Pāriet uz galveno saturu

Pārskats par ES darbību 2022. gadā

2022. gada oktobris

  1. 2022. gada 11. oktobris
    Komisija piesaista vēl 11 miljardus eiro Eiropas Atveseļošanas instrumentam un Ukrainas atbalstīšanai

    Komisija emitē obligācijas 11 miljardu eiro vērtībā divos laidienos. Iegūtie līdzekļi tiks izmantoti, lai sniegtu palīdzību Ukrainai ES makrofinansiālās palīdzības (MFA) programmas ietvaros un atveseļotu Eiropu pamatprogramma Next Generation EU ietvaros. Darījums sastāv no 5 miljardus eiro vērtas papildemisijas septiņu gadu obligācijai, kuras termiņš ir 2029. gada 4. decembris, un jaunas 20 gadu obligācijas 6 miljardu eiro vērtībā, kuras termiņš ir 2042. gada 4. novembris.

2022. gada septembris

  1. 2022. gada 26. septembris
    Ceturtajā ziņojumā apliecinātas <em>SURE</em> sekmes nodarbinātības aizsargāšanā pandēmijas laikā

    Komisija publicē savu ceturto pusgada ziņojumu par SURE instrumenta īstenošanu un ietekmi. Ziņojumā konstatēts, ka valstu īstenotie darba tirgus pasākumi, ko atbalstīja SURE, 2020. gadā pasargājuši no bezdarba apmēram 1,5 miljonus cilvēku. Nodarbinātības aizsardzība bija jo īpaši svarīga, lai atvieglotu ātru ekonomikas atveseļošanos 2021. gadā, kas notika ātrāk nekā iepriekšējās krīzēs. SURE palīdzēja to nodrošināt, finansējot shēmas, kas uzņēmumiem ļāva paturēt darbiniekus un prasmes un pašnodarbinātajiem palīdzēja būt gataviem nekavējoties atsākt darbu; instruments arī vairoja paļāvību visā ES.

  2. 2022. gada 13. septembris
    Komisija piesaista vēl 12 miljardus eiro Eiropas atveseļošanai.

    Komisija saskaņā ar savu pamatprogrammu Next Generation EU emitē obligācijas 12 miljardu eiro vērtībā divos laidienos. Šis darījums ir 12. sindicētais darījums, ko Komisija ir veikusi Next Generation EU ietvaros, un septītais 2022. gadā. Darījumu veidoja jauna 5 gadu obligācija 7 miljardu eiro apmērā, kuras termiņš ir 2027. gada 4. oktobris, un jauna 30 gadu obligācija 5 miljardu eiro vērtībā, kuras termiņš ir 2052. gada 4. oktobris.

  3. 2022. gada 8. septembris
    Eiropas Komisija apstiprina Nīderlandes atveseļošanas un noturības plānu 4,7 miljardu eiro apmērā

    Eiropas Komisija pozitīvi novērtē Nīderlandes atveseļošanas un noturības plānu. Tas ir svarīgs solis ceļā uz to, lai ES Nīderlandei no Atveseļošanas un noturības mehānisma izmaksātu dotācijas 4,7 miljardu eiro vērtībā. Šis finansējums palīdzēs īstenot būtiskas investīcijas un reformas, kas aprakstītas Nīderlandes atveseļošanas un noturības plānā. Šis finansējums būs izšķirošs, lai Nīderlande no Covid-19 pandēmijas varētu iziet vēl spēcīgāka.

  4. 2022. gada 1. septembris
    Komisija apstiprina divas pielāgotas vakcīnas

    Saskaņā ar Eiropas Zāļu aģentūras ieteikumu Komisija apstiprina divas pirmās Covid-19 variantiem pielāgotās balstvakcīnas (“BioNTech Pfizer” un “Moderna”).

2022. gada augusts

  1. 2022. gada 2. augusts
    Komisija paraksta Covid-19 vakcīnu kopīgā iepirkuma līgumu ar uzņēmumu “HIPRA”

    Eiropas Komisijas Veselības ārkārtas situāciju gatavības un reaģēšanas iestāde (HERA) ar uzņēmumu “HIPRA HUMAN HEALTH” parakstījusi kopīgā iepirkuma pamatlīgumu par uzņēmuma proteīnbāzētās Covid-19 vakcīnas piegādi. Šajā kopīgajā iepirkumā piedalās 14 dalībvalstis un citas valstis; tās iepirkumā varēs iegādāties līdz 250 miljoniem devu.

2022. gada jūlijs

  1. 2022. gada 12. jūlijs
    Komisija piesaista 8 miljardus eiro savā 11. darījumā kopš programmas sākuma

    Komisija saskaņā ar atveseļošanas instrumentu Next Generation EU emitē obligācijas vēl 8 miljardu eiro vērtībā divos laidienos. Šis darījums ir 11. sindicētais darījums, ko Komisija ir veikusi Next Generation EU ietvaros, un sestais 2022. gadā. Darījumu veidoja jauna 7 gadu obligācija 5 miljardu eiro apmērā, kuras termiņš ir 2029. gada 4. decembris, un 3 miljardus vērta papildemisija jau esošai 20 gadu obligācijai, kuras termiņš ir 2041. gada 4. jūlijs.

2022. gada jūnijs

  1. 2022. gada 24. jūnijs
    Komisija apstiprina sesto vakcīnu pret Covid-19

    Komisija piešķir tirdzniecības atļauju “Valneva” izstrādātajai Covid-19 vakcīnai, kas ir sestā Eiropas Savienībā atļautā Covid-19 vakcīna. Šī atļauja tika dota pēc tam, kad Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) bija sniegusi pozitīvu zinātnisku ieteikumu.

  2. 2022. gada 21. jūnijs
    Sekmīgi īstenojot 10. darījumu, Komisija piesaista 5 miljardus eiro zaļo obligāciju veidā

    Komisija saskaņā ar atveseļošanas instrumentu Next Generation EU 10. sindicētajā darījumā emitē zaļās obligācijas vēl 5 miljardu eiro vērtībā. Šīm obligācijām, kuru termiņš ir 25 gadi (2048. gada 4. februāris), tika seškārtīgi pārsniegts parakstīšanās limits. Līdz ar šo darījumu Komisija 2022. gada pirmajā pusē ir emitējusi obligācijas kopumā 47,5 miljardu eiro vērtībā, tuvinoties Next Generation EU finansēšanas mērķim (tas ir 50 miljardi eiro) gada pirmajos sešos mēnešos.

  3. 2022. gada 1. jūnijs
    Eiropas Komisija apstiprina Polijas atveseļošanas un noturības plānu 35,4 miljardu eiro apmērā

    Komisija pozitīvi novērtē Polijas atveseļošanas un noturības plānu. Tas ir svarīgs solis ceļā uz to, lai Polija no Atveseļošanas un noturības mehānisma saņemtu 23,9 miljardus eiro dotācijās un 11,5 miljardus eiro aizdevumu veidā. Šis finansējums palīdzēs īstenot būtiskus pasākumus investīciju un reformu jomā, kas aprakstīti Polijas atveseļošanas un noturības plānā. Finansējums ļaus Polijai no Covid-19 pandēmijas iziet spēcīgākai un panākt progresu zaļās un digitālās pārkārtošanās jomā.

2022. gada maijs

  1. 2022. gada 12. maijs
    Tiek palielināts finansējums vakcinācijas izvēršanai Āfrikā

    Komisija paziņo par savu nodomu palielināt finansējumu, lai paātrinātu vakcīnu un citu Covid-19 rīku ieviešanu un aptveri Āfrikā, sniedzot atbalstu vēl 400 miljonu eiro apmērā. Komisija arī paredz 427 miljonu eiro ieguldījumu Globālajā pandēmijgatavības fondā, lai atbalstītu centienus novērst turpmākas pandēmijas un labāk reaģēt uz tām.

  2. 2022. gada 11. maijs
    Komisija piesaista vēl 9 miljardus eiro Eiropas atveseļošanai un noturības uzlabošanai.

    Komisija saskaņā ar atveseļošanas instrumentu Next Generation EU emitē obligācijas vēl 9 miljardu eiro vērtībā divos laidienos. Šis darījums ir 9. sindicētais darījums, kas veikts Next Generation EU ietvaros, un ceturtais 2022. gadā. Darījumu veidoja jauna 3 gadu obligācija 6 miljardu eiro apmērā, kuras termiņš ir 2025. gada 4. jūlijs, un 3 miljardus vērta papildemisija jau esošai 30 gadu obligācijai, kuras termiņš ir 2051. gada 6. jūlijs. Šī ir pirmā trīs gadu obligācija, ko Komisija izlaidusi saskaņā ar savu diversificēto finansēšanas stratēģiju.

2022. gada aprīlis

  1. 2022. gada 27. aprīlis
    Komisija aicina dalībvalstis uzlabot gatavību nākamajai pandēmijas fāzei

    Komisija ierosina darbību kopumu, kura mērķis ir pārvaldīt pašreizējo Covid-19 pandēmijas fāzi un sagatavoties nākamajai. Tā aicina dalībvalstis līdz rudenim veikt darbības, kuru mērķis ir nodrošināt modrību un pastāvīgu koordināciju, kas ļaus būt gataviem un reaģēt veselības jomā.

  2. 2022. gada 7. aprīlis
    Eiropas Komisija apstiprina Bulgārijas atveseļošanas un noturības plānu 6,3 miljardu eiro apmērā

    Eiropas Komisija pozitīvi novērtē Bulgārijas atveseļošanas un noturības plānu. Tas ir svarīgs solis ceļā uz to, lai ES no Atveseļošanas un noturības mehānisma izmaksātu dotācijas 6,3 miljardu eiro vērtībā. Šis finansējums palīdzēs īstenot būtiskus pasākumus investīciju un reformu jomā, kas aprakstīti Bulgārijas atveseļošanas un noturības plānā. Šis finansējums būs izšķirošs, lai Bulgārija no Covid-19 pandēmijas varētu iziet vēl spēcīgāka.

2022. gada marts

  1. 2022. gada 29. marts
    Eiropas Komisija apstiprina Zviedrijas atveseļošanas un noturības plānu 3,3 miljardu eiro apmērā

    Eiropas Komisija pozitīvi novērtē Zviedrijas atveseļošanas un noturības plānu. Tas ir svarīgs solis ceļā uz to, lai ES Zviedrijai no Atveseļošanas un noturības mehānisma izmaksātu dotācijas 3,3 miljardu eiro vērtībā. Šis finansējums palīdzēs īstenot būtiskus pasākumus investīciju un reformu jomā, kas aprakstīti Zviedrijas atveseļošanas un noturības plānā. Šis finansējums būs izšķirošs, lai Zviedrija no koronavīrusa pandēmijas varētu iziet vēl spēcīgāka. 

  2. 2022. gada 24. marts
    <em>SURE</em>: trešais ziņojums liecina par pastāvīgiem panākumiem darbvietu aizsardzībā un atveseļošanās atbalstīšanā

    Komisija publicē trešo pusgada ziņojumu par 100 miljardu eiro vērtā SURE instrumenta īstenošanu un ietekmi; šis instruments ir izveidots, lai aizsargātu Covid-19 pandēmijas skartās darbvietas un ienākumus. Ziņojumā apliecināts, ka SURE ir veiksmīgi mazinājis pandēmijas ietekmi un atbalstījis atveseļošanu 2021. gadā.

  3. 2022. gada 22. marts
    Komisija sekmīgi pabeidz otro obligāciju emisiju 2022. gadā

    Komisija 2022. gada otrajā obligāciju sindicēšanā piesaista vēl 10 miljardus eiro Next Generation EU līdzekļos. Kopā ar šo desmit gadu obligāciju, kuras termiņš ir 2032. gada 6. jūlijs, programmas ietvaros piesaistītā finansējuma kopējais apjoms ir sasniedzis 91 miljardu eiro. Līdz ar šo emisiju tiek turpināta Eiropas ekonomikas atveseļošanas atbalstīšana saskaņā ar Atveseļošanas un noturības mehānismu un citām ES budžeta programmām, ko finansē no Next Generation EU.

  4. 2022. gada 1. marts
    Pirmajā gada ziņojumā par Atveseļošanas un noturības mehānismu konstatēts, ka īstenošana norit labi

    Komisija pieņem pirmo gada ziņojumu par Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM), kas ir Next Generation EU centrālais elements, īstenošanu. ANM nodrošina dalībvalstīm dotācijas un aizdevumus līdz 723,8 miljardiem eiro, lai atbalstītu tādas investīcijas un reformas, kas ievieš pārmaiņas un ļaus ES no Covid-19 pandēmijas izkļūt spēcīgākai. Ziņojums liecina, ka ir panākts liels progress, un apstiprina, ka ANM īstenošana norit labi.

2022. gada februāris.

  1. 2022. gada 10. februāris
    <em>HERA</em> 2022. gadā nāk klajā ar pirmo darba plānu, kurā gatavībai veselības ārkārtas situācijām un reaģēšanai uz tām atvēlēti 1,3 miljardi eiro

    Jaunā Eiropas Veselības ārkārtas situāciju gatavības un reaģēšanas iestāde (HERA) nāk klajā ar savu pirmo gada darba plānu, kura uzdevums ir novērst pārrobežu ārkārtas situācijas veselības jomā, sagatavoties tām un ātri reaģēt uz tām; plāna budžets 2022. gadā ir 1,3 miljardi eiro.

  2. 2022. gada 8. februāris
    Komisija piesaista vēl 5 miljardus eiro Eiropas atveseļošanas atbalstam

    Vēl vienā veiksmīgā darījumā 2022. gada pirmajā obligāciju sindicēšanā Komisija ES vārdā piesaista papildu 5 miljardus eiroNext Generation EU līdzekļos. Ar termiņu 2051. gada 6. jūlijā 30 gadu obligācija kā esošās ES obligācijas palielinājums programmas ietvaros piesaistīto finansējumu palielina līdz 78,5 miljardiem eiro. Komisijas īstenotā veiksmīgā izvietošana palīdzēs saglabāt Eiropas atveseļošanas dinamiku pēc Covid-19 pandēmijas.

  3. 2022. gada 3. februāris
    Komisija ierosina pagarināt ES digitālā Covid sertifikāta derīguma termiņu par vienu gadu

    Komisija ierosina pagarināt ES digitālā Covid sertifikāta sistēmas derīguma termiņu par vienu gadu, proti, līdz 2023. gada 30. jūnijam. Regulas termiņa pagarināšana nodrošinās to, ka ceļotāji Eiropas Savienības robežās arī turpmāk varēs izmantot savu ES digitālo Covid sertifikātu, ja dalībvalstis paturēs konkrētus sabiedrības veselības aizsardzības pasākumus.

2022. gada janvāris

  1. 2022. gada 25. janvāris
    Eiropas veselības savienība: pieaug Eiropas Zāļu aģentūras nozīme

    Turpinot darbu pie stipras Eiropas veselības savienības izveides, Padome pieņem regulu, ar ko pārskata Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) pilnvaras, un tādējādi sper platu soli, lai attiecībā uz zālēm un medicīniskajām ierīcēm nostiprinātu EMA lomu krīžgatavībā un krīžu pārvarēšanā.

  2. 2022. gada 21. janvāris
    Komisija izmaksā priekšfinansējumu Somijai 271 miljona eiro apmērā

    Eiropas Komisija izmaksā Somijai 271 miljona eiro priekšfinansējumu, t.i., 13 % no līdzekļiem, kas piešķirti šai valstij Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) ietvaros. Priekšfinansējuma maksājums palīdzēs sākt Somijas atveseļošanas un noturības plānā izklāstīto svarīgāko ieguldījumu un reformu pasākumu īstenošanu.