Przejdź do treści głównej
Artykuł prasowy15 listopada 2023Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji SpołecznejCzas na przeczytanie: 2 min

Dzień Równości Wynagrodzeń: w UE kobiety wciąż zarabiają 13 proc. mniej niż mężczyźni

An employer and his employee in a coffee shop shaking hands in agreement

 

W Unii Europejskiej kobiety nadal otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. Jest to tzw. luka płacowa między kobietami a mężczyznami, która w UE wynosi średnio 13 proc. To oznacza, że kiedy mężczyzna otrzymuje za swoją pracę 1 euro, kobieta za tę samą pracę zarobi tylko 0,87 euro.

Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzony jest symbolicznie w dniu, który pokazuje, ile dodatkowych dni do końca roku musiałyby przepracować kobiety, aby otrzymać takie samo wynagrodzenie jak mężczyźni. W tym roku dzień ten wypada 15 listopada. Dzień Równości Wynagrodzeń uświadamia nam, że musimy kontynuować wysiłki, by zlikwidować lukę płacową.

Z tej okazji Věra Jourová, wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości, oraz Helena Dalli, komisarz do spraw równości, przypomniały, że równe wynagrodzenie za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości to jedna z podstawowych zasad UE. Sformułowano ją blisko 70 lat temu i do dzisiaj nie udało się jej urzeczywistnić. W mijającym roku postęp w zwalczaniu luki płacowej był niewielki, co świadczy o tym, że stereotypy płci nadal wpływają na wszystkie sfery życia kobiet i mężczyzn. Jak podkreśliły Věra Jourová i Helena Dalli, „żadne przedsiębiorstwo nie powinno płacić kobietom mniej, jeżeli ich umiejętności, nakład pracy, zakres obowiązków i warunki pracy są takie same, jak ich kolegów”.

Komisja Europejska opracowała strategię na rzecz równouprawnienia płci, co jest ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn w UE. W ramach tej strategii dotychczas przyjęto:

  • nowe prawodawstwo dotyczące równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz równowagi płci w zarządach spółek
  • dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, która umożliwia pracownikom egzekwowanie prawa do równości wynagrodzeń oraz zwiększa dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla osób doświadczających dyskryminacji płacowej.

Komisja rozpoczęła także kampanię na rzecz przełamywania stereotypów płci, w której zwraca uwagę na stereotypy płci przy wyborze kariery i sprawowaniu opieki oraz w procesie decyzyjnym.

Równość płci pozostaje jednym z priorytetów politycznych obecnej Komisji.

Dodatkowe informacje

Dzień Równości Wynagrodzeń

Oświadczenie: w Dniu Równości Wynagrodzeń luka płacowa między kobietami a mężczyznami wciąż wynosi 13 proc.

Luka płacowa między kobietami a mężczyznami w UE

Zestawienie informacji: Promowanie równości płci w UE i na świecie

Prawodawstwo UE dotyczące urlopów ze względów rodzinnych i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Oświadczenie: równość płci: UE rozbija szklany sufit dzięki nowym celom dotyczącym równowagi płci w zarządach spółek

Komunikat prasowy: Przejrzystość wynagrodzeń: Komisja przedstawia wniosek w sprawie środków gwarantujących równe wynagrodzenie za taką samą pracę

Kampania #EndGenderStereotypes

Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn – wskaźnik równouprawnienia płci

Badanie Eurostatu na temat luki płacowej między kobietami a mężczyznami w Unii Europejskiej

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 listopada 2023
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej