Přejít na hlavní obsah

Jak se přijímají rozhodnutí

Politiky a právní přepisy EU jsou vytvářeny tak, aby zohledňovaly zájmy a potřeby občanů, podniků a ostatních zúčastněných stran z EU.

Rozhodovací proces

Politiky a právní přepisy EU jsou vytvářeny tak, aby zohledňovaly zájmy a potřeby občanů, podniků a ostatních zúčastněných stran z EU. Nástroji pro zlepšování právní úpravy se má zajistit, že se při formulaci politických opatření vychází z doložených skutečností a nejlepších známých postupů. V závislosti na míře politického významu rozhodují o iniciativě členové Komise buď prostřednictvím ústního postupu během týdenního zasedání, anebo postupem písemným. 

Jak Komise plánuje

Než Komise předloží nový politický nebo legislativní návrh:

  • zvažovanou iniciativu popíše v plánu (zvaném roadmap, někdy také cestovní mapa) nebo v prvotním posouzení dopadů
  • zváží potenciální ekonomické, sociální a environmentální důsledky opatření v rámci posouzení dopadů
  • vyzve veřejnost a zúčastněné subjekty k vyjádření názoru na navrhovaná opatření, např. formou veřejné konzultace

Komisi mohou k předložení návrhu nové politiky nebo právního předpisu EU vyzvat i sami občané prostřednictvím Evropské občanské iniciativy.

Jak se stanovují priority

Pracovní program

Buďte informováni o nových plánech a veřejných konzultacích Komise

Chcete nám sdělit svůj názor? Zúčastněte se veřejné konzultace

Jak Komise rozhoduje

Jakmile je návrh iniciativy hotov, je po zohlednění veškerých souvisejících připomínek a výsledků konzultace předložen ke konzultaci ostatním útvarům Komise. Tohoto procesu se účastní všechny relevantní útvary. 

Podle toho, jaký má návrh nové politiky nebo právního předpisu význam, přijímají o něm členové Komise rozhodnutí během týdenního zasedání prostřednictvím ústního postupu, nebo postupem písemným.

Ústní postup probíhá formou diskuse o návrhu mezi členy Komise, kteří následně přijmou rozhodnutí. 

V jiných případech mohou členové Komise dát svůj písemný souhlas s danou iniciativou, tedy použít tzv. písemný postup. Toho lze využít pouze poté, co souhlasí právní oddělení a další útvary, které byly konzultovány během plánovací fáze a fáze předložení návrhu.

Konečná verze iniciativy

V závislosti na druhu právního aktu může Komise svou konečnou verzi iniciativy zaslat Evropskému parlamentu a Radě, jakož i těm subjektům, jímž je akt určen, například členským zemím Unie. Lze ji rovněž zveřejnit v Úředním věstníku Evropské unie.

Další informace o jednacím řádu Komise

Kdy je potřeba přijmout legislativní opatření

Pokud se Komise rozhodne, že je nutné přijmout legislativní opatření, musí daná iniciativa projít několika fázemi a teprve poté se stane právním předpisem EU. Většina právních předpisů EU se přijímá řádným legislativním postupem, kterého se účastní Evropský parlament a Rada, které se na přijímání daného předpisu spolupodílejí coby spolunormotvůrci.

Seznamte se s jednotlivými fázemi, kterými iniciativa musí projít v rámci zákonodárného postupu. K novým iniciativám Komise můžete zaslat své připomínky.

Dohled nad pravidly a jejich prosazování

Dalším úkolem Komise je dohlížet nad tím, zda členské státy právní předpisy EU řádně uplatňují a zda je řádně provádějí do svého vnitrostátního práva. Pokud tomu tak není, má Komise možnost zahájit řízení o nesplnění povinnosti. Podniky mají povinnost se řídit právními předpisy EU o ochraně hospodářské soutěže. Pokud dojde k jejich porušení (například založením kartelu), má Komise právo zahájit vyšetřování a případně uvalit sankce.

Podat stížnost

Pokud se domníváte, že některá země EU nebo podnik právní předpisy EU řádně neuplatňuje, máte možnost podat stížnost.

Hodnocení a optimalizace právní úpravy

Komise kontinuálně vyhodnocuje své politiky a stávající právní předpisy a posuzuje, do jaké míry splňují stanovené cíle a zda by nebylo možné je zefektivnit.

REFIT – Jednodušší a méně nákladné předpisy EU

Plánování hodnocení

O chystaných hodnoceních se veřejnost dozví z plánů hodnocení.

Plánovaná hodnocení od roku 2017