Pāriet uz galveno saturu
Ziņošana par ES valsts izdarītu ES tiesību aktu pārkāpumu

Ja tiek skartas jūsu kā ES pilsoņa tiesības, jums attiecīgajā ES valstī ir jābūt pieejamiem ātriem un efektīviem tiesiskās aizsardzības līdzekļiem.  Tāpēc ar savu problēmu varat vērsties attiecīgajās valsts iestādēs un mēģināt to atrisināt. Šīs struktūras ir tieši atbildīgas par ES tiesību aktu pareizu piemērošanu katrā konkrētajā gadījumā.

Par valsts iestādes pieļautu ES tiesību aktu pārkāpumu varat ziņot, iesniedzot sūdzību Komisijai.

Lūdzam paturēt prātā, ka Komisijas uzdevums ir pārliecināties, ka ES dalībvalstis pareizi piemēro ES tiesību aktus, nevis atrisināt jūsu individuālo situāciju.

Atbildības jomas

Ko Komisija nevar darīt?

Komisijai nav pilnvaru veikt šādas darbības:

  • rīkoties saistībā ar šādām sūdzībām:
    • sūdzības par privātu struktūru vai privātpersonu darbībām, kurās nav iesaistītas valsts iestādes, 
    • sūdzības par jautājumiem, uz kuriem neattiecas ES tiesību akti (sk. sadaļu “Kas ir ES tiesību akti?”),
    • sūdzības par valstīm, kas nav ES sastāvā,
    • sūdzības par citām starptautiskām organizācijām (piem., NATO, ANO, Eiropas Padome);
  • sniegt jums individuālu atlīdzinājumu vai kompensāciju par nodarītajiem zaudējumiem;
  • pārņemt no valsts iestādēm lēmumu pieņemšanas lomu vai pārskatīt lēmumus, ko tās pieņēmušas atsevišķos gadījumos.

Sūdzību izskatīšana

Viens no Komisijas galvenajiem uzdevumiem ir ES tiesību aktu izpildes panākšana. Tas tiek darīts, koncentrējot centienus uz to, lai pirmām kārtām novērstu ES tiesību aktu pārkāpumus, un stingri un ātri rīkojoties nopietnu pārkāpumu gadījumā.

Tāda pati pieeja tiek izmantota sūdzību izskatīšanā. Komisija neizskata katru sūdzību, bet gan koncentrējas uz tādām sūdzībām, kurām ir vislielākā ietekme uz cilvēku un uzņēmumu interesēm kopumā.

Sūdzības iesniegšana

Izmantojiet mūsu izveidoto kontrolsarakstu, lai pārliecinātos, vai Eiropas Komisija var izmeklēt jūsu sūdzību, un aizpildiet sūdzības veidlapu.

Iesniegt sūdzību

Vairākkārtējas sūdzības

Komisija dažkārt saņem lielu skaitu sūdzību par vienu un to pašu tēmu un par vienu un to pašu ES valsti (“vairākkārtējas sūdzības”).

Šādos gadījumos Komisija var nolemt sazināties ar sūdzību iesniedzējiem kā grupu, publicējot informāciju šajā tīmekļvietnē. Šāda saziņa ļauj Komisijas dienestiem ātri reaģēt un informēt attiecīgās personas. Tādējādi arī ir iespēja ņemt vērā potenciāli plašākas sabiedrības interesi par sūdzības iesniedzēju izvirzīto jautājumu.

Plašāka informācija par paziņojumiem tādu vairākkārtēju sūdzību jomā, kas joprojām tiek izskatītas vai ir nesen pabeigtas.

Noderīgas saites

  1. Kā iesniegt sūdzību valsts līmenī
  2. Jūsu tiesības saskaņā ar ES Pamattiesību hartu – kādos gadījumos hartu piemēro, ko darīt, ja ir pārkāptas jūsu tiesības, un kur vērsties pēc palīdzības.
  3. Lūgumrakstu par ES tiesību aktu piemērošanu varat iesniegt arī Eiropas Parlamentam. Vispirms gan pārbaudiet, vai jūsu jautājums jau nav izvirzīts Parlamentam. Ja ir, tad varat atbalstīt jau esošu lūgumrakstu.

 Ja jūsu lūgumraksts tiks atzīts par pieņemamu, Parlaments varēs pieprasīt, lai Komisija veic izmeklēšanu. Komisija šo pieprasījumu izvērtēs un sniegs atbildi Parlamentam.