Preskoči na glavno vsebino

Enakost, vključevanje in udeležba Romov v EU

Novi strateški okvir za enakost, vključevanje in udeležbo Romov v državah EU ter priprava pobude za obdobje po letu 2020. Časovni okvir: 2020–2030

Romi v EU

Romi so največja evropska etnična manjšina. Od približno 10 do 12 milijonov Romov, ki prebivajo v Evropi, jih je približno 6 milijonov državljanov ali prebivalcev EU. Številni Romi v EU so kljub prepovedi diskriminacije v vseh državah EU še vedno žrtve predsodkov in socialne izključenosti.

Krovni izraz „Romi“ zajema različne skupine, med njimi Romi, Sinti, Kaléji, Romaničali, Bojaši/Rudari, Aškali, Egipčani, Jeniši, Domi, Lomi in Abdali ter potujoče skupine („gens du voyage“, cigani, Camminanti itd.). V strateških dokumentih in razpravah v EU se običajno uporablja ta izraz.

Strateški okvir EU za enakost, vključevanje in udeležbo Romov

Prejšnji okvir se je v glavnem osredotočal na socialno in ekonomsko vključevanje. Komisija je 7. oktobra 2020 objavila okrepljen in reformiran strateški okvir EU za Rome, ki določa celovit tristebrni pristop. Ta pristop dopolnjuje socialno in ekonomsko vključevanje marginaliziranih Romov s krepitvijo enakosti in spodbujanjem udeležbe. Vsi Romi bi morali imeti priložnost, da uresničijo svoj potencial in se vključijo v politično, družbeno, gospodarsko in kulturno življenje.

Komisija je objavila tudi predlog za osnutek priporočila Sveta o enakosti, vključevanju in udeležbi Romov, ki je zdaj v obravnavi pri Svetu.

Towards a comprehensive three-pillar approach

Nov strateški okvir poleg štirih sektorskih ciljev prejšnjega okvira določa tri horizontalne cilje.

Okvir določa tudi krovne cilje EU, izboljšuje zbiranje podatkov, poročanje in spremljanje ter predlaga nov portfelj kazalnikov. Okvir za spremljanje 2020, ki ga je objavila Agencija Evropske unije za temeljne pravice, podrobno določa nove cilje in kazalnike. Diferenciran pristop med državami članicami bo izboljšal učinkovitost prizadevanj in spodbujal razumevanje politike.

Strateški okvir EU za Rome bolj poudarja raznolikost Romov, s čimer želi zagotoviti, da nacionalne strategije izpolnjujejo posebne potrebe različnih skupin Romov, denimo žensk, mladih, otrok, mobilnih državljanov EU, oseb brez državljanstva, LGBTI, starejših Romov ter invalidnih oseb. Spodbuja se presečni pristop, ki upošteva dejstvo, da se lahko diskriminacija poveča, kadar temelji na različnih vidikih identitete.

Večji poudarek je na kombiniranju vključevanja Romov na vseh področjih politike s ciljno usmerjenimi ukrepi, ki podpirajo učinkovit in enakopraven dostop Romov do pravic in storitev.

Enake možnosti – Naj postanejo resničnost za vse!

 

Več o tej novi pobudi prek predstavitev in razprav v okviru digitalne konference na visoki ravni o novem strateškem okviru EU za Rome.

Priprava pobude za enakost, vključevanje in udeležbo Romov po letu 2020

Okvir EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do leta 2020 se je zaključil leta 2020 med pripravo nove politične pobude, ki vključuje izkušnje s pandemijo COVID-19.

Komisija je izvedla usmerjene dejavnosti posvetovanja s ključnimi deležniki v zvezi s pripravo nove pobude. Delovni dokument služb Komisije, priložen sporočilu o strateškem okviru EU za enakost, vključevanje in udeležbo Romov, vsebuje podroben pregled posvetovanj z deležniki v Prilogi 1.

Glavne dejavnosti priprave pobude za obdobje po letu 2020.

Ocena strateškega okvira EU za Rome

Komisija bo izvedla vmesno in naknadno oceno strateškega okvira EU za Rome.

Poročila

Vsaki dve leti bo Komisija objavila redna poročila o spremljanju.

Države članice bodo od leta 2023 dalje vsaki dve leti poročale o izvajanju nacionalnih strateških okvirov za Rome, vključno z ukrepi za spodbujanje enakosti, vključevanja in udeležbe ter s polno uporabo portfelja kazalnikov. Poročanje bo osredotočeno na izvajanje zavez iz nacionalnih okvirov, vključno z doseganjem nacionalnih ciljev, kadar je to ustrezno. Ta poročila bi bilo treba objaviti, da se poveča preglednost in spodbudi učenje o politiki.

Documents

7. OKTOBER 2020
Union of Equality: EU Roma strategic framework on equality, inclusion and participation

7. OKTOBER 2020
Factsheet - EU Roma strategic framework