Какво представлява есенният пакет?
С представянето на есенния пакет на европейския семестър от страна на Европейската комисия се поставя началото на нов цикъл на европейския семестър. Комисията представя няколко документа, в които се прави цялостен преглед на социално-икономическото положение, като се подчертават основните приоритети и рискове. Тя също така предоставя насоки относно политиките, за да помогне на държавите от ЕС да постигнат съответните цели.
При изготвянето на есенният пакет се използва есенната икономическа прогноза. Тя се изготвя от Комисията и се отнася до макроикономическите перспективи за ЕС като цяло и за отделните държави членки.
Съдържание на пакета
Есенният пакет на европейския семестър включва следните документи:
- годишен обзор на устойчивия растеж
- становища относно проектите на бюджетни планове
- проект на препоръка относно икономическата политика на еврозоната
- доклад за механизма за предупреждение
- предложение за съвместен доклад за заетостта.
Есенният пакет може да включва и други документи, свързани с европейския семестър. Например предишни пакети са съдържали доклади за наблюдение след приключване на програми, в които се оценява капацитетът на възползвалите се от програми за финансова помощ държави членки да погасяват задълженията си.
Годишен обзор на устойчивия растеж
В годишния обзор на устойчивия растеж (ГОУР) се определят общите приоритети за политиките на Европейския съюз в областта на икономиката, заетостта и социалната сфера за следващите 12—18 месеца въз основа на оценка, извършена от Европейската комисия. Идентифицират се предизвикателствата и се препоръчват мерки на политиките с цел насърчаване на растежа, приобщаването и сближаването в рамките на ЕС. Държавите членки се приканват да включат приоритетите в националните си икономически политики за предстоящата година.
От 2020 г. насам приоритетите, посочени в ГОУР, се структурират около четирите измерения на програмата на ЕС за конкурентоспособна устойчивост:
- екологична устойчивост
- производителност
- справедливост
- макроикономическа стабилност.
Чрез тези ръководни принципи европейският семестър гарантира, че в рамките на икономическата политика най-важни са хората и планетата.
Документът е „съобщение“ — вид акт, в който дадена институция на ЕС излага позицията си по конкретен въпрос и който е адресиран до други европейски институции.
Становища относно проектите на бюджетни планове на държавите от еврозоната
В становищата се представя оценката на Комисията за това доколко проектобюджетите на държавите членки за следващата година са в съответствие с фискалните правила на ЕС, включително специфичните за всяка държава препоръки, приети от Съвета на Европейския съюз през предходното лято.
Становищата се изготвят въз основа на изискванията на Пакта за стабилност и растеж — набор от правила, гарантиращи, че страните от ЕС поддържат стабилни публични финанси.
В резултат на оценката на даден проект на бюджетен план може да се установи, че той е в съотвествие — изцяло или в общи линии — с препоръките на Съвета или че съществува риск от неспазване на препоръките. Държавите членки, за които се установи наличие на риск, се приканват да предприемат необходимите мерки, преди да финализират националния си бюджет. В случай на сериозно неспазване на задълженията по Пакта за стабилност и растеж Комисията може да поиска преработване на проекта.
Препоръка относно икономическата политика на еврозоната
Проектът за препоръка на Съвета е предназначен за държавите от еврозоната и съдържа насоки за политиките по ключови въпроси, които засягат функционирането на цялата еврозона. Това може да включва съвети относно общи приоритети, макроикономически предизвикателства или институционални аспекти на Икономическия и паричен съюз. Препоръката има за цел да се засили сътрудничеството и съгласуването между политиките за еврозоната и националните политики.
Документът е „препоръка за препоръка на Съвета“, в която Комисията предлага на Съвета да предприеме конкретни инициативи. Съветът обсъжда проектопредложението, като може да го измени, преди да го приеме.
Доклад за механизма за предупреждение
В доклада за механизма за предупреждение се прави преглед на конкретната макроикономическа ситуация във всяка държава от ЕС. С него се поставя началото на годишния цикъл на процедурата при макроикономически дисбаланси (ПМД), която има за цел откриване, предотвратяване и коригиране на потенциални макроикономически рискове, които могат да засегнат неблагоприятно конкретна държава членка или целия ЕС.
Ако бъде установен висок риск, изискващ допълнителен анализ, Комисията може да реши да започне задълбочен преглед за съответната държава членка. Чрез прегледа ще се провери дали действително съществува макроикономически риск. Предстоящите прегледи се обявяват в доклада за механизма за предупреждение. Резултатите от задълбочените прегледи се представят в рамките на пролетния пакет.
Съвместен доклад за заетостта
В предложението за съвместен доклад за заетостта се разглеждат основните тенденции в областта на заетостта и социалната сфера в ЕС, както и съответните мерки на политиката, предприети от държавите членки. Освен това в доклада се представят резултатите на държавите членки по набора от социални показатели за Европейския стълб на социалните права.
Документът е „предложение за съвместен доклад на Комисията и Съвета“. Съветът обсъжда проектопредложението, като може да го измени, преди да го приеме.
Следващи стъпки
След публикуването на есенния пакет Комисията изпраща документите до другите институции на ЕС и до държавите членки за разглеждане:
- През декември Еврогрупата обсъжда становищата относно проектите на бюджетни планове. Държавите членки приемат своите национални бюджети за следващата година, като вземат предвид както становищата на Комисията, така и резултатите от обсъжданията в рамките на Еврогрупата.
- Между януари и февруари Съветът обсъжда и приема заключения относно годишния обзор на устойчивия растеж и доклада за механизма за предупреждение. Той също така одобрява, с евентуални изменения, проекта за препоръка на Съвета за еврозоната, който след това се представя на Европейския съвет. Европейският парламент също обсъжда годишния обзор на устойчивия растеж и може да публикува доклад по собствена инициатива.
- През март Съветът приема съвместния доклад за заетостта със заключения. Европейският съвет обсъжда и одобрява препоръката на Съвета относно икономическата политика на еврозоната. Комисията представя насоките си за фискалната политика за следващата година.
Годишният обзор на устойчивия растеж, препоръката на Съвета и насоките на Комисията осигуряват обща рамка за националните планове за политиките, които трябва да бъдат представени през април.