Ugrás a fő tartalomra

Intézkedések a LMBTIQ-személyek egyenlőségének előmozdításáért

Az LMBTIQ-személyek jogainak és biztonságának védelme

A leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, interszexuális és queer (LMBTIQ) személyek az EU-ban naponta szembesülnek hátrányos megkülönböztetéssel, gyűlölettel, zaklatással Ez káros hatással lehet a fizikai, mentális és érzelmi jóllétükre. Törekednünk kell arra, hogy megvédjük az LMBTIQ-személyek biztonságát és jogait.

Az EU-ban még mindig vannak olyan emberek, akik nem vállalhatják fel nyíltan szexuális irányultságukat, nemi vagy társadalmi identitásukat vagy nemi jellemzőiket, illetve nem lehetnek egyszerűen önmaguk a fenyegetettség érzése nélkül. Ezenkívül nagyon sok LMBTIQ-személy a szegénység és a társadalmi kirekesztődés kockázatának is ki van téve. Nem mindenki mer bejelentést tenni a rendőrségen az őt ért szóbeli sértésekről és fizikai erőszakról.

Az EU-nak élen kell járnia azon erőfeszítésekben, hogy megvédje az LMBTIQ-személyek jogait, és aktívan elő kell mozdítania az egyenlőséget és a megkülönböztetésmentességet a tagállamokban.

alt=""
A megkérdezett LMBTIQ-személyek 64%-a

érezte úgy, hogy LMBTIQ-személyként hátrányos megkülönböztetés érte

alt=""
Az európaiak 72%-a

egyetért azzal, hogy az azonos neműek házasságát EU-szerte engedélyezni kellene

alt=""
Az LMBTIQ-emberek 43%-át

érte zaklatás LMBTIQ volta miatt

Az LMBTIQ-személyek egyenlőségéről szóló stratégia (2020–2025)

2020-ban a Bizottság első ízben fogadott el olyan stratégiát, amely az LMBTIQ-személyek egyenlőségét volt hivatott előmozdítani.

A stratégia célzott intézkedéseket irányozott elő, hogy felszámolja az LMBTIQ-személyeket érintő egyenlőtlenségeket, beépítse az LMBTIQ-személyek egyenlőségének előmozdítását szolgáló szempontokat valamennyi szakpolitikai területbe, és elősegítse, hogy az LMBTIQ-személyek hangja eljusson a döntéshozókig A stratégia célja, hogy összefogja a tagállamok és a különböző szintű szereplők erőfeszítéseit annak érdekében, hogy 2025-re hatékonyabban lehessen küzdeni az LMBTIQ-személyekkel szembeni hátrányos megkülönböztetés ellen.

A stratégia a következő négy fő pilléren nyugszik:

A person holding a poster with a rainbow and the words "Love is Love"
küzdeni a hátrányos megkülönböztetés ellen,
A person holding a rainbow flag
garantálni a biztonságot,
A woman in a wheelchair, with a rainbow flag flowing behind
befogadó társadalmakat kiépíteni,
A transgender woman
élére állni az LMBTIQ-személyek egyenlőségét világszerte előmozdító erőfeszítéseknek.

Az előrehaladás nyomon követése

A stratégia végrehajtásáról szóló, 2023-ban közzétett eredményjelentés azt mutatja, hogy az elmúlt években széles körben elterjedt a gyűlölet és egyre nagyobb teret nyernek az LMBTIQ-ellenes narratívák az európai társadalmakban. A Bizottság több intézkedést is hozott ennek a problémának a kezelésére, és habozás nélkül kötelezettségszegési eljárásokat indított azokban az esetekben, amikor az LMBTIQ-személyek alapvető jogai sérültek.

Másrészt a jelentés azt is megállapította, hogy egyre több uniós ország fogadott el nemzeti cselekvési tervet vagy stratégiát az LMBTIQ-személyekkel szembeni megkülönböztetés leküzdésére. Több példa volt arra is, hogy a jogalkotók jogszabályokat vezettek be vagy módosítottak annak érdekében, hogy kiterjesszék a nemen és szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetéssel szembeni védelem hatályát.

Jóllehet az előrelépéshez sok időre lehet szükség, az LMBTIQ-személyek egyenlőségéről szóló, a 2020–2025 közötti időszakra vonatkozó stratégiában foglalt intézkedések közül sok már megvalósult vagy folyamatban van. Ezeknek az intézkedéseknek az a célja, hogy az egyenlőség szempontját valamennyi uniós szakpolitikában, jogszabályban és finanszírozási programban érvényre juttassák, és továbbra is előtérbe helyezzék a metszetszemléletű közelítésmódot és figyelmet az LMBTIQ-személyek tekintetében.

Az LMBTIQ-személyek támogatása

Az Európai Bizottság pénzügyi támogatást nyújt az LMBTIQ-személyek egyenlőségét előmozdító projektekhez, többek közt a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek (CERV) programon keresztül. 

Emellett a CERV-támogatások révén 5 európai LMBTIQ-ernyőszervezet közvetlen pénzügyi támogatásban is részesül. A következő szervezetekről van szó:

További információk a finanszírozási lehetőségekről és új pályázati felhívások

Személyes történetek

Az Európai Bizottság azt is fontos feladatának tartja, hogy terjesszen olyan kisfilmeket, melyeken LMBTIQ-személyek személyes történetüket mesélik el.

Az LMBTIQ-személyek jogi védelme

Az Európai Unió arra törekszik, hogy több kulcsfontosságú területen érvényre juttassa és javítsa az LMBTIQ-személyek jogi védelmét. Többek között azon munkálkodik, hogy 

  • megerősítse az LMBTIQ-személyek jogi védelmét a gyűlölet-bűncselekményekkel, a gyűlöletbeszéddel és az erőszakkal szemben; 
  • biztosítsa az LMBTIQ-személyek és családok jogait több tagállamot érintő helyzetekben, és javítsa védelmüket; 
  • védelmezze a migráns, illetve nemzetközi védelmet kérelmező LMBTIQ-személyek jogait.

Az uniós tagállamoknak az uniós jog végrehajtása során be kell tartaniuk az Európai Unió Alapjogi Chartáját. Az alapvető jogokat ezenkívül általában az egyes országok alkotmánya is védi. Ha Ön úgy érzi, hogy sérültek az egyenlőséghez fűződő jogai, itt utánanézhet annak, hogyan nyújthat be panaszt hazájában