Ugrás a fő tartalomra

A 2020. évi jogállamisági jelentés

A 2020. évi jogállamisági jelentés ismerteti, hogyan alakul a jogállamiság helyzete az egyes tagországokban.

Közlemény és országfejezetek

A 2020. évi jogállamisági jelentés két részből áll: egy közleményből, mely az Európai Unió egészére kiterjedő általános áttekintést nyújt a jogállamiság helyzetéről, és a 27 országfejezetből, mely részletesen taglalja az egyes tagállamokban kirajzolódó trendeket ezen a területen. A jelentés a következő négy tematikus pillérre épül: az igazságszolgáltatási rendszer függetlensége, a korrupció elleni küzdelem, a médiapluralizmus és a fékek és ellensúlyok megfelelő működése. Az országfejezetek a Bizottság által végzett minőségi értékelésen alapulnak, és a 2019 januárja óta bekövetkezett jelentős fejleményeket veszik számba. Mindegyik országspecifikus beszámoló elején rövid tényszerű összefoglalás olvasható az adott tagállamban tapasztalható jogi és intézményi viszonyokról, a négy tematikus pillér szerint tagolva. Az értékelés nemcsak a kihívásokat, hanem a pozitív fejleményeket, köztük a bevált eljárásokat is bemutatja. A Bizottság következetes és egységes közelítésmódot alkalmazott, azaz az összes tagállamban egyazon módszertant követett és azonos témákat vizsgált, ugyanakkor mindenkor az adott helyzet és fejlemények függvényében járt el.

2020 Rule of Law Report: Communication and country chapters

Módszertan

A jogállamisági jelentés a tagállamokkal folytatott szoros együttműködés révén jött létre, és több forrásra támaszkodik. A 27 országfejezetben megfogalmazott értékelések a tagállamokkal megvitatott módszertan szerint készültek. Ugyanez a módszertan lesz irányadó a következő évek jogállamisági jelentéseinek elkészítésékor is. A jelentés minden tematikus pillére az értékelés szempontjából releváns uniós jogi rendelkezésekre hivatkozik. Ezenkívül az Európa Tanács azon véleményeire és ajánlásaira is utal, amelyek hasznos iránymutatást nyújtanak.

Az e célból nemrég létrehozott intézmény, a jogállamisággal foglalkozó nemzeti kapcsolattartó pontok hálózata kapta a feladatot, hogy segítséget nyújtson a jogállamisági mechanizmus és a keretében alkalmazott módszertan kialakításához, és folyamatos kommunikációs csatornaként működjön a Bizottság és a tagállamok között. A Bizottság az összes tagállam és több mint 200 érdekelt fél írásos tájékoztatását dolgozta fel, és több mint 300 virtuális találkozót tartott különböző résztvevőkkel, köztük a tagállamok mindegyikével, egyéb érdekelt felekkel és a civil társadalommal.

2020 Rule of Law Report: methodology

A tagállamok észrevételei

Mindegyik tagállam felkérést kapott, hogy a közös megállapodással kialakított sablont követve nyújtson tájékoztatást általános jogi és intézményi kereteiről és a jogállamiság terén 2019 óta bekövetkezett jelentős fejleményekről. A tagállamok által benyújtott információk, akárcsak a jelentés, a következő négy tematikus pillér szerint tagolódtak: az igazságszolgáltatási rendszer függetlensége, a korrupció elleni küzdelem, a médiapluralizmus és a fékek és ellensúlyok megfelelő működése.

2020 Rule of Law Report - input from Member States

Célzott konzultáció az érdekelt felekkel

A 2020. évi jogállamisági jelentés elkészítéséhez az Európai Bizottság kikérte az érdekeltek véleményét, akik a 2020. március 24. és május 4. között tartott célzott konzultáció keretében nyújthatták be írásbeli észrevételeiket. A célzott konzultáció során több mint 200 horizontális és országspecifikus hozzászólás érkezett különféle uniós ügynökségek, európai hálózatok, országos és európai szintű civil szervezetek és szakmai szövetségek, valamint más nemzetközi és európai szereplők részéről. A konzultáció során szerzett információk hasznos adalékként szolgáltak a Bizottságnak az egyes tagállamok helyzetének tényszerű elemzéséhez.

2020 Rule of Law Report: targeted stakeholder consultation

Documents

2020. SZEPTEMBER 30.
2020 Rule of law report - methodology

2020. SZEPTEMBER 30.
Uniós jogállamisági eszköztár

2020. SZEPTEMBER 30.
Az európai jogállamisági mechanizmus – tájékoztató