Põhisisu juurde
Artikkel15. november 2023Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Võrdse palga päev: naised teenivad ELis ikka veel 13% vähem kui mehed

An employer and his employee in a coffee shop shaking hands in agreement

 

Euroopa Liidus teenivad naised jätkuvalt vähem kui mehed – keskmine sooline palgalõhe ELis on 13%. See tähendab, et iga euro eest, mille mees teenib, saab naine ainult 0,87 eurot.

Võrdse palga päev tähistab päeva, mis sümboliseerib seda, kui palju lisapäevi peavad naised kuni aasta lõpuni töötama, et teenida samal aastal meestega võrdne palk. Tänavu on see päev 15. novembril. Selle eesmärk on meelde tuletada, et jätkame jõupingutusi soolise palgalõhe kaotamiseks.

Enne seda sümboolset päeva tuletasid väärtuste ja läbipaistvuse valdkonna asepresident Věra Jourová ja võrdõiguslikkuse volinik Helena Dalli meelde, et võrdne tasu võrdse või võrdväärse töö eest on üks ELi aluspõhimõtteid. See kehtestati peaaegu 70 aastat tagasi, kuid selleni ei ole ikka veel jõutud. Sel aastal olid edusammud soolise palgalõhe kaotamisel aeglased, mis tuletab meelde, et soolised stereotüübid mõjutavad jätkuvalt naisi ja mehi kõigis eluvaldkondades. „Ükski ettevõte ei tohiks naistele maksta vähem, kui nende oskused, jõupingutused, vastutus ja töötingimused vastavad nende meeskolleegide omadele,“ rõhutasid nad.

Euroopa Komisjon on soolise võrdõiguslikkuse strateegia abil astunud olulisi samme naiste ja meeste võrdõiguslikkuse edendamiseks ELis. Seni on komisjon vastu võtnud:

  • uued õigusaktid, mis käsitlevad töö- ja eraelu tasakaalu ning soolist tasakaalu äriühingute juhtorganites;
  • tasustamise läbipaistvuse direktiivi, mis võimaldab töötajatel nõuda oma õigust võrdsele töötasule ja parandada õiguskaitse kättesaadavust nende jaoks, kes kogesid palgadiskrimineerimist.

Komisjon käivitas ka sooliste stereotüüpide vastu võitlemise kampaania, milles juhitakse tähelepanu soolistele stereotüüpidele karjäärivalikutes, hoolduses ja otsuste tegemisel.

Sooline võrdõiguslikkus on komisjoni üks peamisi poliitilisi prioriteete.

Lisateave

Võrdse palga päev

Avaldus: Sooline palgalõhe ELis on võrdse palga päeval endiselt 13%

Soolise palgalõhe olukord ELis

Teabeleht: Soolise võrdõiguslikkuse edendamine ELis ja mujal

Perepuhkusi ning töö- ja eraelu tasakaalu käsitlevad ELi õigusaktid

Avaldus: Sooline võrdõiguslikkus: EL purustab klaaslae tänu uutele soolise tasakaalu eesmärkidele äriühingute juhtorganites

Pressiteade: Tasustamise läbipaistvus – komisjon pakub välja meetmed võrdse töö eest võrdse tasu tagamiseks

#EndGenderStereotypes

Euroopa Soolise Võrdõiguslikkuse Instituut – soolise võrdõiguslikkuse indeks

Eurostati uuring soolise palgalõhe kohta Euroopa Liidus

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
15. november 2023
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat