Przejdź do treści głównej

Działania w dziedzinie klimatu i Zielony Ład

Realizacja celu neutralności klimatycznej

Aby osiągnąć nasze cele w zakresie dekarbonizacji, musimy ograniczyć emisje we wszystkich sektorach, od przemysłu i energii po transport i rolnictwo. Zmiana klimatu stanowi globalne zagrożenie i można jej przeciwdziałać jedynie poprzez działania w skali całego świata. Dlatego też UE aktywnie angażuje się i wspiera swoich międzynarodowych partnerów w działaniach w dziedzinie klimatu, w szczególności za pośrednictwem Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) i porozumienia paryskiego. Równolegle do działań na rzecz łagodzenia zmian klimatu UE podejmuje działania w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu, aby stawić czoła jej nieuniknionym skutkom.

W lutym 2024 r. Komisja przedstawiła pośredni cel klimatyczny na 2040 r. dla UE. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. zapewniłoby UE możliwość wypełnienia zobowiązania osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Parlament Europejski i państwa członkowskie omawiają obecnie zaproponowany cel. Na tej podstawie kolejna Komisja przedstawi wnioski ustawodawcze.

Więcej informacji na temat działań UE w dziedzinie klimatu

Komisja przystąpiła do Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu i zobowiązała się, że do 2030 r. jej funkcjonowanie stanie się neutralne dla klimatu. W komunikacie i planie działania na rzecz ekologizacji Komisji przyjętych w kwietniu 2022 r. Komisja zobowiązała się do stopniowego ograniczenia swoich emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. w porównaniu z 2005 r. oraz do zrekompensowania w 2030 r. wszelkich pozostałych emisji przez usuwanie dwutlenku węgla certyfikowanymi metodami wysokiej jakości.

Dokumenty

 

  • 18 MARCA 2022
Factsheet: Climate Law

 

  • 18 MARCA 2022
Factsheet: Climate Pact

 

  • 12 GRUDNIA 2020
Factsheet: Climate Diplomacy

 

  • 17 WRZEŚNIA 2020
Factsheet: The 2030 Climate Target Plan: A Vision for Europe

 

  • 4 MARCA 2020
Wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia: europejskie prawo o klimacie