Направо към основното съдържание

Действия за равнопоставеност на ЛГБТИК

1 of 1

Осигуряване на защита и безопасност за ЛГБТИК хората

Лесбийките, гейовете, бисексуалните, транссексуалните, интерсексуалните и куиър хората (ЛГБТИК) в ЕС ежедневно са обект на дискриминация, омраза и тормоз. Това може да доведе до вредни последици за физическото, психическото и емоционалното благосъстояние. Трябва да се стремим да защитаваме правата и безопасността на ЛГБТИК хората.

За някои хора в ЕС все още не е безопасно да говорят открито за своята сексуална ориентация, полова идентичност, проявление на пола и полови белези и просто да бъдат себе си, без да се чувстват застрашени. Освен това значим брой ЛГБТИК са изложени на риск от бедност и социално изключване. Някои се притесняват да съобщават в полицията за случаи на словесни обиди и физическо насилие.

ЕС трябва да бъде начело на усилията за по-добра защита на правата на ЛГБТИК хората и активно да насърчава равенството и недискриминацията във всички държави членки.

  • alt=""
    64 % от ЛГБТИК респондентите

    чувстват, че са били дискриминирани поради това, че са такива

  • alt=""
    72 % от европейците

    изразяват съгласие, че еднополовите бракове следва да бъдат разрешени в целия ЕС

  • alt=""
    43 % от ЛГБТИК хората

    са били подложени на тормоз заради това, че са такива

Стратегия за равнопоставеност на ЛГБТИК за периода 2020—2025 г.

През 2020 г. Комисията прие първата по рода си стратегия за равнопоставеност на ЛГБТИК.

В стратегията се определя поредица от целенасочени действия за преодоляване на неравенствата, засягащи ЛГБТИК хората, за интегриране на равнопоставеността на ЛГБТИК във всички области на политиката и за подпомагане на издигането на гласовете на ЛГБТИК хората. Тя има за цел до 2025 г. да обедини държавите членки и участниците на всички равнища в общите усилия за по-ефективна борба с дискриминацията на ЛГБТИК.

Стратегията се фокусира върху четири основни стълба:

  • A person holding a poster with a rainbow and the words "Love is Love"
    борба с дискриминацията,
  • A person holding a rainbow flag
    гарантиране на безопасността,
  • A woman in a wheelchair, with a rainbow flag flowing behind
    изграждане на приобщаващи общества;
  • A transgender woman
    поемане на водеща роля в призива за равнопоставеност на ЛГБТИК по света.

Проследяване на напредъка

Публикуваният през 2023 г. доклад за напредъка по изпълнението на стратегията показва, че през последните години в европейските общества са широко разпространени послания, свързани с омразата и насочени срещу ЛГБТИК хората. Комисията предприе мерки за справяне с това и не се поколеба да започне производства за установяване на неизпълнение на задължения в случаите, когато основните права на ЛГБТИК лицата са били нарушени.

От друга страна, в доклада се констатира, че все по-голям брой държави от ЕС са приели национални планове за действие или стратегии за борба с дискриминацията срещу ЛГБТИК хората. Те също така въведоха или измениха закони, за да разширят обхвата на защитата срещу дискриминацията, основана на пола и сексуалната ориентация.

Въпреки че напредъкът може да отнеме време, много от мерките, съдържащи се в Стратегията за равнопоставеност на ЛГБТИК за периода 2020—2025 г., са изпълнени или се прилагат с цел интегриране на равенството във всички политики, законодателство и програми за финансиране на ЕС и продължаване на насърчаването на междусекторен подход и внимание към ЛГБТИК хората.

Подкрепа за ЛГБТИК хората

Европейската комисия подкрепя финансово проекти, насърчаващи равнопоставеността на ЛГБТИК, например чрез програмата „Граждани, равенство, права и ценности“. 

Освен това 5 европейски представителни организации за ЛГБТИК получават пряка финансова подкрепа чрез безвъзмездни средства по програмата „Граждани, равенство, права и ценности“:

Още информация за финансиране и нови покани за представяне на предложения

Разкази на участници

Европейската комисия се ангажира също така да споделя видеозаписи на разкази на ЛГБТИК хора от цяла Европа.

Правна защита на ЛГБТИК хората

Европейският съюз е съсредоточен върху прилагането и подобряването на правната защита на ЛГБТИК лицата в различни ключови области, включително: 

  • Укрепване на законовата защита на ЛГБТИК срещу престъпления от омраза, слово на омразата и насилие 
  • Гарантиране на правата и подобряване на защитата на ЛГБТИК хората и семействата в трансгранични ситуации 
  • Поддържане на правата на мигрантите и кандидатите за международна закрила, които са ЛГБТИК

От държавите от ЕС се изисква да спазват Хартата на основните права на ЕС при прилагането на правото на Съюза. Основните права са защитени също така от конституцията на вашата държава. Ако смятате, че правата ви по отношение на равенството са нарушени, вижте как можете да подадете жалба на национално равнище