Ugrás a fő tartalomra
Sajtócikk2023. november 8.Kommunikációs FőigazgatóságOlvasási idő: 2 perc

Bővítés: A Bizottság javasolja, hogy kezdődjenek meg a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával, Moldovával és Bosznia-Hercegovinával, Grúzia pedig kapjon tagjelölti státuszt

A visual representing enlargement with an EU flag

 

Az Európai Bizottság elfogadta a 2023. évi bővítési jelentéseket. Ezekben a jelentésekben részletesen áttekinti, milyen előrehaladást értek el az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó országok. Kiemelt figyelmet érdemel az a tény, hogy ajánlásaiban a Bizottság a csatlakozási tárgyalások megkezdését szorgalmazza Ukrajna és Moldova esetében. Hasonló ajánlást fogalmaz meg Bosznia-Hercegovinára vonatkozóan is, azzal a feltétellel, hogy a tárgyalások megkezdéséhez az országnak meg kell felelnie bizonyos kritériumoknak. Grúzia vonatkozásában pedig azt javasolja a Bizottság, hogy az ország kapjon tagjelölti státuszt.

A bővítési csomag most először tartalmaz értékelő jelentéseket Ukrajnára, Moldovára és Grúziára vonatkozóan, a következő tagjelölt országokról szóló jelentések pedig az elért előrehaladásról adnak közre naprakész információkat:

  • Albánia,
  • Bosznia-Hercegovina,
  • Koszovó,
  • Montenegró
  • Észak-Macedónia,
  • Szerbia,
  • Törökország.

A jelentések középpontjában az áll, milyen mértékű előrehaladást sikerült az említett országoknak eddig elérniük az uniós tagság megszerzéséhez szükséges alapvető reformok végrehajtása terén. Ezen túlmenően a dokumentumok tanáccsal szolgálnak azt illetően, milyen prioritások megvalósítására kell a a jövőben a reformoknak összpontosítaniuk.

Európai uniós tagságra mindazok az európai országok pályázhatnak, amelyek tiszteletben tartják az EU demokratikus értékeit, és elkötelezettek a tekintetben, hogy elősegítik ezeknek az értékeknek a térnyerését. A tagjelölt országoknak egy sor politikai és gazdasági kritériumnak meg kell felelniük ahhoz, hogy csatlakozhassanak az Európai Unióhoz.  Amikor az összes szakpolitikai területen lezárulnak a tárgyalások, és maga az EU is készen áll a bővítésre a felvevőképesség tekintetében, a felek csatlakozási szerződésben rögzítik a csatlakozás feltételeit – az esetleges védzáradékokat és átmeneti intézkedéseket is ideértve. A szerződést jóvá kell hagynia az Európai Parlamentnek, és egyhangúlag jóvá kell hagynia mindegyik uniós tagállamnak is. Ezt követően az összes fél – mindegyik uniós tagállam és maga a tagjelölt ország is – aláírja és ratifikálja a szerződést.

További információk

Sajtóközlemény: A Bizottság elfogadta a 2023. évi bővítési csomagot, javaslatot tett tárgyalások megkezdésére Ukrajnával és Moldovával, tagjelölt státusz biztosítására Grúziának és a csatlakozási tárgyalások megkezdésére Bosznia-Hercegovinával, amint az ország eléri a megfelelés szükséges szintjét

Bővítési jelentések

Tájékoztató: Az uniós csatlakozási folyamat lépésről lépésre

Erősebb Európa a nemzetközi színtéren

Tájékoztató: Albánia

Tájékoztató: Bosznia-Hercegovina

Tájékoztató: Koszovó

Tájékoztató: Montenegró

Tájékoztató: Észak-Macedónia

Tájékoztató: Szerbia

Tájékoztató: Törökország                

Tájékoztató: Ukrajna

Tájékoztató: Moldova

Tájékoztató: Grúzia

Leírás

Közzététel dátuma
2023. november 8.
Szerző
Kommunikációs Főigazgatóság