Přejít na hlavní obsah
President von der Leyen attends G20 summit in Bali, Indonesia

Skupina G20 představuje pevný pilíř multilaterální spolupráce a je jedním z klíčových partnerů Evropské unie při řešení globálních výzev.

Skupina G20 je mezinárodní fórum, které sdružuje 20 největších a nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Ve státech skupiny G20 žije 60 % obyvatelstva naší planety, nicméně vygenerují přes 80 % světového HDP a odpovídají za 75 % celosvětového obchodu.

Evropská unie je řádným členem skupiny G20, spolu se třemi členskými státy: Francie, Německo a Itálie. Na zasedání skupiny G20 jsou zváni jako hosté Španělsko a Nizozemsko. Evropskou unii zastupuje ve skupině G20 předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel.

Evropská unie je jednou z největších ekonomik světa a její vnitřní trh je největším jednotným trhem na světě – představuje zhruba 15 % světového hrubého domácího produktu (2021). Evropská unie představuje přibližně 6 % světové populace a v počtu obyvatel, které zastupuje na summitu skupiny G20, ji překonává pouze Čína a Indie.

Summit v Novém Dillí, 9.–10. září 2023

Indie plánuje uspořádat do konce listopadu závěrečné virtuální zasedání vedoucích představitelů.

Na letošním summitu byla za stálého člena skupiny G20 přijata Africká unie. EU byla od počátku zasedání skupiny G20 silným zastáncem začlenění Africké unie do skupiny G20 jakožto řádného člena. To je jednoznačně vítězství summitu skupiny G20 a afrického kontinentu.

Posílení kritické infrastruktury ve světě

Dva roky po zahájení iniciativy Partnerství pro globální infrastrukturu a investice (PGII) skupiny G7 vyzdvihla předsedkyně von der Leyenová na summitu skupiny G20 v Novém Dillí důležitý příspěvek EU ke dvěma stěžejním projektům tohoto partnerství.

Předsednictví skupiny G20 v nadcházejícím období

Od 1. prosince 2023 převezme po Indii předsednictví skupiny G20 Brazílie a po ní v roce 2025 Jihoafrická republika.

Brazilský summit skupiny G20 je naplánován na 18.–19. listopadu 2024 v Riu de Janeiru. Brazilské předsednictví oznámilo tyto priority:

  1. sociální začleňování a boj proti hladu
  2. transformace energetiky a udržitelný rozvoj ve třech rovinách (sociální, hospodářské a environmentální)
  3. reforma institucí globální správy a řízení.

Tyto priority se odrážejí v motu brazilského předsednictví skupiny G20: „Vytvoření spravedlivého světa a udržitelné planety“.