Põhisisu juurde

Tegevus LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse valdkonnas

1 of 1

LGBTIQ-inimeste kaitse ja turvalisuse tagamine

Lesbid, geid, biseksuaalid, trans-, intersoolised ja queer-inimesed (LGBTIQ) kannatavad ELis iga päev diskrimineerimise, vihkamise ja ahistamise all. See võib avaldada kahjulikku mõju füüsilisele, vaimsele ja emotsionaalsele heaolule. Peame püüdma kaitsta LGBTIQ-inimeste õigusi ja turvalisust.

Teatavate inimeste jaoks ELis on endiselt ebaturvaline tunnistada varajamatult oma seksuaalset sättumust, sooidentiteeti, sooväljendust või sootunnuseid ning olla lihtsalt nemad ise, tundmata end ohustatuna. Märkimisväärset osa LGBTIQ-inimestest ohustab ka vaesus ja sotsiaalne tõrjutus. Mitte kõik ei tunne end piisavalt turvaliselt, et teatada verbaalsest väärkohtlemisest ja füüsilisest vägivallast politseile.

EL peab olema LGBTIQ-inimeste õiguste paremaks kaitsmiseks tehtavates jõupingutustes esirinnas ning edendama aktiivselt võrdõiguslikkust ja mittediskrimineerimist kõigis liikmesriikides.

  • alt=""
    64% vastanud LGBTIQ-inimestest

    tundis, et neid on diskrimineeritud LGBTIQ-inimeste kogukonda kuulumise tõttu

  • alt=""
    72% eurooplastest

    nõustub, et samasooliste abielud peaksid olema lubatud kogu ELis

  • alt=""
    43% LGBTIQ-inimestest

    on kogenud ahistamist LGBTIQ-inimeste kogukonda kuulumise tõttu

LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegia aastateks 2020–2025

2020. aastal võttis komisjon vastu kõigi aegade esimese LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegia

Strateegias on esitatud sihipärased meetmed LGBTIQ-inimesi mõjutava ebavõrdsuse vähendamiseks, LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse integreerimiseks kõikidesse poliitikavaldkondadesse ning LGBTIQ-inimeste hääle paremine kuuldavaks tegemiseks. Selle eesmärk on tuua kokku liikmesriigid ja kõigil tasanditel tegutsejad ühisteks jõupingutusteks, et võitlus LGBTIQ-vastase diskrimineerimisega muutuks 2025. aastaks tõhusamaks.

Strateegia toetub neljale sambale:

  • A person holding a poster with a rainbow and the words "Love is Love"
    diskrimineerimise vastu võitlemine
  • A person holding a rainbow flag
    turvalisuse tagamine
  • A woman in a wheelchair, with a rainbow flag flowing behind
    kaasava ühiskonna loomine
  • A transgender woman
    LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse edendamine üle kogu maailma

Edusammude jälgimine

2023. aastal avaldatud eduaruanne strateegia rakendamise kohta näitab, et vaen ja LGBTIQ-vastased narratiivid on viimastel aastatel Euroopa ühiskondades laialt levinud. Komisjon on võtnud meetmeid selle vastu võitlemiseks ning ei ole kõhelnud algatada rikkumismenetlusi juhtudel, kui LGBTIQ-inimeste põhiõigusi on rikutud.

Teisest küljest leiti aruandes, et üha rohkem ELi riike on võtnud vastu riiklikud LGBTIQ-inimeste tegevuskavad või strateegiad LGBTIQ-inimeste diskrimineerimise vastu võitlemiseks. Samuti on nad kehtestanud või muutnud seadusi, et laiendada kaitset soolise diskrimineerimise ja seksuaalse sättumuse alusel toimuva diskrimineerimise eest.

Kuigi tulemused ei pruugi saabuda kiiresti, on paljud LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegias 2020–2025 sisalduvad meetmed ellu viidud või neid rakendatakse eesmärgiga integreerida võrdõiguslikkus kõikidesse ELi poliitikavaldkondadesse, õigusaktidesse ja rahastamisprogrammidesse ning jätkata valdkonnaülese lähenemisviisi ja LGBTIQ-inimestele tähelepanu pööramise edendamist.

LGBTIQ-inimeste toetamine

Euroopa Komisjon toetab rahaliselt LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse edendamise projekte, näiteks kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi kaudu. 

Lisaks saavad viis Euroopa LGBTIQ katusorganisatsiooni otsest rahalist toetust kodanike, võrdõiguslikkuse, võrdõiguslikkuse ja väärtuste programmi toetuste kaudu:

Lisateave rahastamise ja uute projektikonkursside kohta

Lood elust enesest

Euroopa Komisjon soovib jagada ka LGBTIQ-inimeste isiklikke lugusid kogu Euroopast.

LGBTIQ-inimeste õiguskaitse

Euroopa Liit keskendub LGBTIQ-inimeste õiguskaitse tagamisele ja parandamisele mitmes olulises valdkonnas, sealhulgas: 

  • LGBTIQ-inimeste tugevam õiguskaitse vaenukuritegude, vaenukõne ja vägivalla eest 
  • LGBTIQ-migrantide ja perekondade õiguste tagamine ning nende parem kaitse piiriülestes olukordades 
  • seismine rahvusvahelist kaitset taotlevate ja migrantidest LGBTIQ-inimeste õiguste eest

ELi liikmesriigid peavad ELi õiguse rakendamisel järgima ELi põhiõiguste hartat. Muul juhul on põhiõigused tavaliselt kaitstud ka iga riigi põhiseadusega. Kui leiate, et teie võrdõiguslikkusega seotud õigusi rikutakse, siis vaadake, kuidas saate esitada kaebuse riiklikul tasandil