Glavni sadržaj

Mjere za ravnopravnost LGBTIQ osoba

1 of 1

Zaštita i sigurnost LGBTIQ osoba

Lezbijke, homoseksualci, biseksualne, transrodne, interseksualne i queer (LGBTIQ) osobe u EU-u svakodnevno trpe diskriminaciju, mržnju i uznemiravanje. To može dovesti do štetnih učinaka na fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. Moramo zaštititi prava i sigurnost LGBTIQ osoba.

Za neke građane u EU-u i dalje nije sigurno otvoreno govoriti o svojoj spolnoj orijentaciji, rodnom identitetu, rodnom izražavanju i spolnim obilježjima te jednostavno biti svoje, a da se pritom ne osjećaju ugroženo. Kod velikog broja LGBTIQ osoba postoji i rizik od siromaštva i socijalne isključenosti. Ne osjećaju se svi sigurni da policiji prijavljuju verbalno zlostavljanje i fizičko nasilje.

EU mora biti predvodnik u boljoj zaštiti prava LGBTIQ osoba i aktivnom promicanju ravnopravnosti i nediskriminacije u svim državama članicama.

alt=""
64 % LGBTIQ ispitanika

osjeća se diskriminirano zato što pripadaju LGBTIQ skupini

alt=""
72 % Europljana

vjeruje da bi istospolni brakovi trebali biti dopušteni u cijelom EU-u

alt=""
43 % LGBTIQ osoba

doživjelo je uznemiravanje zbog pripadnosti LGBTIQ skupini

Strategija za ravnopravnost LGBTIQ osoba za razdoblje 2020. – 2025.

Komisija je 2020. donijela prvu strategiju za ravnopravnost LGBTIQ osoba.

U strategiji se utvrđuje niz ciljanih mjera za uklanjanje neravnopravnosti koje utječu na LGBTIQ osobe, za integraciju ravnopravnosti LGBTIQ osoba u sva područja politike i za povećanje glasa LGBTIQ osoba. Cilj je okupiti države članice i aktere na svim razinama u borbi protiv diskriminacije LGBTIQ osoba do 2025.

Usmjerena je na četiri glavna područja:

A person holding a poster with a rainbow and the words "Love is Love"
suzbijanje diskriminacije
A person holding a rainbow flag
jamčenje sigurnosti
A woman in a wheelchair, with a rainbow flag flowing behind
izgradnju uključivih društava
A transgender woman
predvođenje borbe za ravnopravnost LGBTIQ osoba u cijelom svijetu.

Praćenje napretka

Izvješće o napretku u provedbi strategije, objavljeno 2023., pokazuje da su mržnja i diskurs protiv LGBTIQ osoba posljednjih godina široko rasprostranjeni u europskim društvima. Komisija je poduzela mjere za rješavanje tog problema i nije oklijevala pokrenuti postupke zbog povrede u slučajevima kršenja temeljnih prava LGBTIQ osoba.

S druge strane, u izvješću je utvrđeno da sve veći broj zemalja EU-a donosi nacionalne akcijske planove ili strategije za LGBTIQ osobe za borbu protiv diskriminacije LGBTIQ osoba. Zemlje su također uvele ili izmijenile zakone kako bi proširile područje zaštite od diskriminacije na temelju spola i spolne orijentacije.

Iako napredak može potrajati, mnoge mjere sadržane u Strategiji o ravnopravnosti LGBTIQ osoba 2020. – 2025. provedene su ili se provode s ciljem uključivanja ravnopravnosti u sve politike, zakonodavstvo i programe financiranja EU-a te nastavka promicanja intersekcijskog pristupa i obraćanja pažnje prema LGBTIQ osobama.

Potpora LGBTIQ osobama

Europska komisija financijski podupire projekte kojima se promiče ravnopravnost LGBTIQ osoba, primjerice u okviru programa Građani, ravnopravnost, prava i vrijednosti (CERV). 

Osim toga, pet europskih krovnih LGBTIQ organizacija prima izravnu financijsku potporu u obliku bespovratnih sredstava iz programa CERV:

Više informacija o financiranju i novim pozivima na podnošenje prijedloga

Osobna iskustva

Europska komisija predana je i razmjeni videozapisa o iskustvima LGBTIQ osoba u cijeloj Europi.

Pravna zaštita LGBTIQ osoba

Europska unija nastoji poboljšati pravnu zaštitu LGBTIQ osoba u nizu ključnih područja, među ostalim: 

  • jačanjem pravne zaštite za LGBTIQ osobe od zločina iz mržnje, govora mržnje i nasilja 
  • osiguravanjem prava i poboljšanjem zaštite LGBTIQ osoba i obitelji u prekograničnim situacijama 
  • poštivanjem prava migranata i podnositelja zahtjeva za međunarodnu zaštitu koji su LGBTIQ osobe.

Države članice EU-a obvezne su poštovati Povelju EU-a o temeljnim pravima pri provedbi prava EU-a. Vaša temeljna prava obično su zaštićena i ustavom vaše zemlje. Ako smatrate da se krše vaša prava na ravnopravnost, ovdje pročitajte kako možete podnijeti pritužbu na nacionalnoj razini