
Komisja rozpoczęła cykl europejskiego semestru na 2024 r. Odbywający się co roku europejski semestr pomaga identyfikować wyzwania gospodarcze i społeczne w UE oraz określać działania polityczne, tak aby umożliwić państwom członkowskim pełne wykorzystanie własnego potencjału, z korzyścią dla nas wszystkich. W tym roku UE staje w obliczu kilku ważnych wyzwań, m.in. wysokiej inflacji i wysokich cen energii, którym musimy sprostać, aby zwiększyć konkurencyjność UE.
Na 2024 r. Komisja zaleca usuwanie barier utrudniających inwestycje prywatne i publiczne, wspieranie korzystnego otoczenia działalności gospodarczej oraz rozwijanie umiejętności koniecznych do zielonej i cyfrowej transformacji.
Komisja wydała także opinie na temat projektów planów budżetowych państw członkowskich na 2024 r. Zdaniem Komisji projekty planów budżetowych Austrii, Holandii, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Słowacji i Włoch nie są w pełni zgodne z zaleceniami UE, natomiast w przypadku Belgii, Chorwacji, Finlandii i Francji istnieje ryzyko niezgodności z tymi zaleceniami.
Komisja jednocześnie zapewnia odpowiednio dostosowane doradztwo w zakresie polityki dla państw strefy euro. W tym roku zalecenia skupiają się na działaniach politycznych podejmowanych w odpowiedzi na wysoką inflację oraz w celu poprawy konkurencyjności.
Ponadto, opracowane w ramach europejskiego semestru nowe sprawozdanie o zatrudnieniu potwierdza, że rynek pracy UE jest odporny, o czym świadczy wskaźnik zatrudnienia na poziomie 75,4 proc. w II kwartale 2023 r. Znaczne niedobory pracowników i kwalifikacji stwarzają bariery dla wzrostu gospodarczego. Jeśli nie uda się zaradzić tym problemom, mogą one utrudniać zieloną i cyfrową transformację.
Od czasu wprowadzenia europejskiego semestru w 2011 r. jest on niezbędnym narzędziem oceny wyzwań budżetowych, gospodarczych i dotyczących polityki zatrudnienia w państwach UE. W obliczu licznych wstrząsów w ostatnich latach nasza gospodarka wykazała się niezwykłą odpornością, ponieważ działaliśmy szybko i w sposób skoordynowany. Jesteśmy narażeni na liczne zagrożenia, w tym związane z kryzysem na Bliskim Wschodzie i rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie. Zgodnie z ostatnią prognozą gospodarczą dzięki prawidłowym działaniom w ramach polityki w 2024 r. powinno jednak nastąpić ożywienie gospodarek państw członkowskich.
Dodatkowe informacje
Europejski semestr w Twoim kraju
Europejski semestr 2024, pakiet jesienny: pytania i odpowiedzi
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 21 listopada 2023
- Autor
- Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej