Ugrás a fő tartalomra

Volkswagen

A dízelbotrányt követően a fogyasztóvédelmi hatóságok 2017. szeptember 7-én levelet küldtek a Volkswagen Csoportnak, amelyben felszólították a gépjárműgyártót, hogy haladéktalanul javítson meg minden érintett autót. 2017 decemberében a Volkswagen vállalta, hogy 2018-ban is díjmentes javításokat fog kínálni. Az Európai Bizottság és a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok 2018 júliusában nyilvánosságra hozták következtetéseiket a Volkswagen Csoport általi tömeges, EU-szerte 8,5 millió gépjárművet érintő visszahívásról. A hatóságok üdvözölték a Volkswagen erőfeszítéseit a visszahívással kapcsolatos bizalom megalapozása terén, és örömmel nyugtázták azt is, hogy jelentősen javult a fogyasztóknak nyújtott tájékoztatás. A javítási arány jelenleg eléri a 80%-ot, a gépkocsigyártó pedig vállalta, hogy 2020 végéig folytatja az ingyenes frissítéseket. A Bizottság és a fogyasztóvédelmi hatóságok azonban sajnálattal vették tudomásul, hogy a javítás után felmerülő problémákra a vállalat nem tudott teljes körű és egyértelmű garanciát nyújtani.

Didier Reynders, a jogérvényesülésért és a fogyasztópolitikáért felelős biztos 2020. augusztus 11-i levelében határozottan ösztönözte a Volkswagen Csoportot, hogy ajánljon fel méltányos kártérítést valamennyi érintett uniós fogyasztónak, és hangsúlyozta, hogy a fogyasztók EU-szerte elvárják, hogy tisztességes bánásmódban részesüljenek, és megfelelő kártérítést kapjanak az őket ért károkért.

Az Európai Bíróság ítélkezési gyakorlatára hivatkozva a fogyasztóvédelmi hatóságok – a Bizottság koordinálásával – 2021. szeptember 28-án nyilatkozatot adtak ki, amelyben kijelentették, hogy a Volkswagen a kipufogógáz-manipulációs rendszerekkel felszerelt dízelüzemű gépjárművek forgalmazásával megszegte az uniós fogyasztóvédelmi előírásokat. A hatóságok arra kérik a vállalatot, hogy találjon kielégítő megoldást, hogy az uniós fogyasztóknak, akik EU-szerte bírósági úton keresnek jogorvoslatot, ne kelljen éveken át pereskedniük. A Volkswagen eddig csak azoknak az ügyfeleinek az esetében vállalta a kártalanítást, akik az autóvásárlás időpontjában Németországban laktak. A hatóságok kérésére az autógyártó azt közölte a Bizottsággal és a fogyasztóvédelmi hatóságokkal, hogy nem tartja indokoltnak a nem Németországban élő európai fogyasztóknak történő önkéntes fizetést, mert az érintett autókat közben átalakították, így már megfelelnek a jogi követelményeknek. A vállalat álláspontja a közelmúltban hozott uniós és nemzeti bírósági határozatok ellenére sem változott.

2021. SZEPTEMBER 28.
Declaration of the Consumer Protection Cooperation (CPC) network on the use of defeat device software by the Volkswagen
2020. SZEPTEMBER 17.
Letter from Commissioner Reynders to Volkswagen on compensation
2018. JÚLIUS 16.
Volkswagen final reply to the CPC Authorities
2018. JÚLIUS 16.
Final letter CPC Authorities to Volkswagen
2018. JÚLIUS 16.
Assessment reaction VW to common position
2018. JÚLIUS 16.
Comments CPC Authorities on Q&A websites VW
2018. JÚLIUS 11.
Common position of national authorities within the CPC Network on the commercial practices of the Volkswagen group
2018. JÚLIUS 11.
Notice from CPC on dialogue with VW (19/12/2017)
2018. JÚLIUS 11.
Answer VW to common position (09/10/2017)
2018. JÚLIUS 11.
CPC Cover letter Common Position on VW (07/09/2017)

Sajtóközlemény (2018. július 17.)

Sajtóközlemény (2017. december 19.)

Sajtóközlemény (2017. szeptember 7.)