Eiropas Komisija ir pieņēmusi 2023. gada ziņojumus par paplašināšanos. Tajos rūpīgi izvērtēts progress, ko attiecībā uz pievienošanās kritēriju izpildi ir panākušas valstis, kuras vēlas iestāties Eiropas Savienībā. Kā svarīgs pavērsiens noteikti jāmin Komisijas ieteikums sākt pievienošanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu. Līdzīgs ieteikums ir sniegts arī attiecībā uz Bosniju un Hercegovinu ar nosacījumu, ka valsts izpilda noteiktus kritērijus. Savukārt Gruzijai būtu jāpiešķir kandidātvalsts statuss.
Ukraina, Moldova un Gruzija novērtējumā ir iekļautas pirmo reizi, un tajā arī ir sniegta jaunākā informācija par šādām kandidātvalstīm:
- Albānija
- Bosnija un Hercegovina
- Kosova
- Melnkalne
- Ziemeļmaķedonija
- Serbija
- Turcija
Ziņojumos galvenā uzmanība pievērsta progresam, ko šīs valstis panākušas attiecībā uz pamatreformām, kuru īstenošana ir obligāts priekšnoteikums dalībai Eiropas Savienībā. Tajos arī sniegti ieteikumi par gaidāmo reformu prioritātēm.
Jebkura Eiropas valsts, kas respektē ES demokrātiskās vērtības un ir apņēmusies veicināt to ievērošanu, var pieteikties dalībai Eiropas Savienībā. Lai varētu pievienoties ES, kandidātvalstij ir jāizpilda virkne politisku un ekonomisku kritēriju. Kad sarunas par visām politikas jomām ir pabeigtas un ES ir gatava paplašināšanās procesam attiecībā uz uzņemšanas spēju, pievienošanās līgumā tiek iekļauti pievienošanās noteikumi un nosacījumi, tai skaitā iespējamās drošības klauzulas un pārejas pasākumi. Šim līgumam ir jāsaņem Eiropas Parlamenta piekrišana un visu ES dalībvalstu vienprātīgs apstiprinājums. Pēc tam līgumu paraksta un ratificē visas līgumslēdzējas puses – ES dalībvalstis un kandidātvalsts.
Plašāka informācija
Faktu lapa – pievienošanās Eiropas Savienībai soli pa solim
Faktu lapa par Bosniju un Hercegovinu
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2023. gada 8. novembris
- Autors
- Komunikācijas ģenerāldirektorāts