Pāriet uz galveno saturu

Kā pieņem lēmumus

ES politikas un tiesību aktu izstrāde ES iedzīvotāju, uzņēmumu un citu ieinteresēto personu labā.

Lēmumu pieņemšana

ES politika un tiesību akti tiek rūpīgi izstrādāti tā, lai no tiem būtu labums ES iedzīvotājiem, uzņēmumiem un citām ieinteresētajām personām. Labāka regulējuma instrumenti garantē, ka politikas pamatā ir fakti un paraugprakse. Atkarībā no tā, cik politiski svarīga ir iniciatīva, vienošanās par to tiek panākta vai nu Komisijas komisāru iknedēļas sanāksmēs, kurās izmanto mutisko procedūru, vai rakstiskajā procedūrā. 

Kā Komisija plāno

Pirms Komisija ierosina jaunu iniciatīvu vai tiesību aktu, tā:

Iedzīvotāji var ierosināt jaunus ES politikas pasākumus vai tiesību aktus ar Eiropas pilsoņu iniciatīvas palīdzību.

Kā tiek noteiktas prioritātes

Darba programma

Saņemiet aktualizētu informāciju par jauniem ceļvežiem un sabiedriskām apspriešanām

Dariet mums zināmu savu viedokli, piedaloties sabiedriskā apspriešanā

Kā Komisija lemj

Kolīdz ir pabeigts dokumenta projekts, ņemot vērā visus par konkrēto iniciatīvu saņemtos viedokļus, projektu iesniedz apspriešanai dažādu dienestu starpā. Apspriešanās notiek ar visiem iesaistītajiem dienestiem. 

Atkarībā no tā, cik politiski svarīga ir iniciatīva attiecībā uz jaunu politiku vai tiesību aktu, vienošanās par iniciatīvu tiek panākta vai nu Komisijas komisāru iknedēļas sanāksmēs, kurās izmanto mutisko procedūru, vai rakstiskajā procedūrā.

Mutiskajā procedūrā komisāri apspriež iniciatīvu un vienojas par to. 

Alternatīva ir rakstiskā procedūra, kurā komisāri var rakstiski paust piekrišanu jaunai iniciatīvai. To var pieprasīt tikai pēc tam, kad ir vienojies juridiskais dienests un visi dienesti, ar kuriem iniciatīva apspriesta plānošanas un ierosināšanas posmā.

Iniciatīvas galīgā redakcija

Atkarībā no Komisijas pabeigtā dokumenta veida iniciatīvu var sūtīt Eiropas Parlamentam un Padomei, kā arī tiem, kuriem tā ir paredzēta, piemēram, ES dalībvalstīm. To var arī publicēt ES Oficiālajā Vēstnesī.

Uzziniet vairāk par Komisijas reglamentu.

Kad ir vajadzīga tiesību aktu pieņemšana

Ja Komisija nolemj, ka ir jāpieņem tiesību akti, iniciatīva iziet vairākus posmus, pirms tā oficiāli kļūst par ES tiesību aktu. Vairumu ES tiesību aktu pieņem tā sauktajā parastajā likumdošanas procedūrā, kurā Eiropas Parlaments un Padome tiesību aktus pieņem kopīgi.

Uzziniet vairāk par posmiem, kurus iniciatīva iziet ES likumdošanas procedūrā, vai sniedziet atsauksmes par jaunām Komisijas iniciatīvām.

Komisija uzrauga un seko līdzi īstenošanai

Komisija uzrauga, vai dalībvalstis pareizi piemēro ES tiesību aktus (un transponē tos savos valsts tiesību aktos), un var sākt pienākumu neizpildes procedūru, ja tā nenotiek. Uzņēmumiem ir jāievēro ES konkurences tiesības. Pārkāpuma gadījumā (piemēram, ja ir izveidoti karteļi) Komisija var veikt izmeklēšanu un noteikt sodu.

Sūdzības iesniegšana

Ja uzskatāt, ka kāda ES valsts vai ES uzņēmums nepareizi piemēro ES tiesības, varat iesniegt sūdzību.

Komisija novērtē un uzlabo

Komisija pastāvīgi novērtē politiku un tiesību aktus, lai uzlabotu tos un nodrošinātu, ka tie pēc iespējas efektīvāk sasniedz tiem paredzētos mērķus.

REFIT — ES tiesību aktu vienkāršošana un ar tiem saistīto izmaksu samazināšana

Novērtējumu plānošana

Par turpmākajiem novērtējumiem plašai sabiedrībai tiek paziņots īpašos ceļvežos.

Visi kopš 2017. gada paredzētie novērtējumi