Prejsť na hlavný obsah

Už od počiatočných fáz dohody o vystúpení si boli Spojené kráľovstvo i EÚ vedomé osobitného postavenia ostrova Írsko. Uvedomovali si potrebu zachovať Veľkopiatkovú dohodu (z Belfastu) z roku 1998, vyhnúť sa tvrdej hranici na ostrove Írsko a chrániť spoluprácu medzi severom a juhom ostrova.

Toto riešenie predstavuje Protokol o Írsku a Severnom írsku, ktorý:

  • zabraňuje vzniku tvrdej hranice medzi Írskom a Severným Írskom, čím umožňuje bezproblémové fungovanie hospodárstva celého ostrova a zachováva Veľkopiatkovú dohodu vo všetkých jej aspektoch,
  • zabezpečuje integritu jednotného trhu EÚ pre tovar spolu so všetkými zárukami, ktoré ponúka v oblasti ochrany spotrebiteľa, ochrany verejného zdravia a zdravia zvierat a boja proti podvodom a nezákonnému obchodovaniu,

Protokol o Írsku a Severnom Írsku bol koncipovaný ako stabilné a trvalé riešenie a bude sa uplatňovať spolu s dohodou o budúcom partnerstve.

Jeho základné ustanovenia sa začínajú uplatňovať 1. januára 2021.

31. JANUÁRA 2020
Revidovaný protokol o Írsku a Severnom írsku

Hlavné prvky protokolu

  • Súlad s predpismi EÚ: po skončení prechodného obdobia sa bude na Severné Írsko vzťahovať obmedzený súbor pravidiel EÚ súvisiacich s jednotným trhom pre tovar a s colnou úniou. Napríklad na všetok tovar vstupujúci do Severného Írska alebo odchádzajúci zo Severného Írska sa bude uplatňovať Colný kódex Únie.
  • Tovar vstupujúci do Severného Írska z ostatných častí Spojeného kráľovstva alebo z inej tretej krajiny sa musí na mieste vstupu skontrolovať. To zároveň znamená, že Spojené kráľovstvo, ktoré vo vzťahu k Severnému Írsku uvedený protokol vykonáva, musí okrem iného zabezpečiť, aby sa vykonali potrebné sanitárne a fytosanitárne kontroly.
  • Clá EÚ sa uplatňujú na tovar vstupujúci do Severného Írska z akejkoľvek inej časti Spojeného kráľovstva alebo akejkoľvek inej tretej krajiny, okrem prípadov, keď tomuto tovaru nehrozí riziko presunu do EÚ. Protokol vychádza z predpokladu, že všetok tovar vstupujúci do Severného Írska z tretej krajiny (t. j. z akejkoľvek inej časti Spojeného kráľovstva alebo z iných tretích krajín) je vystavený riziku presunu do Únie. Takýto tovar možno výnimočne považovať za „tovar nehrozený rizikom“ prepravy do Únie len vtedy, ak dotknutý tovar i) nebude ďalej obchodne spracovaný v Severnom Írsku a ii) spĺňa dodatočné podmienky na to, aby sa považoval za „tovar nehrozený rizikom“ podľa rozhodnutia spoločného výboru o „tovare neohrozenom rizikom“. Ak sa na základe týchto podmienok stanoví, že tovar z akejkoľvek inej časti Spojeného kráľovstva než zo Severného Írska sa môže považovať za „tovar neohrozený rizikom“, neuplatňujú sa žiadne clá; a ak sa na základe týchto podmienok stanoví, že tovar z akejkoľvek inej tretej krajiny sa môže považovať za „tovar neohrozený rizikom“, uplatňujú sa clá Spojeného kráľovstva.
  • Za uplatňovanie a vykonávanie protokolu sú zodpovedné výlučne orgány Spojeného kráľovstva, ktoré konajú vo vzťahu k Severnému Írsku (článok 12 ods. 1).
  • Na to, aby si inštitúcie a orgány EÚ mohli plniť povinnosti podľa článku 12 protokolu, musí im byť umožnené monitorovať vykonávanie protokolu orgánmi Spojeného kráľovstva. V článku 12 ods. 2 sa preto stanovuje „prítomnosť Únie“ pri všetkých vykonávacích činnostiach orgánov Spojeného kráľovstva.
  • V rozhodnutí spoločného výboru č. 6/2020 sa stanovujú pracovné dojednania zamerané na zabezpečenie účinného uplatňovania „prítomnosti Únie“ stanoveného v článku 12 protokolu.

Čo je to mechanizmus súhlasu?

V protokole o Írsku a Severnom Írsku sa stanovuje nový mechanizmus „súhlasu“ poskytujúci zákonodarnému zhromaždeniu Severného Írska rozhodujúci hlas v otázke dlhodobého uplatňovania príslušných právnych predpisov EÚ, ktoré sa podľa protokolu vzťahujú na Severné Írsko. Tento mechanizmus súhlasu sa týka uplatňovania právnych predpisov EÚ v oblasti tovaru a ciel, jednotného trhu s elektrinou, DPH a štátnej pomoci, ako sa v súčasnosti uvádza v protokole.

V praxi to znamená, že zákonodarné zhromaždenie môže štyri roky po začiatku uplatňovania tohto protokolu (ktorým je 1. január 2021) jednoduchou väčšinou hlasov odsúhlasiť, či bude alebo nebude pokračovať v uplatňovaní príslušných právnych predpisov Únie. Ak by zhromaždenie rozhodlo, že v uplatňovaní pokračovať nebude, protokol by sa prestal uplatňovať o dva roky neskôr.

Zákonodarné zhromaždenie môže následne každé štyri roky znovu hlasovať o tom, či bude pokračovať v uplatňovaní príslušných právnych predpisov Únie. Ak by hlasovanie zákonodarného zhromaždenia za ďalšie uplatňovanie príslušných právnych predpisov Únie získalo podporu oboch komunít, ďalšie hlasovanie sa môže uskutočniť až o osem rokov. 

Ďalšie informácie

Documents