Dialog strategiczny na temat przyszłości rolnictwa w UE - Komisja Europejska
Przejdź do treści głównej
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Dialog strategiczny na temat przyszłości rolnictwa w UE

Rolnicy odgrywają kluczową rolę dla naszej teraźniejszości i przyszłości

Europejski sektor rolno-spożywczy dostarcza bezpieczną, zdrową i przystępną cenowo żywność dla 450 mln osób. 

Unijni rolnicy stanowią fundament samowystarczalności żywnościowej Europy, tworząc miejsca pracy i zapewniając zrównoważony wzrost gospodarczy na obszarach wiejskich. Wnoszą oni zasadniczy wkład w naszą wspólną zieloną transformację. Jednocześnie rolnicy zmagają się z wieloma wyzwaniami, takimi jak zmiana klimatu i konkurencyjny rynek światowy. Rolnicy wykazali się niezwykłą odpornością przez cały okres pandemii oraz w obliczu kryzysu energetycznego, skutków rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie i wysokiej inflacji.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Wszystkim nam zależy na dobrze prosperującym sektorze spożywczo-rolnym na całym kontynencie, systemu w którym uznaje się rolę naszych rolników, obywateli i znaczenie cennego dziedzictwa przyrodniczego. Sprawozdanie daje nam bardzo solidne podstawy do opracowania nowej wizji żywności i rolnictwa w Europie.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej
Wydajność
jest zagrożona zmianą klimatu i trudnymi warunkami pogodowymi
Ponad 17 mln osób
pracuje w unijnym sektorze rolnictwa
57 lat
Średni wiek rolników w UE

Podsumowanie dialogu strategicznego

Działania UE w obszarze rolnictwa

W odpowiedzi na obawy rolników Komisja przedstawiła możliwości zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla unijnych rolników oraz opracowuje działania, których celem jest wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym i skuteczniejsze przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom handlowym. Komisja uruchomiła również dwie ankiety: pierwszą, w ramach której rolnicy i wszyscy mniejsi dostawcy w całym łańcuchu dostaw żywności mogą dzielić się swoimi opiniami i doświadczeniami związanymi z nieuczciwymi praktykami handlowymi, oraz drugą, poświęconą zgromadzeniu opinii rolników na temat uproszczenia niektórych przepisów i procedur.

W lutym 2025 r. Komisja przedstawiła nową wizję przyszłości rolnictwa i produkcji żywności w UE, która opiera się na wnioskach z dialogu strategicznego. Jej celem jest zbudowanie silniejszego bardziej innowacyjnego systemu żywnościowego, który przynosi korzyści zarówno rolnikom, jak i konsumentom, a także stworzenie atrakcyjnego, konkurencyjnego, odpornego i wytrzymującego próbę czasu sektora, w którym najważniejsi są ludzie i jakość żywności.