Přejít na hlavní obsah
Zpráva21. listopadu 2023Generální ředitelství pro komunikaciOdhadovaná doba čtení: 2 min

Komise vydává doporučení zemím EU a přezkoumává návrhy jejich rozpočtových plánů na rok 2024

People walking down a pedestrian street in Cologne
Getty image: credit - picture alliance

 

Komise zahájila cyklus evropského semestru 2024. Evropský semestr je každoroční proces, který pomáhá identifikovat hospodářské a sociální výzvy v zemích EU a zajišťuje přijetí nezbytných opatření, které členským státům umožní naplnit jejich potenciál – ve prospěch nás všech. Letos čelí EU řadě zásadních výzev, jako je vysoká inflace a vysoké ceny energií, které je třeba řešit, abychom podpořili konkurenceschopnost Unie. 

Na rok 2024 Komise doporučuje odstranit překážky stojící v cestě soukromým a veřejným investicím, podpořit příznivé podnikatelské prostředí a rozvíjet dovednosti nezbytné pro ekologickou a digitální transformaci.  
 
Komise rovněž vydala stanoviska k návrhům rozpočtových plánů členských států na rok 2024. Zkonstatovala, že návrhy rozpočtových plánů Itálie, Lotyšska, Lucemburska, Malty, Německa, Nizozemska, Portugalska, Rakouska a Slovenska nejsou plně v souladu s doporučeními EU a že tento nesoulad hrozí i u Belgie, Finska, Francie a Chorvatska. 
 
Zemím eurozóny pak Komise zároveň poskytuje individuální poradenství ohledně možných politických opatření. Letos se pozornost zaměřuje na opatření reagující na výzvy spojené s vysokou inflací a konkurenceschopností.  
Nová zpráva o zaměstnanosti vydávaná v rámci semestru navíc potvrzuje, že trh práce v EU je odolný, přičemž míra zaměstnanosti ve druhém čtvrtletí roku 2023 činila 75,4 %. Překážku pro hospodářský růst představuje i značný nedostatek pracovních sil a určitých dovedností a kvalifikací. Nebudou-li tyto otázky náležitě řešeny, hrozí, že budou stát v cestě ekologické a digitální transformaci. 
 
Od svého zavedení v roce 2011 se evropský semestr stal nezbytným nástrojem pro posouzení výzev, s nimiž se členské země setkávají v oblasti fiskální a hospodářské politiky a politiky zaměstnanosti. Přes řadu otřesů, které v minulých letech zažilo, prokázalo evropské hospodářství pozoruhodnou odolnost, neboť se nám podařilo jednat koordinovaně a rychle. V současné době se rýsuje mnoho rizik, která souvisejí například s krizí na Blízkém východě nebo útočnou válkou na Ukrajině.  Na základě přijetí správných opatření by se však ekonomiky členských států měly v roce 2024 v souladu s nedávnou hospodářskou prognózou zotavit. 

Další informace

Evropský semestr 

Evropský semestr v jednotlivých zemích 

Hospodářství ve prospěch lidí 

Tisková zpráva: Komise stanoví klíčové priority evropského semestru pro nadcházející rok s cílem posílit konkurenceschopnost EU  

Podzimní balíček k evropskému semestru 2024 – otázky a odpovědi 

Podzimní hospodářská prognóza 2023 

Nástroj pro oživení a odolnost 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
21. listopadu 2023
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci