Dirbdama Komisija vadovaujasi tam tikrais principais: skaidrumo, etiško elgesio, lygių galimybių, daugiakalbystės, taip pat skaitmeninės transformacijos ir poveikio aplinkai.
Skaidrumas
Komisija siekia skatinti pasitikėjimą ir atskaitomybę užtikrindama, kad piliečiai, suinteresuotieji subjektai ir visos atitinkamos šalys turėtų prieigą prie tikslių ir išsamių duomenų. Ji skelbia informaciją apie konsultacijas, interesų grupių atstovų, komitologijos komitetų ir patariamųjų ekspertų grupių, ES finansavimo gavėjų registrus.
Skaidrumo sumetimais ES gyventojams suteikiama galimybė, naudojantis registrais ir duomenų bazėmis arba pateikus individualų prašymą, susipažinti su dokumentais ir juos gauti tiesiogiai internetu.
Etikos ir gero administravimo kodeksai
Tiek Komisijos nariai, tiek Komisijos darbuotojai privalo tarnauti viešajam interesui. Jie dirba laikydamiesi etikos ir sąžiningumo principų ir taisyklių, kuriais reglamentuojamas jų elgesys.
Komisija yra įsipareigojusi užtikrinti gerą administravimą santykiuose su visuomene. Ji siekia praktiškai įgyvendinti piliečių teisę į gerą administravimą ir išvengti bet kokių netinkamo administravimo atvejų.
Šiuolaikiška darbo vieta
Komisijos žmogiškųjų išteklių strategijoje pateikiama šiuolaikiškos ir lanksčios organizacijos, kokybiškai dirbančios visų europiečių labui, vizija. Ji siūlo puikias profesinės karjeros galimybes talentingiausiems darbuotojams iš visų ES šalių.
Savo skaitmenine strategija Komisija sukūrė nuolatinės skaitmeninės transformacijos sistemą. Ji skatina skaitmeninės Komisijos, padedančios žmonėms įsitraukti ir bendrauti, sujungiančios duomenis, procesus ir technologijas, viziją.
Komisija yra pasiryžusi būti lydere pereinant prie neutralaus poveikio klimatui visuomenės ir parengė plataus masto realistišką planą iki 2030 m. pasiekti poveikio klimatui neutralumą. Ji įsipareigojo pagal Europos klimato paktą ir yra pasiryžusi laipsniškai bent 60 proc. sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, palyginti su 2005 m.