Põhisisu juurde

Õiglase ülemineku fond

Õiglase ülemineku fond on õiglase ülemineku mehhanismi esimene sammas.

See on peamine vahend kliimapöördest enim mõjutatud territooriumide toetamiseks, mille raames antakse neile kohandatud toetust. Seda rakendatakse jagatud eelarve täitmise alusel ühtekuuluvuspoliitika üldises raamistikus, mis on ELi peamine poliitika piirkondlike erinevuste vähendamiseks ja struktuurimuutustega tegelemiseks ELis.

Fondi suurus on 17,5 miljardit eurot (2018. aasta hindades; 19,7 miljardit jooksevhindades, sh vahendid, mis kantakse liikmesriikidele üle teistest fondidest). See summa vastab uutele rahalistele vahenditele, mis on tehtud kättesaadavaks ELi riikide toetamiseks rohelisele majandusele üleminekul. Sellest 7,5 miljardit eurot rahastatakse ELi 2021.–2027. aasta eelarvest ning ülejäänud 10 miljardit eurot moodustavad sihtotstarbelise välistulu, mis pärineb Euroopa taasterahastust.

Liikmesriigid võivad vabatahtlikkuse alusel kanda õiglase ülemineku fondi täiendavaid vahendeid oma riiklikest eraldistest Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERDF) ja Euroopa Sotsiaalfond+ (ESF+) raames, tingimusel et ülekantud kogusumma ei ületa kolmekordset õiglase ülemineku fondi eraldist. ELi eelarvest rahastatavaid kulutusi täiendatakse riikliku kaasrahastamisega vastavalt ühtekuuluvuspoliitika eeskirjadele.

Fond aitab leevendada kliimapöördest tulenevaid sotsiaal-majanduslikke kulusid, toetades asjaomaste territooriumide majanduslikku mitmekesistamist ja ümberkorraldamist. See hõlmab väikestesse ja keskmise suurusega ettevõtjatesse tootlike investeeringute toetamist, uute ettevõtete loomist, teadusuuringuid ja innovatsiooni, keskkonna parandamist, puhast energiat, töötajate täiendus- ja ümberõpet, abi tööotsimisel ning tööotsimisprogrammide aktiivset kaasamist, samuti olemasolevate CO2-mahukate käitiste ümberkujundamist, kui need investeeringud toovad kaasa heite olulise vähenemise ja kaitsevad töökohti. Eeldatakse, et see kaasab ligi 30 miljardit eurot investeeringuid.

 

Sihtotstarbeline kava programmi „InvestEU“ raames

Programmi „InvestEU“ sihtotstarbeline kava on õiglase ülemineku mehhanismi teine sammas.

Seda rakendatakse programmi „InvestEU“ raames nelja poliitikaharu kaudu. See tähendab, et InvestEU saab toetada investeeringuid õiglase ülemineku territoriaalse kava raames mitmekesisematesse projektidesse, nagu energia- ja transporditaristu projektid, sealhulgas gaasitaristu ja kaugküte, aga ka CO2 heite vähendamise projektid, majanduse mitmekesistamine ja sotsiaalne taristu.

Euroopa Komisjon annab rakenduspartneritele eelarvelise tagatise, et otseselt või kaudselt rahastada projektiarendajaid õiglase ülemineku territooriumidel, mille puhul on heaks kiidetud õiglase ülemineku territoriaalne kava. Programmist võivad kasu saada ka projektid, mis ei asu nendel territooriumidel, tingimusel et need projektid aitavad rahuldada arenguvajadusi, mis tulenevad nende territooriumide üleminekust, nagu on sätestatud õiglase ülemineku territoriaalses kavas.

InvestEU nõustamiskeskus toimib keskse kontaktpunktina nõustamistoe taotlemiseks õiglase ülemineku mehhanismi teise ja kolmanda samba alla kuuluvate projektide puhul ning mõne õiglase ülemineku fondist rahastatava projekti puhul. See pakub kohandatud tehnilist abi ja suutlikkuse suurendamise tuge sõltuvalt projektiarendaja vajadustest. Nõustamistuge antakse projektide kindlakstegemiseks, ettevalmistamiseks, arendamiseks, struktureerimiseks, hankimiseks ja rakendamiseks ning projektiarendajate suutlikkuse suurendamiseks, et luua nendel territooriumidel tugev projektide register.

 

Euroopa Investeerimispanga (EIP) võimendatud uus avaliku sektori laenurahastu

Avaliku sektori laenurahastu on õiglase ülemineku mehhanismi kolmas sammas. Selle raames ühendatakse ELi eelarvest rahastatavad toetused (1,5 miljardit eurot) Euroopa Investeerimispanga (EIP) laenudega (10 miljardit eurot), et kaasata 25–30 miljardit eurot avaliku sektori investeeringuid, mis vastavad õiglase ülemineku territooriumide arenguvajadustele. Rahastut võiks tulevikus laiendada ka muudele rahastamispartneritele kui EIP.

Rahastu on suunatud üksnes avaliku sektori üksustele ja sellega toetatakse projekte, mis ei suuda tekitada piisavat tuluvoogu, et projekte oleks võimalik rahastada ärilistel alustel. Projektid peaksid hõlmama investeeringuid eri liiki avalikesse taristutesse, nt energia ja transport, kaugküttevõrgud, energiatõhususmeetmed, sealhulgas hoonete renoveerimine, ja sotsiaaltaristusse. Fossiilkütustega seotud investeeringuid ei toetata.

 

Rahastamiskõlblikkus

ELi liikmesriigid peavad õiglase ülemineku territoriaalsetes kavades kindlaks määrama territooriumid ja sektorid, mis on õiglase ülemineku fondi raames rahastamiskõlblikud. Need territooriumid määratakse kindlaks komisjoniga peetava dialoogi käigus. Selles tuginetakse Euroopa poolaasta raames tehtud analüüsile ja eelkõige komisjoni ettepanekule abikõlblikkuse seisukohast prioriteetsete piirkondade ja sektorite kohta, nagu on esitatud 2020. aasta Euroopa poolaasta riigiaruannete D lisas. Kui komisjon kavad heaks kiidab, avaneb võimalus saada sihtotstarbelist rahastust mitte ainult õiglase ülemineku fondist, vaid ka sihtotstarbelisest õiglase ülemineku kavast InvestEU raames ja EIP avaliku sektori laenurahastust. Kavad lisatakse ühtekuuluvuspoliitika programmidele, mis hõlmavad õiglase ülemineku fondi toetust, ja komisjon võtab need koos nimetatud programmidega vastu.

 

Tehniline abi

Õiglase ülemineku platvormil on keskne roll kohandatud tehnilise abi pakkumisel ametiasutustele õiglase ülemineku territoriaalsete kavade koostamisel kogu protsessi jooksul, et tagada nende kavade vastavus iga piirkonna konkreetsetele vajadustele.

Komisjon avaldas 2020. aasta märtsis struktuurireformi tugiprogrammi raames osalemiskutse, mille eesmärk on abistada liikmesriike territoriaalsete õiglase ülemineku kavade ettevalmistamisel, et neil oleks võimalik saada rahastust õiglase ülemineku mehhanismi raames. Tehnilist abi anti 18 liikmesriigile.

Viimase kahe aasta jooksul on komisjon andnud piirkondadele praktilist toetust ka struktuurireformi tugiprogrammi kaudu, et aidata koostada pikaajalist majandusstrateegiat kivisöest loobumiseks - näiteks Slovakkias Horna Nitra piirkonnas, Kreekas Lääne-Makedoonia piirkonnas ja Rumeenias Jiu orus.

Liikmesriikidel on võimalus taotleda täiendavat tehnilist abi tulevase tehnilise toetuse vahendi raames, sealhulgas õiglase ülemineku tegevuskavaga seotud õigus- ja haldusreformide jaoks.

Tehnilist abi antakse ka mitmele ELi territooriumile üleminekujärgus söepiirkondade algatuse raames.

 

Muud asjakohased võimalikud rahastamisvood

Õiglasele üleminekule suunatud programmide ja projektide toetamiseks on võimalik kasutada mitmeid muid ELi rahastamisvahendeid: