Põhisisu juurde

Rahastamisvõimalused vabaühendustele

Peamised rahastamisvõimalused

Ligikaudu 80% ELi vabaühendustele mõeldud rahastamisallikatest haldavad ELi liikmesriigid ise. Kõikide riikide korraldusasutuste veebilehtedel leidub üksikasjalikku teavet rahastamisvõimaluste ja taotlusmenetluste kohta. Ülejäänud osa vahenditest haldab Euroopa Komisjon või teised ELi ametid.

Sotsiaalne kaasatus, sooline võrdõiguslikkus ja võrdsed võimalused

Nendes valdkondades tegutsevad vabaühendused võivad saada toetust Euroopa Sotsiaalfondist+ (ESF+). Neid vahendeid haldavad ELi piirkondade ja riikide kohalikud korraldusasutused.

Kultuur ja meedia

Programmiga „Loov Euroopa“ toetatakse audiovisuaalvaldkonna, kultuuri- ja loometöö projekte. Programm koosneb kahest alamprogrammist: „Kultuur“ ja „MEDIA“.

Kultuuri alamprogramm pakub rahastamisvõimalusi mitmes teemavaldkonnas: koostööprogrammid, kirjanduse tõlkimine, võrgustikud ja platvormid. Alamprogrammiga „MEDIA“ antakse rahalist toetust ELi filmi- ja audiovisuaaltööstusele oma teoste loomiseks, levitamiseks ja reklaamiks. Samuti rahastatakse sellest koolitusi ja filmide arendustegevust.

Programmi „Loov Euroopa“ haldab Euroopa Hariduse ja Kultuuri Rakendusamet (EACEA).

Kodakondsuse ja kodanikuosaluse edendamine

Kodakondsuse, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi eesmärk on kaitsta ja edendada liidu õigusi ja väärtusi, mis on sätestatud ELi aluslepingutes ja põhiõiguste hartas. See aitab säilitada ja arendada avatud, õigustel põhinevaid, demokraatlikke, võrdseid ja kaasavaid ühiskondi, mis põhinevad õigusriigi põhimõttel. Ka seda programmi haldab EACEA.

Teadusuuringud ja innovatsioon

Vabaühendused võivad taotleda projektidele rahastust programmi „Euroopa horisont“ raames, mis on ELi peamine teadusuuringute rahastamise programm. Selle vahendusel toetatakse mitmesugustes valdkondades nii organisatsioonide kui ka üksikisikute teadusprojekte.

Arengu- ja humanitaarabi

Vabaühendused võivad saada rahastust enamiku temaatiliste või piirkondlike programmide raames, mida haldab Euroopa Komisjoni talitus, mis vastutab rahvusvahelise koostöö ja arengu eest (INTPA).

Samuti võivad vabaühendused saada Euroopa Komisjoni humanitaarabi ja kodanikukaitse peadirektoraadi (ECHO) kaudu rahalist toetust humanitaarabi ja kodanikukaitse alase tegevuse jaoks.

Transport, energeetika ja IKT

Vabaühendused võivad rahastust taotleda ka mõnest Euroopa ühendamise rahastu programmi tegevussuunast, millest rahastatakse energeetika, transpordi ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaga seotud projekte. Euroopa ühendamise rahastu tegevussuundi haldavad Euroopa Kliima, Taristu ja Keskkonna Rakendusamet (CINEA) ning Euroopa Tervishoiu ja Digitaalvaldkonna Rakendusamet (HaDEA).

Muud rahastamisvõimalused

Lisaks siin nimetatutele võib olla veel teisigi vabaühendustele avatud võimalusi. Uurige kutsete loetelu.

  • Avatud konkursikutseid ja pakkumismenetlusi avaldab korrapäraselt ka välispoliitika vahendite talitus.
  • Mitmesugustele projektidele antakse toetusi ka programmist LIFE. Taotluse võivad esitada kõik ELis registreeritud avalik-õiguslikud või eraõiguslikud juriidilised isikud.