Pereiti prie pagrindinio turinio

Veiksmai siekiant LGBTIQ asmenų lygybės

1 of 1

LGBTIQ asmenų apsaugos ir saugumo užtikrinimas

Lesbietės, gėjai, biseksualūs, translyčiai, interseksualūs ir queer (LGBTIQ) asmenys ES kasdien susiduria su diskriminacija, neapykanta ir priekabiavimu. Tai gali turėti žalingą poveikį fizinei, psichinei ir emocinei gerovei. Turime stengtis užtikrinti LGBTIQ asmenų teises ir saugumą.

Kai kuriems asmenims ES vis dar nesaugu atvirai kalbėti apie savo seksualinę orientaciją, lytinę tapatybę, lyties raišką ir lyties požymius ar paprasčiausiai būti savimi nesibaiminant susilaukti grasinimų. Daug LGBTIQ asmenų taip pat gresia skurdas ar socialinė atskirtis. Ne visi jaučiasi saugūs, kad galėtų pranešti policijai apie žodinius užgauliojimus ir fizinį smurtą.

ES turi vadovauti pastangoms geriau užtikrinti LGBTIQ asmenų teises ir aktyviai skatinti lygybę ir nediskriminavimą visose valstybėse narėse.

alt=""
64 proc. LGBTIQ respondentų

jautėsi diskriminuojami dėl to, kad yra LGBTIQ asmenys

alt=""
72 proc. europiečių

pritaria tam, kad visoje ES turėtų būti leidžiama sudaryti tos pačios lyties asmenų santuokas

alt=""
43 proc. LGBTIQ asmenų

patyrė priekabiavimą dėl to, kad yra LGBTIQ

2020–2025 m. LGBTIQ asmenų lygybės strategija

2020 m. Komisija priėmė pirmąją LGBTIQ asmenų lygybės strategiją.

Strategijoje nustatyta keletas tikslinių veiksmų, kuriais siekiama mažinti nelygybę, darančią poveikį LGBTIQ asmenims, integruoti LGBTIQ asmenų lygybę į visas politikos sritis ir padėti LGBTIQ asmenims būti išgirstiems. Ja siekiama iki 2025 m. sutelkti valstybes nares ir visais lygmenis veikiančius suinteresuotuosius subjektus bendromis pastangomis veiksmingiau kovoti su LGBTIQ asmenų diskriminacija.

Pagrindinės strategijos kryptys yra keturios:

A person holding a poster with a rainbow and the words "Love is Love"
kova su diskriminacija
A person holding a rainbow flag
saugumo užtikrinimas
A woman in a wheelchair, with a rainbow flag flowing behind
įtraukios visuomenės kūrimas
A transgender woman
raginimas užtikrinti LGBTIQ asmenų lygybę visame pasaulyje.

Pažangos stebėjimas

Iš 2023 m. paskelbtos strategijos įgyvendinimo pažangos ataskaitos matyti, kad pastaraisiais metais Europos visuomenėje plačiai paplito neapykanta ir prieš LGBTIQ asmenis nukreipti naratyvai. Komisija ėmėsi priemonių šiai problemai spręsti ir nedvejodama pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūras, kai buvo pažeistos LGBTIQ asmenų pagrindinės teisės.

Kita vertus, ataskaitoje nustatyta, kad vis daugiau ES šalių priima nacionalinius kovos su LGBTIQ asmenų diskriminacija veiksmų planus ar strategijas. Jos taip pat priėmė arba iš dalies pakeitė teisės aktus, kad išplėstų apsaugos nuo diskriminacijos dėl lyties ir seksualinės orientacijos taikymo sritį.

Nors pažanga gali užtrukti, daugelis 2020–2025 m. LGBTIQ asmenų lygybės strategijoje nustatytų priemonių yra įgyvendintos arba įgyvendinamos siekiant integruoti lygybę į visas ES politikos sritis, teisės aktus ir finansavimo programas, taip pat toliau skatinti sąveikinį požiūrį ir dėmesį LGBTIQ asmenims.

Pasakojimai

Europos Komisija taip pat yra įsipareigojusi dalytis visos Europos LGBTIQ asmenų asmeninių istorijų vaizdo įrašais.

LGBTIQ asmenų teisinė apsauga

Europos Sąjunga daug dėmesio skiria LGBTIQ asmenų teisinės apsaugos užtikrinimui ir gerinimui įvairiose pagrindinėse srityse, be kita ko: 

  • LGBTIQ asmenų teisinės apsaugos nuo neapykantos nusikaltimų, neapykantos kurstymo ir smurto stiprinimas 
  • LGBTIQ asmenų ir jų šeimos narių teisių užtikrinimas ir apsaugos tarpvalstybiniais atvejais stiprinimas 
  • Migrantų ir tarptautinės apsaugos prašytojų, kurie yra LGBTIQ asmenys, teisių puoselėjimas

ES valstybės, įgyvendindamos ES teisę, privalo laikytis ES pagrindinių teisių chartijos. Pagrindinės teisės paprastai taip pat yra saugomos jūsų šalies konstitucijos. Jei manote, kad pažeidžiamos jūsų lygybės teisės, sužinokite, kaip galite pateikti skundą nacionaliniu lygmeniu