Põhisisu juurde
Artikkel8. november 2023Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Laienemine: komisjon soovitab alustada ühinemisläbirääkimisi Ukraina, Moldova, Bosnia ja Hertsegoviinaga ning anda Gruusiale kandidaatriigi staatuse

A visual representing enlargement with an EU flag

 

Euroopa Komisjon võttis vastu 2023. aasta laienemisaruanded. Nendes aruannetes vaadeldakse lähemalt Euroopa Liidu liikmeks saada soovivate riikide edusamme. Üks märgilisi punkte on komisjoni soovitus alustada ühinemisläbirääkimisi Ukraina ja Moldovaga. Sarnane soovitus on esitatud ka Bosnia ja Hertsegoviina kohta, tingimusel et riik vastab teatavatele kriteeriumidele. Lisaks sellele tuleks Gruusiale anda kandidaatriigi staatus.

Hindamine hõlmab esimest korda Ukrainat, Moldovat ja Gruusiat ning sisaldab ajakohastatud teavet ka järgmiste kandidaatriikide kohta:

  • Albaania
  • Bosnia ja Hertsegoviina
  • Kosovo
  • Montenegro
  • Põhja-Makedoonia
  • Serbia
  • Türgi

Aruannetes keskendutakse nende riikide edusammudele ELi liikmeks saamiseks vajalike põhjalike reformide elluviimisel. Samuti antakse nendes nõu tulevaste reformiprioriteetide kohta.

Iga Euroopa riik, kes austab ELi demokraatlikke väärtusi ja on pühendunud nende edendamisele, võib taotleda ELi liikmesust. ELiga ühinemiseks peab kandidaatriik vastama teatavatele poliitilistele ja majanduslikele kriteeriumidele.  Kui läbirääkimised kõigis poliitikavaldkondades on lõpule viidud ja EL ise on suuteline uusi liikmeid vastu võtma ja laienemiseks valmis, koondatakse ühinemistingimused, sealhulgas võimalikud kaitseklauslid ja üleminekukord, ühinemislepingusse. Selle lepingu peab heaks kiitma Euroopa Parlament ja ka kõik ELi liikmesriigid peavad selle ühehäälselt heaks kiitma. Lepingu allkirjastavad ja ratifitseerivad seejärel kõik osalised, ELi liikmesriigid ja kandidaatriik.

Lisateave

Pressiteade: Euroopa Komisjon võtab vastu 2023. aasta laienemispaketi, soovitab alustada läbirääkimisi Ukraina ja Moldovaga, anda Gruusiale kandidaatriigi staatuse ning alustada ühinemisläbirääkimisi Bosnia ja Hertsegoviinaga, kui riik täidab selleks vajalikud nõuded

Laienemisaruanded

Teabeleht – ELiga ühinemine sammhaaval

Euroopa maailmapositsiooni tugevdamine

Albaania teabeleht

Bosnia ja Hertsegoviina teabeleht

Kosovo teabeleht

Montenegro teabeleht

Põhja-Makedoonia teabeleht

Serbia teabeleht

Türgi teabeleht                

Ukraina teabeleht

Moldova teabeleht

Gruusia teabeleht

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
8. november 2023
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat