Направо към основното съдържание

Пролетен пакет на европейския семестър

Комисията представя пролетния пакет в периода около месец май, като предоставя на държавите от ЕС съобразени с техните конкретни обстоятелства препоръки за справяне със социално-икономическите предизвикателства, както и с установените макроикономически дисбаланси.

Какво представлява пролетният пакет?

Пролетният пакет, публикуван от Европейската комисия през май, бележи началото на националното измерение на годишния цикъл на европейския семестър. Той предлага на всяка държава членка конкретни съвети относно нейните икономически политики и реформи в съответствие с по-широките приоритети, определени преди това в рамките на есенния пакет. Препоръките на Комисията се основават на оценка на националните планове за политиките, представени от държавите членки през април, и анализ на съответния социално-икономически контекст.

Освен това в рамките на пролетния пакет се публикуват резултатите от задълбочените прегледи на потенциалните макроикономически дисбаланси в държави от ЕС, което е от съществено значение за запазването на икономическата стабилност в Европа.

Съдържание на пакета

Пролетният пакет включва следните документи:

Пролетният пакет може да включва и други документи, свързани с европейския семестър.

Съобщение относно пролетния пакет

В съобщението се прави преглед на основните елементи, включени в пролетния пакет на европейския семестър.

Документът е „съобщение“ — вид акт, в който дадена институция на ЕС излага позицията си по конкретен въпрос и който е адресиран до други европейски институции.

Специфични за всяка държава препоръки

Специфичните за всяка държава препоръки предоставят съобразени с нуждите на всяка държава членка насоки за това какви действия да бъдат предприети в областта на социално-икономическата и фискалната политика през следващата година. Препоръките са насочени към области на политиката, които са изправени пред трайни предизвикателства или са обхванати само частично от националните планове за политиките. Препоръките могат да обхващат широк кръг от теми, включително публични финанси, реформи на пенсионната система, образование, предизвикателства в областта на иновациите, създаване на работни места или справяне с безработицата.

Комисията разработва препоръките въз основа на докладите по държави и извършения от нея преглед на националните програми за реформи, стабилност и конвергенция, представени от държавите членки през април. Тези препоръки до голяма степен отразяват общите приоритети, посочени в годишния обзор на устойчивия растеж и препоръката на Съвета относно икономическата политика на еврозоната, които са част от есенния пакет.

Доклади по държави

Докладите по държави съдържат подробен анализ на икономическото и социалното развитие и предизвикателства във всяка държава членка и оценка на степента, в която те са обхванати от националните политики. Освен това в докладите се прави преглед на изпълнението на специфичните за всяка държава препоръки от предишни цикли на семестъра.

Доклад, изготвен в съответствие с член 126, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз

В доклада по член 126, параграф 3 от Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС) се оценява спазването на критериите за дефицита и дълга от страна на държавите от ЕС. Оценката се извършва спрямо изискванията на Пакта за стабилност и растеж — набор от правила, гарантиращи, че страните от ЕС поддържат стабилни публични финанси. По-конкретно, държавите членки трябва да спазват следните критерии:

  • критерий за дефицита: годишният бюджетен дефицит не трябва да надвишава 3 % от БВП
  • критерий за дълга: държавният дълг не трябва да надвишава 60 % от БВП.

От държавите членки, надхвърлящи тези равнища, се очаква да предприемат коригиращи действия. Ако дадена държава членка не изпълнява критерия за дефицита и/или дълга, Комисията може да препоръча на Съвета да започне процедура при прекомерен дефицит. След това по отношение на страната се прилагат корективните мерки по линия на ПСР.

Насоки за заетостта

В предложението за насоки за заетостта се определят общи приоритети за политиките по заетостта и социалните политики на национално равнище, за да станат те по-справедливи и по-приобщаващи.

Следващи стъпки

След публикуването на пролетния пакет Комисията изпраща документите до другите институции на ЕС и до държавите членки за разглеждане:

  • През юни Съветът обсъжда проектите на специфичните за всяка държава препоръки, като евентуално внася изменения в тях, и постига съгласие по окончателните текстове. След това препоръките се представят на Европейския съвет, който ги одобрява.
  • През юли Съветът приема окончателните специфични за всяка държава препоръки. Държавите членки се приканват да ги изпълнят.

Специфични за всяка държава препоръки

Документи