Informacje o europejskiej unii bezpieczeństwa
Celem europejskiej unii bezpieczeństwa jest:
- zapewnienie, by polityka bezpieczeństwa UE odzwierciedlała zmiany w zagrożeniach dla bezpieczeństwa w Europie
- budowanie długoterminowej, zrównoważonej odporności
- zaangażowanie unijnych instytucji i agencji, rządów, sektora prywatnego i osób prywatnych w ramach podejścia obejmującego całe społeczeństwo
- połączenie wielu obszarów polityki mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.

Wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie odczuwalnie wpływa na bezpieczeństwo wewnętrzne w UE. Podejście przyjęte w piątym sprawozdaniu z postępu prac nad unią bezpieczeństwa różni się od poprzednich i ma na celu przedstawienie śródokresowego przeglądu realizacji strategii. Podkreślone zostały dotychczasowe osiągnięcia i zadania konieczne do wykonania przed końcem kadencji.

Wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie odczuwalnie wpływa na bezpieczeństwo wewnętrzne w UE. Podejście przyjęte w piątym sprawozdaniu z postępu prac nad unią bezpieczeństwa różni się od poprzednich i ma na celu przedstawienie śródokresowego przeglądu realizacji strategii. Podkreślone zostały dotychczasowe osiągnięcia i zadania konieczne do wykonania przed końcem kadencji.
Strategia UE w zakresie unii bezpieczeństwa
Komisja Europejska przedstawiła nową strategię UE w zakresie unii bezpieczeństwa, aby chronić wszystkich mieszkańców UE i promować nasz europejski styl życia. Strategia obejmuje lata 2020–2025 i koncentruje się na obszarach priorytetowych, w których UE może pomóc państwom członkowskim w poprawie bezpieczeństwa wszystkich osób mieszkających w Europie, przy jednoczesnym poszanowaniu naszych europejskich wartości i zasad.
Komisja Europejska regularnie przedstawia sprawozdania z postępów w realizacji strategii UE w zakresie unii bezpieczeństwa:
- piąte sprawozdanie z postępu prac przedstawiono 13 grudnia 2022 r.
- czwarte sprawozdanie z postępu prac przedstawiono 25 maja 2022 r.
- trzecie sprawozdanie z postępu prac przedstawiono 8 grudnia 2021 r.
- drugie sprawozdanie z postępu prac przedstawiono 23 czerwca 2021 r.
- pierwsze sprawozdanie z postępu prac przedstawiono 9 grudnia 2020 r.
4 filary strategii
W strategii określono narzędzia i środki, które mają zostać opracowane w ciągu najbliższych pięciu lat, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszego środowiska fizycznego i cyfrowego. Składa się ona z czterech strategicznych priorytetów działania na szczeblu UE i będzie w dużym stopniu opierać się na pracach agencji UE.
Środowisko bezpieczeństwa, które wytrzyma próbę czasu
Działanie w obliczu zmieniających się zagrożeń
Fighting terrorism and organised crime
Building a strong security ecosystem
Kontekst
Koncepcja unii bezpieczeństwa pojawiła się po raz pierwszy w komunikacie Komisji Europejskiej z 2016 r. na temat torowania drogi ku rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa.
Opierała się wówczas na Europejskiej agendzie bezpieczeństwa z 2015 r. Zaproponowano w niej nowe podejście oparte na wspólnej odpowiedzialności Unii Europejskiej i krajów UE. We wrześniu 2016 r. utworzono specjalne stanowisko komisarza ds. unii bezpieczeństwa, którego wspierała grupa zadaniowa korzystająca z ekspertyzy całej Komisji Europejskiej.
W 2019 r. ten zakres kompetencji powierzono wiceprzewodniczącemu odpowiedzialnemu za promowanie naszego europejskiego stylu życia.
25 maja 2022 r. – Czwarte sprawozdanie na temat unii bezpieczeństwa – Zdecydowana realizacja strategii w zakresie unii bezpieczeństwa jest ważniejsza niż kiedykolwiek

Krajobraz zagrożeń dla bezpieczeństwa uległ dramatycznej zmianie w nowym kontekście charakteryzującym się niepewnością i szybkimi zmianami związanymi z rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie. Czwarte sprawozdanie z realizacji strategii w zakresie unii bezpieczeństwa zawiera przegląd działań podjętych we wszystkich aspektach unii bezpieczeństwa i pokazuje, że UE jest w stanie dostosować się nawet w obliczu wyjątkowych i nieoczekiwanych zagrożeń.