Pāriet uz galveno saturu
Raksts par jaunumiem2023. gada 21. novembrisKomunikācijas ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 2 min

Komisija sniedz ieteikumus ES valstīm un izskata to budžeta plānu projektus

People walking down a pedestrian street in Cologne
Getty image: credit - picture alliance

 

Komisija ir sākusi 2024. gada Eiropas pusgada ciklu. Eiropas pusgads ir ikgadējs pasākums, kas palīdz apzināt ekonomiskās un sociālās problēmas ES un noteikt īstenojamo politiku to pārvarēšanai, lai dalībvalstis varētu īstenot savu potenciālu visu interesēs. Šogad ES saskaras ar vairākām nopietnām problēmām, tādām kā augsta inflācija un augstas enerģijas cenas, kuras ir jāpārvar, lai uzlabotu ES konkurētspēju. 

Attiecībā uz 2024. gadu Komisija iesaka novērst šķēršļus privātajām un publiskajām investīcijām, atbalstīt uzņēmējdarbībai labvēlīgu vidi un attīstīt prasmes, kas nepieciešamas, lai īstenotu zaļo un digitālo pārkārtošanos.  
 
Komisija arī sniegusi atzinumu par dalībvalstu 2024. gada budžeta plānu projektiem. Tajā konstatēts, ka Austrijas, Vācijas, Itālijas, Luksemburgas, Latvijas, Maltas, Nīderlandes, Portugāles un Slovākijas budžeta plānu projekti pilnībā neatbilst Padomes ieteikumiem un ka var būt tā, ka arī Beļģijas, Somijas, Francijas un Horvātijas budžeta plānu projekti nav atbilstoši. 
 
Tajā pašā laikā Komisija sniedz individualizētus politikas ieteikumus eirozonas valstīm. Šogad tiek akcentēta politika, kas īstenojama, lai pārvarētu problēmas, kas saistītas ar augsto inflāciju un konkurētspēju.  
Turklāt jaunais pusgada ziņojums par nodarbinātību apstiprina, ka ES darba tirgus ir noturīgs, un nodarbinātības līmenis 2023. gada otrajā ceturksnī bija 75,4 %. Ievērojams darbaroku un prasmju trūkums rada šķēršļus ekonomikas izaugsmei. Ja tas netiks pienācīgi risināts, var tikt kavēta zaļā un digitālā pārkārtošanās. 
 
Kopš Eiropas pusgada ieviešanas 2011. gadā tas ir kļuvis būtisks, lai novērtētu fiskālās, ekonomikas un nodarbinātības politikas problēmas ES valstīs. Pēdējos gados pieredzēto daudzo satricinājumu kontekstā mūsu ekonomika ir izrādījusi ievērojamu noturību, jo mēs rīkojāmies koordinēti un ātri. Nākotnē būs jārēķinās ar daudziem riskiem, kā, piemēram, Tuvo Austrumu krīze un agresijas karš Ukrainā.  Taču ar pareiziem politikas risinājumiem dalībvalstu ekonomikai 2024. gadā būtu jāpieaug saskaņā ar neseno ekonomikas prognozi. 

Sīkāka informācija

Eiropas pusgads 

Eiropas pusgads jūsu valstī 

Ekonomika, kas darbojas cilvēku labā 

Paziņojums presei: Eiropas pusgada ietvaros Komisija nosaka galvenās prioritātes nākamajam gadam nolūkā stiprināt ES konkurētspēju  

Jautājumi un atbildes par Eiropas pusgada rudens paketi 2024 

2023. gada rudens ekonomikas prognoze 

Atveseļošanas un noturības mehānisms 

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 21. novembris
Autors
Komunikācijas ģenerāldirektorāts