi együttműködést, és minden uniós intézményt arra sarkalljon, hogy saját intézményi szerepének megfelelően járuljon hozzá ahhoz. E cél hátterében az áll, hogy az Európai Parlament és a Tanács régóta kiemelt érdeklődést tanúsít az ügy iránt. A Bizottság felkéri továbbá a nemzeti parlamenteket és a nemzeti hatóságokat, hogy vitassák meg a jelentést, és arra ösztönzi a többi nemzeti és uniós szintű érdekelt felet, hogy vegyenek részt a folyamatban.

A mechanizmus részeként évente készülő jogállamisági jelentés és a tagállamokkal végzett előkészítő munka alapul fog szolgálni a témáról az EU-n belül folytatandó eszmecserékhez, valamint a jogállamisági problémák kialakulásának vagy elmélyülésének megelőzéséhez. A tagállamok, ha idejekorán azonosítják a kihívásokat, és együttműködnek a Bizottsággal, más tagállamokkal és az érdekelt felekkel (például az Európa Tanáccsal és a Velencei Bizottsággal), könnyebben meg tudják óvni a jogállamiságot.

A 2020. évi jogállamisági jelentés

2020 Rule of Law Report

A 2020. évi jogállamisági jelentés ismerteti, hogyan alakul a jogállamiság helyzete az egyes tagországokban, számba véve a pozitív és a negatív fejleményeket egyaránt. A jelentés a következő négy tematikus pillérre épül: az igazságszolgáltatási rendszer függetlensége, a korrupció elleni küzdelem, a médiapluralizmus és a fékek és ellensúlyok megfelelő működése.

 

National Rule of Law dialogues

The national rule of law dialogues are a format developed by the Commission and the Fundamental Rights Agency and facilitated by the national Commission Representations. They aim to bring together different stakeholders and authorities to discuss about national rule of law issues and how to follow-up to them, on the basis of the Rule of Law Report.