Prejsť na hlavný obsah

Implementácia právnych predpisov EÚ

Nariadenia a rozhodnutia sa automaticky stanú záväznými v celej EÚ od dátumu nadobudnutia ich účinnosti. Smernice musia byť začlenené do vnútroštátneho práva členských štátov EÚ. Komisia monitoruje, či sa právne predpisy EÚ uplatňujú správne a včas, v opačnom prípade podnikne kroky na nápravu. 

Právo EÚ a jeho uplatňovanie

Nariadenia a rozhodnutia sa automaticky stávajú záväznými v celej EÚ odo dňa ich uplatňovania. Môžu si však vyžadovať zmeny vo vnútroštátnych právnych predpisoch a môže sa vyžadovať ich vykonávanie národnými agentúrami alebo regulačnými orgánmi.

Na druhej strane smernice musia krajiny EÚ začleniť do svojich vnútroštátnych právnych predpisov.
Každá smernica obsahuje termín, do ktorého musia krajiny EÚ začleniť jej ustanovenia do svojich vnútroštátnych právnych predpisov a informovať o tom Komisiu.

Ďalšie informácie nájdete v osobitnej časti Druhy právnych predpisov EÚ

Krajiny EÚ vykonávajú a Komisia podporuje

Členské štáty zohrávajú kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní správneho a včasného vykonávania právnych predpisov EÚ. Je to nevyhnutné na to, aby ľudia a podniky mohli optimálne využívať spoločne dohodnuté pravidlá.

Podpora Komisie sa uskutočňuje poskytovaním online informácií, organizovaním stretnutí expertných skupín a vypracúvaním vykonávacích stratégií a usmerňovacích dokumentov (napríklad vo forme „často kladených otázok“ uverejnených online). Usmernenia vydané Komisiou sprevádzajú členské štáty procesom transpozície smerníc a uplatňovania nariadení, a to zvyčajne hneď od prijatia príslušného aktu.

Dohľad Komisie

Komisia je zodpovedná za to, aby všetky krajiny EÚ správne uplatňovali právne predpisy EÚ. V tejto úlohe sa Komisia označuje ako „strážkyňa zmlúv“.

Komisia preto podnikne kroky, ak niektorá krajina EÚ:

  • v plnej miere nezačlení smernicu do svojho vnútroštátneho práva v stanovenom termíne,
  • nesprávne uplatňovala právne predpisy EÚ.

V oznámení z roku 2016 s názvom Právo EÚ: Lepšie výsledky pomocou lepšieho uplatňovania práva sa vysvetľuje, ako Komisia zabezpečuje uplatňovanie, vykonávanie a presadzovanie právnych predpisov EÚ v prospech všetkých občanov, spotrebiteľov a podnikov. Stanovuje sa v ňom strategický prístup a priority pre opatrenia Komisie v oblasti presadzovania práva.

V oznámení z roku 2022 s názvom Presadzovanie práva EÚ pre Európu, ktoré prináša výsledky, sa uvádzajú rôzne nástroje, ktoré Komisia používa na zabezpečenie riadneho uplatňovania práva EÚ vo všetkých prípadoch s cieľom splniť jeho hlavný cieľ: aby ľudia a podniky mali čo najrýchlejšie prospech zo spoločne dohodnutých pravidiel v celej EÚ. V oznámení sa uvádza, ako Komisia prehlbuje a rozvíja svoju prácu v oblasti presadzovania práva s cieľom zabezpečiť rovnaké dodržiavanie práv Európanov bez ohľadu na to, kde v EÚ žijú, a to od prevencie až po sankcie.

Lepšia právna regulácia: prečo a ako

Transpozícia smerníc

Smernice sa musia začleniť do právnych predpisov členských štátov. Každá smernica obsahuje konečný termín na transpozíciu. Do tohto dátumu musia členské štáty Komisii oznámiť znenia vnútroštátnych vykonávacích opatrení, ktorými sa ustanovenia smernice transponujú do ich vnútroštátnych právnych poriadkov. 

Oneskorené začlenenie (transpozícia) právnych predpisov EÚ do vnútroštátneho práva bráni občanom a podnikom využívať ich prínosy a vytvára právnu neistotu, čo negatívne ovplyvňuje fungovanie vnútorného trhu EÚ.

Vnútroštátne vykonávacie opatrenia – ako ich nájsť na portáli EUR-Lex

Komisia kontroluje, či sú tieto vnútroštátne transpozičné opatrenia úplné a či spĺňajú ciele stanovené v smernici.

Ak to tak nie je, Komisia začne konanie o porušení povinnosti z dôvodu neoznámenia. Komisia tiež môže iniciovať konanie o porušení v prípade nesprávnej transpozície smerníc.

Vyšetrovanie zo strany Komisie

V niektorých prípadoch, keď Komisia zistí možné porušenie práva EÚ, sa môže rozhodnúť, že namiesto postupu v prípade nesplnenia povinnosti použije postup pred začatím konania o porušení povinnosti, známy ako EU Pilot.

Tento nástroj možno použiť vtedy, keď je pravdepodobné, že sa ním dosiahne súlad rýchlejšie než pri uplatnení formálneho konania o nesplnení povinnosti. Umožňuje Komisii vyriešiť množstvo prípadov bez toho, aby bolo potrebné použiť postup v prípade nesplnenia povinnosti. Príkladom môžu byť situácie, keď sa rieši otázka technického charakteru. Nástroj sa takisto môže osvedčiť v prípadoch, keď chce Komisia zhromaždiť faktické alebo právne informácie potrebné na vykonanie svojho posúdenia. Nepoužíva sa v prípadoch, keď je porušenie práva EÚ riadne preukázané, zrejmé alebo známe, ani pri citlivejších otázkach, pri ktorých je menej pravdepodobné, že diskusie na technickej úrovni povedú k úspešnému výsledku.

Ak členské štáty neuplatňujú právne predpisy EÚ

Ak vnútroštátne orgány nesprávne vykonávajú predpisy EÚ, Komisia môže proti danej krajine začať formálny postup v prípade nesplnenia povinnosti. Ak sa problém nevyrieši ani týmto spôsobom, môže Komisia postúpiť takýto prípad Súdnemu dvoru Európskej únie. V niektorých prípadoch môže Komisia požiadať Súdny dvor o uloženie finančných sankcií dotknutému členskému štátu.

Hlavným účelom postupu v prípade nesplnenia povinnosti je zabezpečiť, aby členské štáty uplatňovali právo EÚ vo všeobecnom záujme. Pozornosť sa preto zameriava na systémové problémy, ktoré sa týkajú mnohých ľudí alebo podnikov. Izolované otázky prípadného nesprávneho uplatňovania práva EÚ je najvhodnejšie riešiť v rámci vnútroštátnych systémov nápravy.

Postup v prípade nesplnenia povinnosti a finančné sankcie

Dokumenty