Põhisisu juurde
President von der Leyen attends G20 summit in Bali, Indonesia

G20 on mitmepoolse koostöö tugev sammas ja Euroopa Liidu oluline partner üleilmsetele probleemidele reageerimisel.

G20 on rahvusvaheline foorum, mis ühendab 20 suurima ja kõige kiiremini kasvava majandusega riiki. Selle liikmete arvele langeb üle 80% maailma SKPst, 75% maailmakaubandusest ja 60% maailma rahvastikust.

Euroopa Liit on G20 täisliige koos kolme liikmesriigiga: Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia. Hispaania ja Madalmaad on kutsutud G20 kohtumistele külalistena. Euroopa Liitu esindavad G20s Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel.

Euroopa Liit on üks maailma suurimaid majandusi ning maailma suurim ühtne turg, mis moodustab maailma sisemajanduse koguproduktist ligikaudu 15% (2021). Euroopa Liidu elanikkond moodustab maailma rahvastikust ligikaudu 6%. G20 tippkohtumistel osalejatest on vaid Hiina ja India esindatav elanikkond suurem.

New Delhi tippkohtumine, 9.–10. september 2023

India kavatseb enne novembri lõppu korraldada lõpliku virtuaalse juhtide kohtumise.

Selle aasta tippkohtumisel tervitati Aafrika Liitu G20 alalise liikmena. EL on kindlalt toetanud Aafrika Liidu kaasamist täisliikmena G20 koosseisu alates G20 kohtumiste algusest. See on võit nii G20 tippkohtumisele kui ka Aafrika mandrile.

Elutähtsa taristu edendamine kogu maailmas

Kaks aastat pärast G7 ülemaailmse taristu- ja investeerimispartnerluse algatuse käivitamist rõhutas president Ursula von der Leyen New Delhis toimunud G20 tippkohtumisel ELi olulist panust kahte selle partnerluse juhtprojekti.

G20 tulevased eesistujariigid

Alates 1. detsembrist 2023 saab India järel G20 eesistujariigiks Brasiilia ning talle järgneb 2025. aastal Lõuna-Aafrika Vabariik.

Brasiilia eesistumisajal korraldatav G20 tippkohtumine peaks toimuma Rio de Janeiros 18.–19. novembrini 2024. Brasiilia eesistumise teatatud prioriteedid on järgmised:

  1. sotsiaalne kaasatus ja võitlus nälja vastu;
  2. energiasüsteemi ümberkujundamine ja kestlik areng selle kolmes aspektis (sotsiaalne, majanduslik ja keskkonnaalane);
  3. ülemaailmsete juhtinstitutsioonide reform.

Need prioriteedid kajastuvad Brasiilia G20 eesistumise juhtlauses: „Õiglase maailma ja kestliku planeedi ülesehitamine“.