Ugrás a fő tartalomra
Closeup of little boy blowing a wind turbine toy and studying how green energy works from a young age - Concept of future generation and enewable Energy
© damianobuffo/Adobe Stock
REPowerEU

Európa megfizethető, biztonságos és fenntartható energiaellátása

A REPowerEU-ról dióhéjban

Intézkedések

Energiaellátásunk diverzifikálása

Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, még világosabbá vált, hogy az EU-nak alternatív megoldásokról kell gondoskodnia energiaellátásának biztosítása érdekében. Igaz ugyan, hogy egyes tagállamok jellemzően több orosz gázt importáltak, mint mások, az esetleges zavarok következményeit mindegyik ország megszenvedné. Ezért olyan fontos, hogy minden tagállam kivegye a részét az erőfeszítésekből, és készen álljon arra, hogy szükség esetén kisegítse gázzal a szomszédait.

Az EU-nak nemcsak a következő télre, hanem az elkövetkező évekre is biztosítania kell energiaellátását. Ezért partnerségeink homlokterében a jövő kizöldítése és a klímasemlegesség elérése áll.

A gázellátási infrastruktúrát a jövőben tiszta hidrogén szállítására is fel lehet használni. Most végrehajtott beruházásaink a gazdaság hosszú távú széntelenítésére irányuló beruházások is egyben.

Megfizethető energiaellátás biztosítása

A 2022 áprilisában elindított uniós energiabeszerzési platform döntő szerepet játszott energiaellátásunk diverzifikálásában 2022 folyamán. A platform segít összehangolni az uniós intézkedéseket és a külső gázszolgáltatókkal folytatott tárgyalásokat. Így el tudjuk kerülni, hogy az EU országai árversenybe kényszerüljenek egymással. A platform emellett az uniós egységes piac súlyát latba vetve valamennyi uniós fogyasztó számára jobb feltételeket tud teremteni.

Miután Oroszország teljes katonai inváziót indított Ukrajna ellen, az EU közös gázbeszerzésre tett javaslatot annak érdekében, hogy az európaiak megfizethető áron energiához jussanak, és hogy el lehessen kerülni az energiaellátási zavarokat. Ennek a rendszernek köszönhetően az egyes országok gázszükségleteik egy részét együttesen tudják beszerezni – ahelyett, hogy versengenének egymással a szűkös forrásokért.

2023 májusában az EU-nak sikerült 25 gázszállítótól ajánlatot beszereznie, összesen több mint 13,4 milliárd köbméter gáz szállítására. Ez bőven meghaladja azt a 11,6 milliárd köbmétert, amelyre az uniós vállalatok az (AggregateEU mechanizmus keretében indított) első pályázaton közösen igényt nyújtottak be. Az uniós vállalkozások most közvetlenül a gázszállítókkal tárgyalhatnak az ellátási szerződések feltételeiről. 2023 végéig további négy pályázat meghirdetésére kerül sor.

A gáztárolásra vonatkozó új szabályok

Az áramkimaradások és az áramhiány elkerülése érdekében az uniós országok megállapodtak abban, hogy még a tél előtt feltöltik a gáztárolókat.

  • A tavaly elfogadott uniós célkitűzés szerint a föld alatti gáztárolókat 2022. november 1-jéig a kapacitás 80%-ára kellett feltölteni.
    Azáltal, hogy együttműködtek egymással, a tagországok túlteljesítették ezt a szintet, és gáztározóikat 95%-ra tudták feltölteni.
  • Az elkövetkező évekre vonatkozóan az uniós országok azt tűzték ki célul, hogy gáztároló létesítményeiket minden év november 1-jéig 90%-ra feltöltik.
  • Idén az EU már augusztus közepén elérte célját, azaz a 90%-os feltöltöttségi szintet.

Energiatakarékosság

Az energiatakarékosság a legolcsóbb, legbiztonságosabb és legtisztább módja annak, hogy csökkentsük az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok behozatalától való függőségünket. Az energiamegtakarításból az európai polgárok, vállalkozások és az ipari szereplők egyaránt kivették a részüket ebben a nehéz időszakban.

Uniós szinten a tagállamok elfogadták a Bizottság javaslatát, hogy 2022–2023 telén önkéntesen 15%-kal csökkentsék a gázfogyasztást.

Mindegyik uniós ország vállalta, hogy legalább 15%-kal csökkenti gázfogyasztását.

2022 augusztusa és 2023 márciusa között a gázkereslet 18%-kal csökkent, ami meghaladta a kitűzött célt.

A Bizottság javaslatának megfelelően a tagállamok 2023 márciusában további egy évvel meghosszabbították a gázkereslet csökkentésére vonatkozó önkéntes célkitűzést.

Beavatkozás a gázárakba

Európában ma alacsonyabbak a gázárak, mint az Ukrajna elleni orosz invázió előtt, részben a REPowerEU keretében adott összehangolt európai válasznak köszönhetően. Ráadásul Európa most korábban sosem látott mértékű beruházásokat hajt végre a tiszta energiára való átállás és az energiafüggetlenség kivívása érdekében.

Mindazonáltal az uniós országok megállapodtak abban, hogy a polgárok és a gazdaság védelme érdekében korlátozzák a gázárak emelkedését. A gázértékesítésekre felső árplafont kell alkalmazni, amennyiben a gázárak rendkívüli szintet érnek el.

Ez a piaci korrekciós mechanizmus ideiglenes, 2024 februárjáig van hatályban.

További információk a korrekciós mechanizmusról

Terveink szerint folytatni fogjuk a megújulóenergia-ellátás kiépítését. Kapacitásaink 2023-ban várhatóan tovább nőnek, aminek eredményeképpen újabb 12 milliárd m³ gázt tudunk majd megújuló forrásból előállított energiával kiváltani.

2023 márciusában uniós megállapodás született a jogi keret megerősítéséről, hogy növelni tudjuk megújulóenergia-kapacitásunkat. Az új jogszabály az EU által 2030-ra kötelezően elérendő célértéket 42,5%-ra emelte, és egyben úgy rendelkezett, hogy 45% elérésére kell törekedni – ha ezt sikerül megvalósítani, csaknem megkétszereződne a megújuló energia részaránya az EU-ban.

A tiszta energiára való átállás elősegítése érdekében jobban kell támogatnunk az uniós ipart – a hidrogénenergia-termeléstől a vegyianyag-gyártásig, a biotechnológiától a nanotechnológiáig. E terv megvalósítása érdekében 2023 februárjában javaslatot tettünk a zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari tervre.

A REPowerEU finanszírozása

A REPowerEU terv megvalósításához jelentős beruházásokra és reformokra van szükség. Közel 300 milliárd eurót mozgósítunk – mintegy 72 milliárd eurót vissza nem térítendő támogatás formájában, hozzávetőlegesen 225 milliárd eurót pedig kölcsönként. Ennek pénzügyi hátterét elsősorban a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz biztosítja.

Ezekből a forrásokból mintegy 10 milliárd euró a hiányzó gáz- és LNG-összeköttetések kiépítését fogja szolgálni, hogy egyetlen tagállam polgárai se maradjanak fűtés nélkül, és akár a 2 milliárd eurót is elérheti az az összeg, amelyet az olajinfrastruktúra-fejlesztésekre fogunk fordítani, hogy véget vethessünk az orosz olaj importjának. A források fennmaradó része (95%-a) a tiszta energiára való átállás felgyorsítására és fokozására irányul.

Következő lépések

Az elmúlt évben elért eredményeknek köszönhetően jó helyzetben zártuk az idei (2022–2023-as) telet. Nem alakult ki sehol gázhiány, és bizakodva, félig feltöltött tárolókkal vághatunk neki a következő újrafeltöltési időszaknak.

Nem szabad azonban illúziókba ringatnunk magunkat: továbbra is kihívásokkal kell majd szembenéznünk mindaddig, amíg Oroszország folytatja Ukrajna ellen indított háborúját, és fegyverként használja energiakészleteit.

Ezért a továbbiakban is a REPowerEU terv megvalósítására fogunk összpontosítani, nevezetesen a következő lépésekre:

  • Új nemzeti REPowerEU-fejezetek kidolgozása az aktualizált Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz keretében
  • Az ipar dekarbonizációjának felgyorsítása
  • Új jogi keret elfogadása és végrehajtása, hogy nagyobb sebességre kapcsolhassunk a megújuló energiaforrások bevezetése terén
  • Beruházás energiaipari infrastruktúra és összeköttetések kiépítésébe
  • Szabályozási intézkedések, melyek az energiahatékonyság növelését célozzák
  • Korszerű hidrogénenergia-szabályozási keret és hidrogénakcelerátor létrehozása

Időrendi áttekintés

  1. 2023. május 10.

    Elindul az uniós energiaügyi platform keretében kiírt első közös gázbeszerzési eljárás.

  2. 2023. április 25.

    A Bizottság közzéteszi a vállalatoknak szóló első közös gázbeszerzési felhívást.

  3. 2023. március 30.

    A Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jut a megújuló energiáról szóló irányelvről.

  4. 2022. december 14.

    Az Európai Parlament és a Tanács politikai megállapodásra jut a REPowerEU finanszírozásáról, mely lehetővé teszi, hogy a tagállamok REPowerEU-fejezetet építsenek be helyreállítási és rezilienciaépítési tervükbe.

  5. 2022. december 9.

    Új ipari szövetség jön létre az uniós napenergia-ipar és energiabiztonság erősítése érdekében.

  6. 2022. november 9.

    A megújuló energiaforrások engedélyezési eljárásainak felgyorsításával a Bizottság előmozdítja az orosz gáztól való függetlenedést és a zöld átállást.

  7. 2022. július 26.

    A Bizottság javaslata alapján a Tanács megállapodásra jut a gázfogyasztás rendezett és összehangolt csökkentéséről EU-szerte a következő télre való felkészülés érdekében.

  8. 2022. július 20.

    Gázmegtakarítás a téli ellátásbiztonságért: a Bizottság gázkereslet-csökkentési terv bevezetését javasolja, hogy az Unió megfelelően felkészüljön az ellátási zavarokra.

  9. 2022. július 18.

    Az EU és Azerbajdzsán új, energiaügyi stratégiai partnerségről szóló egyetértési megállapodást ír alá, amely hosszú távú partneri együttműködést irányoz elő a két fél között az energiahatékonyság és a tiszta energia területén. A megállapodás értelmében a Déli Gázfolyosó kapacitása a kétszeresére nő, és 2027-től ezen a gázvezetéken keresztül az EU legalább évi 20 milliárd köbméter földgázt fog kapni.

  10. 2022. július 15.

    A Bizottság jóváhagyja az IPCEI Hy2Tech projektet, mely a hidrogénágazatban első, ún. közös európai érdeket szolgáló fontos projekt. A projekt célja, hogy az ipari folyamatok, valamint az áru- és személyszállítási ágazat dekarbonizációja érdekében innovatív technológiákat fejlesszen ki a hidrogén értéklánca számára. A projektben 15 tagállam 35 vállalkozása vesz részt, összesen 41 projekttel.

  11. 2022. június 27.

    Az uniós jogalkotók új gáztárolási szabályokat fogadnak el, melyek javítani fogják a gázellátás biztonságát az EU-ban, különös tekintettel a téli hónapokra, idén és az elkövetkező években. Az új szabályok értelmében az uniós tagállamoknak ez év novemberéig a kapacitás 80%-ára, az azt követő években pedig 90%-ra kell feltölteniük gáztárolóikat.

  12. 2022. június 23.

    Az EU és Norvégia megállapodik abban, hogy elmélyítik partnerségüket a rövid és hosszú távú gázellátás növelése, a magas energiaárak csökkentése, valamint a tiszta energiával – többek között a hidrogénnel – kapcsolatos együttműködés megerősítése érdekében.

  13. 2022. június 17.

    Az EU, az Egyesült Államok és további 11 ország útnak indítja a globális metánkibocsátás-csökkentési ütemtervet, hogy felgyorsítsák a metánkibocsátás csökkentését az olaj- és gázágazatban, ily módon előmozdítva mind az éghajlatvédelmet, mind pedig az energiabiztonságot világszerte.

  14. 2022. június 15.

    Az EU, Egyiptom és Izrael háromoldalú egyetértési megállapodást ír alá Európába irányuló földgázkivitelről. Az Izraelből, Egyiptomból és a Földközi-tenger keleti térségében található más lelőhelyekről származó földgázt Egyiptom LNG-kiviteli létesítményein keresztül szállítják majd Európába.

  15. 2022. május 25.

    A Bizottság létrehozza az uniós energiaügyi platform munkacsoportját az alternatív ellátás biztosítására.

  16. 2022. május 18.

    A Bizottság bemutatja a REPowerEU tervet, amely az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függés gyors csökkentésére és a zöld átállás felgyorsítására irányul.

Dokumentumok

  • Communication

A clear and complete repository of the thematic areas that are shaping the REPowerEU initiative