Направо към основното съдържание
Новинарска статия21 Hоември 2023 г.Генерална дирекция „Комуникации“Време за четене 1 мин

Комисията отправя препоръки към държавите от ЕС и прави преглед на проектобюджетите за 2024 г.

People walking down a pedestrian street in Cologne
Getty image: credit - picture alliance

 

Комисията стартира цикъла на европейския семестър за 2024 г. Европейският семестър е ежегодно начинание, което помага да се идентифицират икономическите и социалните предизвикателства, както и отговорите на политиките, в ЕС и да се даде възможност на държавите членки да реализират своя потенциал в полза на всички нас. Тази година ЕС е изправен пред редица важни предизвикателства, като например високата инфлация и високите цени на енергията, с които трябва да се справим, за да подобрим конкурентоспособността на ЕС. 

За 2024 г. Комисията препоръчва да се премахнат пречките пред частните и публичните инвестиции, да се подкрепи благоприятна бизнес среда и да се развият необходимите умения за екологичния и цифровия преход.  
 
Комисията също така излезе със становища относно проектите за бюджетни планове на държавите членки за 2024 г. В него се констатира, че проектите на бюджетни планове на Австрия, Германия, Италия, Люксембург, Латвия, Малта, Нидерландия, Португалия и Словакия не са в пълно съответствие с препоръките на ЕС и че е възможно тези на Белгия, Финландия, Франция и Хърватия също да не са в съответствие. 
 
В същото време Комисията предоставя на държавите от еврозоната персонализирани съвети за политиките. Тази година акцентът е върху политическите отговори на предизвикателствата на високата инфлация и конкурентоспособността.  
Освен това в нов доклад за семестъра относно заетостта се потвърждава, че пазарът на труда в ЕС е устойчив, като равнището на заетост е 75,4 % през второто тримесечие на 2023 г. Значителният недостиг на работна ръка и умения представлява пречка за икономическия растеж. Ако това не бъде решено по подходящ начин, има риск да бъде възпрепятстван екологичният и цифровият преход. 
 
От въвеждането си през 2011 г. европейският семестър придоби съществено значение за оценката на предизвикателствата пред фискалната и икономическата политика и политиката по заетостта в държавите от ЕС. На фона на много сътресения през последните години нашата икономика показа забележителна устойчивост благодарение на координираните и бързи действия. На хоризонта съществуват много рискове, като например кризата в Близкия изток и агресията в Украйна.  Но с правилните политически отговори икономиките на държавите членки следва да отбележат подем през 2024 г., както е отбелязано в неотдавнашната икономическа прогноза. 

За повече информация

Европейски семестър 

Европейският семестър във вашата страна 

Икономика в интерес на хората 

Съобщение за медиите: Комисията определя ключови приоритети в рамките на европейския семестър за следващата година за укрепване на конкурентоспособността на ЕС  

Въпроси и отговори относно есенния пакет на европейския семестър за 2024 г. 

Есенна икономическа прогноза от 2023 г. 

Механизъм за възстановяване и устойчивост 

Данни

Дата на публикуване
21 Hоември 2023 г.
Автор
Генерална дирекция „Комуникации“