Preskoči na glavno vsebino

Kako se cepiva razvijajo, odobrijo in dajo v promet?

Kako so tako hitro razvili cepiva proti COVID-19?

Za hitri razvoj cepiv proti COVID-19 so namenili obsežne naložbe.

Znanstveniki so lahko pospešili nekatere dele postopka, tako da so kombinirali različne faze kliničnih preskušanj ali so nekatere študije izvedli hkrati.

Evropska agencija za zdravila je začela preučevati njihove izsledke, še preden so podjetja vložila vlogo za svoja cepiva.

Nekatera cepiva proti COVID-19 so bila razvita z uporabo istih metod kot za druga cepiva. To pomeni, da bo za množično proizvodnjo cepiv proti COVID-19 lažje uporabiti obstoječe zmogljivosti.

Druga cepiva proti COVID-19 pa so razvili z novimi metodami, ki lahko povečajo obseg in hitrost proizvodnje v primerjavi z drugimi vrstami cepiv.

Podjetja povečujejo svoje zmogljivosti za hitro proizvodnjo milijonov odmerkov odobrenih cepiv proti COVID-19.

Odobritev cepiv v EU

One

Tako kot vsa zdravila se cepiva najprej testirajo v laboratoriju.

Two

Nato se testirajo na prostovoljcih v več krogih študij, imenovanih klinična preskušanja.

Three

To preskušanje je v pomoč pri potrjevanju delovanja cepiv in zagotovi, da njihove koristi presegajo možne stranske učinke ali tveganja.

Four

Ko je na voljo dovolj podatkov iz raziskav in kliničnih preskušanj, lahko podjetja pri Evropski agenciji za zdravila vložijo vlogo za dovoljenje za promet s cepivom.

Five

Evropska agencija za zdravila ovrednoti vse podatke ter opravi neodvisno in temeljito znanstveno oceno cepiva.

Six

Evropska komisija na podlagi znanstvene ocene Agencije izda dovoljenje za promet v EU. Cepivo se nato lahko uporabi.

Pogojno dovoljenje za promet

Med izrednimi razmerami v javnem zdravju se za zdravilo ali cepivo lahko izda pogojno dovoljenje za promet.

To se lahko zgodi, kadar koristi takojšnje razpoložljivosti zdravila neposredno prevladajo nad tveganjem zaradi manj izčrpnih podatkov, kot se običajno zahtevajo. V teh primerih se proizvajalec zaveže, da bo priskrbel dodatne informacije po določenem časovnem razporedu.

V vsakem primeru bo Evropska komisija dovoljenje za promet izdala, le če bo ocena Evropske agencije za zdravila pokazala, da je cepivo varno in učinkovito.

Varnost in učinkovitost cepiv

Varnost in učinkovitost cepiv, za katera so bila izdana pogojna dovoljenja za promet, se tako kot pri vseh zdravilih natančno spremljata po uveljavljenem sistemu EU za spremljanje zdravil.

Poleg tega se izvajajo posebni ukrepi za hitro zbiranje in ovrednotenje novih informacij. Proizvajalci morajo na primer Evropski agenciji za zdravila praviloma vsakih šest mesecev poslati varnostno poročilo. Za cepiva proti COVID-19 je varnostna poročila treba pošiljati vsak mesec.

Evropska agencija za zdravila bo vzpostavila dodatno obsežno spremljanje varnosti zaradi izjemno velikega števila ljudi, ki se bodo predvidoma cepili.

Kampanje za cepljenje

Podjetja nato proizvajajo odobrena cepiva v velikem obsegu. Količina cepiva, ki jo prejme vsaka država, se po navadi izračuna glede njeno prebivalstvo.

Ljudje se lahko cepijo po nacionalnih programih cepljenja. Ti praviloma dajejo prednost posebnim skupinam, kot so zdravstveni delavci in ranljive skupine prebivalstva (starejši ljudje ali ljudje z obstoječimi zdravstvenimi težavami).

Komisija podpira države EU pri pripravi in izvajanju kampanj za cepljenje.

Dokumenti

 

30. NOVEMBER 2020
Factsheet: How are vaccines developed, authorised and put on the market?