Preskoči na glavno vsebino

Združeno kraljestvo in EU sta že od zgodnje faze pogajanj o sporazumu o izstopu priznavali edinstveni položaj irskega otoka. Zavedala sta se nujnosti varovanja Velikonočnega sporazuma (Sporazuma iz Belfasta) iz leta 1998, da se prepreči trda meja na irskem otoku in zaščiti sodelovanje med severnim in južnim delom.

Takšno rešitev sta izoblikovala v protokolu o Irski in Severni Irski, ki:

  • preprečuje trdo mejo med Irsko in Severno Irsko ter omogoča nemoteno delovanje celotnega otoškega gospodarstva in varuje Velikonočni sporazum (Sporazum iz Belfasta) v vseh njegovih razsežnostih,
  • zagotavlja celovitost enotnega trga EU za blago, skupaj z vsemi jamstvi, ki jih ponuja v smislu varstva potrošnikov, varovanja javnega zdravja in zdravja živali ter boja proti goljufijam in trgovini z ljudmi.

Protokol o Irski in Severni Irski je bil zasnovan kot stabilna in trajna rešitev, uporabljal pa se bo poleg drugih sporazumov o prihodnjem sodelovanju.

Njegove materialne določbe se uporabljajo od 1. januarja 2021.

31. JANUAR 2020
Spremenjeni protokol o Irski in Severni Irski

Glavni elementi predloga

  • Uskladitev s pravili EU: od konca prehodnega obdobja za Severno Irsko velja omejen sklop pravil EU glede enotnega trga za blago in carinske unije. Carinski zakonik Unije se bo na primer uporabljal za vse blago, ki vstopa na Severno Irsko ali izstopa iz nje.
  • Na vseh vstopnih točkah se bodo za blago, ki prihaja v Severno Irsko iz preostalega dela Združenega kraljestva ali katere koli druge tretje države, izvajali potrebni pregledi in kontrole. To tudi pomeni, da mora Združeno kraljestvo pri uresničevanju protokola v zvezi s Severno Irsko med drugim zagotoviti, da se izvajajo potrebne sanitarne in fitosanitarne kontrole.
  • Carinske dajatve EU se uporabljajo za blago, ki vstopa v Severno Irsko iz katerega koli dela Združenega kraljestva ali katere koli druge tretje države, razen če za to blago ne obstaja tveganje, da bi bilo vneseno naprej v EU. Protokol predvideva, da za vse blago, ki vstopa v Severno Irsko iz tretje države (tj. iz katerega koli drugega dela Združenega kraljestva ali drugih tretjih držav), obstaja tveganje, da bi bilo vneseno naprej v Unijo. Za takšno blago se lahko izjemoma šteje, da zanj „ne obstaja tveganje“ nadaljnjega vnosa v Unijo, če (i) ne bo komercialno obdelano na Severnem Irskem in če (ii) izpolnjuje dodatne pogoje, da se šteje kot „blago, za katero ne obstaja tveganje“, kakor določa Sklep skupnega odbora o „blagu, za katero ne obstaja tveganje“. Če se na podlagi teh pogojev ugotovi, da se blago iz katerega koli dela Združenega kraljestva razen Severne Irske lahko šteje kot „blago, za katero ne obstaja tveganje“, se carinske dajatve ne uporabljajo; če se na podlagi teh pogojev ugotovi, da se blago iz katere koli druge tretje države lahko šteje kot „blago, za katero ne obstaja tveganje“, se uporabljajo carinske dajatve Združenega kraljestva.
  • Uporaba in izvajanje protokola sta v izključni pristojnosti organov Združenega kraljestva, ki delujejo v zvezi s Severno Irsko (člen 12(1)).
  • Institucijam in telesom EU mora biti omogočeno spremljanje izvajanja protokola s strani organov Združenega kraljestva, da se lahko preveri izpolnjevanje njihovih dolžnosti v skladu s členom 12 protokola. Člen 12(2) zato zagotavlja „prisotnost Unije“ med katerimi koli izvedbenimi dejavnostmi organov Združenega kraljestva.
  • Sklep Skupnega odbora 6/2020 določa praktično delovno ureditev za učinkovito izvajanje „prisotnosti Unije“ v skladu s členom 12 protokola.

Kaj je mehanizem soglasja?

Protokol o Irski in Severni Irski vsebuje nov mehanizem „soglasja“, ki skupščini Severne Irske omogoča odločilen vpliv na dolgoročno uporabo ustrezne zakonodaje EU, ki v skladu s protokolom velja za Severno Irsko. Mehanizem soglasja zadeva uporabo zakonodaje EU o blagu in carinah, enotnem trgu z električno energijo, DDV in državni pomoči, kakor trenutno določa protokol.

V praksi to pomeni, da lahko skupščina štiri leta po začetku uporabe protokola 1. januarja 2021 z navadno večino odobri nadaljnjo uporabo ustrezne zakonodaje Unije ali glasuje o prekinitvi njene uporabe. V primeru prekinitve se protokol preneha uporabljati dve leti pozneje.

Vsaka štiri leta po tem lahko skupščina glasuje o nadaljnji uporabi zadevne zakonodaje Unije. Če se z glasovanjem v skupščini podpre nadaljnja uporaba ustrezne zakonodaje Unije na ravni obeh skupnosti, se lahko o tem spet glasuje šele čez osem let. 

Več informacij

Documents