Põhisisu juurde
Artikkel15. Mai 2024Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Hinnang Euroopa turvalisemaks muutmise edusammudele

Computer screens displaying an illustration on cybersecurity

 

Elame üha ettearvamatumas maailmas, kus ohtude olemus teiseneb ja kriisid muutuvad mitmemõõtmeliseks. Neli aastat tagasi võttis EL vastu 2020.–2025. aasta ELi julgeolekuliidu strateegia ning kohustus tegelema oma sise- ja välisjulgeolekuprobleemidega. 

Pärast seda on koostatud korrapäraseid eduaruandeid, kus vaadeldakse, kui edukas on EL selle strateegia rakendamisel ja Euroopa turvalisemaks muutmisel olnud. Täna avaldas komisjon seitsmenda eduaruande.

EL on nüüd julgeolekuprobleemidega toimetulekuks paremini valmis kui 2020. aastal, sest vastu on võetud ja kehtestanud mitmesuguseid meetmeid nende muutuvate ohtude ennetamiseks ja nendega tegelemiseks. See kajastub tänases aruandes, milles antakse ülevaade edusammudest viies põhivaldkonnas.

  • ELi füüsilise ja digitaristu tugevdamine: EL on võtnud meetmeid, millega parandatakse elutähtsa taristu kaitset ja seda käitavate üksuste vastupidavusvõimet, et vältida või leevendada oluliste teenuste häirete mõju, ning tugevdanud õigusraamistikku, et tegeleda nii internetis kui ka väljaspool seda ilmnevate praeguste ja tulevaste riskidega.
  • Võitlus terrorismi ja radikaliseerumise vastu: vastu on võetud meetmed ja vahendid, et toetada liikmesriike terrorismivastases võitluses. ELil on nüüd paremad võimalused terrorismiohu prognoosimiseks ja ennetamiseks, selle eest kaitsmiseks ja sellele reageerimiseks.
  • Võitlus organiseeritud kuritegevusega: EL on võtnud meetmeid, et likvideerida organiseeritud kuritegevuse struktuurid ja võidelda ohtudega sellistes valdkondades nagu küberkuritegevus, ebaseaduslik uimasti- ja muude kaupadega kauplemine, rändajate ebaseaduslik üle piiri toimetamine ja inimkaubandus, keskkonnakuriteod, majandus- ja finantskuriteod ning korruptsioonivastane võitlus.
  • Õiguskaitse ja õigusalase koostöö tugevdamine: see tähendab muu hulgas uusi teabevahetuseeskirju ja ettepanekut vaadata läbi politseikoostöö eesmärgil toimuva automatiseeritud andmevahetuse Prümi raamistik, uusi eeskirju reisijaid käsitleva eelteabe kohta ning ettepanekut tugevdada Europoli rolli.
  • Koostöö rahvusvaheliste partneritega: EL on turvalisem, kui ka tema partnerid on turvalisemad. Ainuüksi 2023. aastal kasutati ligikaudu 700 miljonit eurot selleks, et toetada kolmandate riikide suutlikkust ja tugevdada nendega tehtavat koostööd terrorismivastases võitluses ning vägivaldse äärmusluse ennetamisel ja selle vastu võitlemisel.

Lisateave

Euroopa julgeolekuliit

Turvalisem Euroopa

Julgeolekuliidu strateegia (2020–2025) tekst

Pressiteade: „Komisjon annab ülevaate julgeolekuliidu üldistest saavutustest“

Teabeleht: „ELi julgeolekuliit – peamised saavutused“

Video – Julgeolekuliit: „Kodanike, taristu ja demokraatia kaitsmine“

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
15. Mai 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat