Pāriet uz galveno saturu

Ko ES dara LGBTIK personu līdztiesības labā

1 of 1

LGBTIK personu aizsardzības un drošības nodrošināšana

Lesbietes, geji, biseksuāļi, transpersonas, interseksuāļi un kvīri (LGBTIQ) ES katru dienu saskaras ar diskrimināciju, naidu un aizskaršanu. Tas var kaitēt viņu fiziskajai, garīgajai un emocionālajai labklājībai. Mums ir jācenšas aizsargāt LGBTIK personu tiesības un drošību.

Atsevišķām personām Eiropas Savienībā joprojām ir bīstami atklāti runāt par savu seksuālo orientāciju, dzimumidentitāti, dzimuma izpausmi un viņu seksuālajām pazīmēm vai vienkārši būt tiem, kas viņi ir, un nejusties apdraudētiem. Turklāt ievērojams skaits LGBTIK personu ir pakļautas nabadzības un sociālās atstumtības riskam. Ne visi jūtas droši, lai ziņotu policijai par verbālu un fizisku vardarbību.

ES centienos panākt LGBTIK personu tiesību labāku aizsardzību ir jāuzņemas vadošā loma un aktīvi jāveicina līdztiesība un nediskriminācija visās dalībvalstīs.

  • alt=""
    64 % aptaujāto LGBTIK personu

    ir jutušas, ka tiek diskriminētas viņu seksuālās orientācijas dēļ

  • alt=""
    72 % eiropiešu

    uzskata, ka viendzimuma laulības būtu jāatļauj visā ES

  • alt=""
    43 % LGBTIK personu

    ir saskārušās ar aizskaršanu viņu seksuālās orientācijas dēļ

LGBTIK līdztiesības stratēģija (2020–2025)

2020. gadā Komisija pieņēma pirmo stratēģiju par labu LGBTIK personu līdztiesībai.

Stratēģija paredz dažādas mērķtiecīgas darbības, kuru mērķis ir cīnīties pret nevienlīdzību, kas skar LGBTIK personas, integrēt LGBTIK personu līdztiesību visās politikas jomās un nostiprināt LGBTIK personu iespējas izteikties. Mērķis ir pamudināt dalībvalstis un visu līmeņu dalībniekus apvienot savus pūliņus, lai efektīvāk apkarotu LGBTIK personu diskrimināciju līdz 2025. gadam.

Šīs stratēģijas pamatā ir četri pīlāri:

  • A person holding a poster with a rainbow and the words "Love is Love"
    diskriminācijas apkarošana;
  • A person holding a rainbow flag
    drošības garantēšana;
  • A woman in a wheelchair, with a rainbow flag flowing behind
    iekļaujošas sabiedrības veidošana;
  • A transgender woman
    ES vadošā loma centienos visā pasaulē nodrošināt LGBTIK personu līdztiesību.

Progresa uzraudzīšana

2023. gadā publicētais progresa ziņojums par stratēģijas īstenošanu liecina, ka pēdējos gados Eiropas sabiedrībās ir plaši izplatījusies pret LGBTIK vērsta naida runa un vēstījumi. Komisija ir veikusi pasākumus, lai risinātu šo problēmu, un nav vilcinājusies sākt pārkāpuma procedūras gadījumos, kad LGBTIK personu pamattiesības tikušas pārkāptas.

No otras puses, ziņojumā konstatēts, ka arvien vairāk ES valstu ir pieņēmušas valsts rīcības plānus vai stratēģijas, lai cīnītos pret diskrimināciju, kuras pamatā ir seksuālā orientācija. Šīs valstis ir arī ieviesušas vai grozījušas tiesību aktus, lai paplašinātu aizsardzību pret diskrimināciju dzimuma un seksuālās orientācijas dēļ.

Lai gan progress var prasīt laiku, daudzi pasākumi, kurus paredz LGBTIK līdztiesības stratēģija 2020.–2025. gadam, ir veikti vai tiek veikti ar mērķi integrēt līdztiesību visās ES politikas jomās, tiesību aktos un finansēšanas programmās un turpināt veicināt intersekcionālu pieeju, LGBTIK personām piešķirot īpašu uzmanību.

Atbalsts LGBTIK personām

Eiropas Komisija finansiāli atbalsta projektus, kas veicina LGBTIK personu līdztiesību, piemēram, programmas “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” (CERV) ietvaros. 

Turklāt piecas Eiropas LGBTIK jumta organizācijas saņem tiešu finansiālu atbalstu CERV dotāciju formā:

Plašāku informācija par finansējumu un jauniem uzaicinājumiem iesniegt priekšlikumus

Pieredzes stāsti

Eiropas Komisija ir arī apņēmusies kopīgot videostāstus par LGBTIK personu personīgo pieredzi visā Eiropā.

LGBTIK personu tiesiskā aizsardzība

Eiropas Savienība akcentē LGBTIK personu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanu un uzlabošanu dažādās svarīgās jomās, jo īpaši: 

  • pasākumus, kuru mērķis ir stiprināt LGBTIK personu tiesisko aizsardzību pret naida noziegumiem, naida runu un vardarbību; 
  • pasākumus, kuru mērķis ir aizsargāt LGBTIK personu un ģimeņu aizsardzību pārrobežu situācijās; 
  • to LGBTIK personu tiesību ievērošanu, kuri iesnieguši starptautiskās aizsardzības pieteikumu.

Īstenojot ES tiesību aktus, ES valstīm ir jāievēro ES Pamattiesību harta. Pamattiesības parasti aizsargā arī jūsu valsts konstitūcija. Ja uzskatāt, ka tiek pārkāptas jūsu tiesības līdztiesības jomā, noskaidrojiet, kā varat iesniegt sūdzību valsts līmenī