Ugrás a fő tartalomra

Az Igazságos Átmenet Alap

Az Igazságos Átmenet Alap az igazságos átmenet mechanizmus első pillére.

Kulcsfontosságú eszközként testre szabott támogatást fog nyújtani azoknak a területeknek, melyeket a legérzékenyebben érint a klímasemlegességre való átállás. Végrehajtása megosztott irányítás keretében történik. Az Igazságos Átmenet Alap a kohéziós politika – az EU-n belüli regionális egyenlőtlenségek csökkentésére és a strukturális változások kezelésére irányuló fő uniós szakpolitika – részét képezi.

Az alap költségvetése 17,5 milliárd euró (2018-as árakon – folyó árakon számítva 19,2 milliárd euró). Ez az összeg új forrásként az uniós országok zöld átállásának támogatására szolgál. 7,5 milliárd eurót a 2021–2027-es költségvetés fog biztosítani, a fennmaradó 10 milliárd eurót pedig, mely a 2021 és 2023 közötti időszakra szól, az Európai Uniós Helyreállítási Eszközből származó külső címzett bevétel adja majd.

A tagállamok önkéntes alapon további forrásokat csoportosíthatnak át az Igazságos Átmenet Alapba az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) szerinti nemzeti allokációikból, de legfeljebb az Igazságos Átmenet Alap forrásainak háromszorosát kitevő mértékben. Az uniós költségvetésből származó ráfordításokat a kohéziós politika szabályainak megfelelő tagállami társfinanszírozás egészíti ki.

Az alap enyhíteni fogja az éghajlatvédelmi átállás társadalmi-gazdasági költségeit, és támogatja majd az érintett területek gazdasági átalakítását és diverzifikációját. Ez magában foglalja a kis- és középvállalkozások által végrehajtott termelőberuházások, a cégalapítások, a kutatás és az innováció, a környezet-helyreállítás, a tisztaenergia-előállítás, a munkavállalói tovább- és átképzés, valamint az álláskeresést segítő és az álláskeresők tevékeny részvételét biztosítani hivatott programok támogatását, továbbá a szén-dioxid-intenzív létesítmények átalakításának támogatását, amennyiben ezek a beruházások jelentős kibocsátáscsökkenéshez vezetnek, és védik a munkahelyeket. A várakozások szerint az uniós finanszírozás 30 milliárd eurós összegű beruházást fog mozgósítani.

Az InvestEU igazságos átmenetet szolgáló programja

Az InvestEU részét képező, igazságos átmenetet célzó program az igazságos átmenet mechanizmus második pillére.

Végrehajtására az InvestEU program részeként, a négy szakpolitikai kereten belül kerül sor. Ez azt jelenti, hogy az InvestEU az igazságos átmenetre vonatkozó területi terv keretében a projektek szélesebb körét tudja támogatni, így például energetikai (köztük gáz- és távfűtési) és közlekedési infrastruktúra-fejlesztési projekteket, valamint szén-dioxid-mentesítésre, a gazdaság diverzifikálására és szociális infrastruktúra kiépítésére irányuló projekteket is.

Az Európai Bizottság költségvetési garanciákkal arra fogja ösztönözni a végrehajtó partnereket, hogy közvetlen vagy közvetett finanszírozást nyújtsanak a projektgazdáknak azokban a térségekben, amelyek igazságos átmenetre vonatkozó területi terve jóváhagyásra került. Más területeken végzett projektek is lehetnek a program kedvezményezettjei, feltéve, hogy az igazságos átmenetre vonatkozó területi tervben foglaltaknak megfelelően hozzájárulnak az adott térség átállásával kapcsolatban felmerülő fejlesztési szükségletek kielégítéséhez.

Az InvestEU tanácsadó központ az igazságos átmenet mechanizmus 2. és 3. pillére alá tartozó projektek, valamint az Igazságos Átmenet Alap keretében finanszírozandó egyes projektek gazdáinak fog igényre szabott tanácsadást nyújtani projektek meghatározásához, előkészítéséhez, fejlesztéséhez, strukturálásához és végrehajtásához, valamint a projektekkel kapcsolatos beszerzésekhez és kapacitásépítéshez.

 

Az Európai Beruházási Bank által biztosított új közszektor-hitelezési eszköz

A közszektor-hitelezési eszköz az igazságos átmenet mechanizmus harmadik pillére. Az uniós költségvetésből finanszírozott 1,5 milliárd euró összegű vissza nem térítendő támogatást az Európai Beruházási Bank 10 milliárd eurót kitevő hitelével ötvözi, így 25–30 milliárd euró összegű közberuházást mozgósít az érintett területek fejlesztési igényeinek kielégítésére. Az eszköz az Európai Beruházási Bank mellett más finanszírozási partnerekre is kiterjedhet majd.

A közszektor-hitelezési eszköz kizárólag közszférabeli szervezeteket céloz meg. Olyan – jellemzően energetikai (köztük gáz- és távfűtési), közlekedési és energiahatékonyság-növelő, pl. épületfelújítási, illetve szociális infrastruktúrát fejlesztő – projekteket hivatott támogatni, amelyekhez nem áll rendelkezésre elegendő saját forrás. A fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos beruházások támogatása kizárt.

Finanszírozási jogosultság

Az igazságos átmenetre vonatkozó területi terveikben az uniós országoknak meg kell határozniuk azokat a területeket és ágazatokat, amelyek támogathatók az Igazságos Átmenet Alapból. Ezeknek a területeknek a megállapítására a Bizottsággal folytatott párbeszéd útján kerül sor. Ehhez alapul szolgálnak az európai szemeszter keretében készült elemzések és kiváltképp a Bizottság által a 2020. évi európai szemeszter országjelentéseinek D. mellékletében javasolt beruházási területek és prioritások. A tervek Bizottság általi jóváhagyása nem csupán az Igazságos Átmenet Alapból (az igazságos átmenet mechanizmus 1. pillére) származó finanszírozásnak nyit utat, hanem az InvestEU égisze alá tartozó, célzott igazságos átmenet programból (2. pillér) és az EBB közszektor-hitelezési eszközéből (3. pillér) származó forrásoknak is. Ezek a tervek az Igazságos Átmenet Alapból támogatást nyújtó kohéziós programok mellékletét képezik majd, és a Bizottság ezekkel a programokkal együtt fogadja el azokat.

Technikai segítségnyújtás

Az igazságos átmenet platform az egyes régiók sajátos igényeihez igazított technikai támogatást fog nyújtani a tagállami hatóságoknak az igazságos átmenetre vonatkozó területi tervek kidolgozása során mindvégig.

A Bizottság 2020 márciusában részvételi felhívást tett közzé a strukturálisreform-támogató program keretében, hogy segítséget nyújtson a tagállamoknak területi átállási terveik elkészítéséhez, mely lehetővé teszi az igazságos átmenet mechanizmus forrásainak lehívását. Jelenleg 18 tagállam részesül technikai támogatásban.

Az elmúlt két évben a strukturálisreform-támogató program keretében a Bizottság gyakorlati támogatást nyújtott a régióknak – köztük például a szlovákiai Felső-Nyitra régiónak, a görögországi Nyugat-Macedónia régiónak és a romániai Zsil-völgy régiónak –, hogy segítse hosszú távú gazdasági stratégiák kidolgozását a széntermelő gazdaságok átalakításához.

A tagállamoknak lehetőségük lesz arra, hogy a 2021–2027-es időszakra szóló technikai támogatási eszköz keretében további technikai támogatást kérjenek, többek között az igazságos átmenet ütemtervéhez kapcsolódó szabályozási és igazgatási reformokhoz.

Az EU az átalakuló széntermelő régiókra irányuló kezdeményezés révén is nyújt támogatást több uniós régiónak.

Egyéb lehetséges finanszírozási források

Több más uniós finanszírozási eszköz is rendelkezésre áll az igazságos átmenetet célzó programok és projektek támogatására:

Kövesse az Európai Bizottságot a közösségi média felületein: