
Európában minden harmadik nő.
Tapasztalt nemi alapú erőszakot.
Élt erőszakos partnerrel.
Vált munkahelyi szexuális zaklatás áldozatává.
Tekintettel arra, hogy az erőszakot ráadásul még mindig nagyon kevesen jelentik be, a valós számok még ennél is súlyosabb képet festenek – ezt az erőszakot márpedig meg kell szüntetni. Ez az oka annak, hogy a nemzetközi közösség – az EU-t is beleértve – minden évben november 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján, felhívja a figyelmet a téma fontosságára.
Az EU elkötelezett e mélyen gyökerező, nemi alapú erőszak felszámolása mellett, ahogyan erről a közelmúlt fontos mérföldkövei is tanúskodnak. Az EU 2024 májusában elfogadta a nemi alapú erőszak elleni küzdelemről szóló első, erős és átfogó jogszabályát. 2023-ban az EU csatlakozott az isztambuli egyezményhez, amely az első jogilag kötelező erejű nemzetközi szerződés a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak megelőzésére és leküzdésére. Az idei év első felében a Bizottság a nők jogaira vonatkozó ütemtervben hangsúlyozta kötelezettségvállalásait. Eközben dogozik a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó, 2026-ban előterjesztendő új stratégián, amelynek központi eleme lesz a nők elleni erőszak felszámolása.
Az EU gyakorlati segítséget is biztosít. Az áldozatok a 116 016 számon, a közös uniós segélyvonalon kérhetnek segítséget.
November 25-én az EU ismét megerősíti elkötelezettségét a nők és lányok elleni erőszak – többek között a digitális erőszak – megszüntetése mellett az EU-ban és azon kívül. Emellett aktív szolidaritásra szólít fel az áldozatokkal és a túlélőkkel szemben.
További információk
Isztambuli Egyezmény: Segélyvonalak Európában
A nemi alapú erőszak kezelését célzó projektek és szervezetek finanszírozása
A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének erőforrásai a nemi alapú erőszak témájában
- Közzététel dátuma
- 2025. november 24.
- Szerző
- Kommunikációs Főigazgatóság