Glavni sadržaj

2020.: Mjere EU-a protiv koronavirusa

Od izbijanja pandemije koronavirusa Europska komisija djeluje u svim područjima radi suzbijanja širenja virusa. Na nacionalnoj razini i razini EU-a donesene su dosad nezabilježene mjere za potporu zdravstvenim sustavima i suzbijanje socioekonomskih posljedica pandemije.

Sigurna i učinkovita cjepiva za Europu i svijet

vaccination

Razvoj i distribucija djelotvornog i sigurnog cjepiva protiv koronavirusa predstavljaju trajno rješenje za pandemiju i temelj su odgovora Komisije na koronavirus.

Što je Komisija postigla od veljače 2021.?

Donijela je Europsku strategiju cijepljenja radi ubrzavanja razvoja, proizvodnje i uvođenja cjepiva protiv bolesti COVID-19.

Odobrila je šest ugovora za 2,3 milijarde doza budućih cjepiva, a u tijeku su razgovori za 260 milijuna dodatnih doza s dva subjekta koji razvijaju cjepiva.

Izdala je tri uvjetna odobrenja za stavljanje u promet društvima BioNtech i Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

27. prosinca 2020.

Cijepljenje protiv bolesti COVID-19 započelo je u cijelom EU-u u trenutku jedinstva

Druge ključne mjere:

  • Komisija je od siječnja 2020. mobilizirala više od 660 milijuna eura u okviru programa za istraživanje i inovacije Obzor 2020. za razvoj cjepiva, novih postupaka liječenja, dijagnostičkih testova i zdravstvenih sustava kako bi se spriječilo širenje koronavirusa i spasili životi.
  • Globalni odgovor na koronavirus donatorski je maraton kojim se prikupljaju sredstva za opći pristup liječenju, testovima i cjepivima protiv koronavirusa. Započeo je u svibnju, a kulminirao svjetskim donatorskim sastankom na vrhu i koncertom u lipnju 2020. Skupljene su donacije u visini od 16 milijardi eura od donatora iz cijelog svijeta.
  • Države članice EU-a i Tim Europa do veljače 2021. izdvojili su više od 850 milijuna eura za COVAX, što Europsku uniju čini najvećim donatorom. Time će se milijunima ljudi diljem Afrike, Azije, Kariba, Pacifika te istočnog i južnog susjedstva EU-a omogućiti pošten i pravičan pristup cjepivima, bez obzira na prihode. 

Podupiranje europskog gospodarstva na putu prema oporavku

workers at a machine

Europska komisija predložila je opsežan plan oporavka za Europu kojim će se:

  • pomoći u otklanjanju gospodarske i socijalne štete uzrokovane pandemijom
  • pokrenuti europski oporavak
  • zaštititi i otvarati radna mjesta.

Paket za oporavak od 1,8 bilijuna eura podrazumijeva sredstva proračuna EU-a za razdoblje 2021. – 2027. i instrumenta NextGenerationEU.

 

Mjere koje je Komisija donijela od 2020.

Mobilizirala je proračun EU-a i Europsku investicijsku banku radi spašavanja radnih mjesta i potpore poduzećima koja je pogodila kriza.

Pokrenula je instrument SURE, kojim se državama članicama može osigurati do 100 milijardi eura u zajmovima radi očuvanja radnih mjesta.

Donijela je privremena pravila o državnim potporama kako bi vlade osigurale likvidnost gospodarstva za potporu građanima i očuvanje radnih mjesta.

1440 mjera

doneseno, uključujući 650 odluka o državnim potporama

Ostale ključne mjere Komisije 2020.:

  • aktiviranje „klauzule o odstupanju”, kojom se omogućuje maksimalna fleksibilnost u pogledu naših proračunskih pravila
  • provjera izravnih stranih ulaganja. Komisija je izdala smjernice za pomoć državama članicama u zaštiti ključne europske imovine i tehnologije u trenutačnoj krizi
  • predlaganje investicijske inicijative kako bi se državama članicama osigurala izravna likvidnost
  • dodjela više od 10 milijardi eura malim i srednjim poduzećima kako bi im se pomoglo da ostanu aktivna tijekom pandemije, a 3 milijarde eura radnicima i ranjivim skupinama

Zaštita javnog zdravlja

lady at a pc

Komisija je 11. studenoga 2020. postavila temelje europske zdravstvene unije, u kojoj sve države članice EU-a pripremaju zajedničke odgovore na zdravstvene krize. Time bi se osigurala cjenovna pristupačnost i dostupnost medicinskih potrepština te suradnja zemalja na poboljšanju prevencije i liječenja bolesti. 
 

Mjere koje je Komisija poduzela tijekom pandemije

Pomogla je državama članicama da udruže snage kako bi što prije povećale kupovnu moć i osigurale potrebne medicinske potrepštine.

Uložila je u vrhunska istraživanja, što je omogućilo okupljanje vodećih europskih znanstvenika.

Osnovala je povjerenstvo sastavljeno od sedam neovisnih epidemiologa i virologa sa zadatkom davanja smjernica državama članicama o mjerama odgovora na pandemiju.

Komisija je također donijela:

  • preporuke o mjerama, kao što je održavanje razmaka
  • smjernice za poboljšanje opskrbe i dostupnosti lijekova
  • smjernice o metodama testiranja kako bi se državama članicama pružila potpora u učinkovitoj upotrebi kompleta za testiranje

Zaštita mobilnosti građana EU-a

girls in a train station

Morao se ponovno uvesti nadzor pojedinih unutarnjih granica tijekom pandemije. Komisija je surađivala s državama članicama kako bi:

  • ograničila učinak na unutarnje tržište
  • zaštitila zdravlje građana
  • osigurala pravedno postupanje prema osobama koje moraju putovati
  • osigurala da se osnovni proizvodi nastave kretati u cijelom EU-u.

Što je Komisija postigla?

Pomoću Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu vratila je kući više od 90 000 Europljana koji su bili blokirani u cijelom svijetu.

Izdala je državama članicama smjernice o „zelenim trakama” kako bi se osigurao brz i neprekinut protok robe unutar čitavog EU-a.

Pokrenula je internetsku platformu „Re-open EU” s ključnim informacijama o zdravstvenim mjerama i mjerama putovanja u cijelom EU-u.

Daljnje aktivnosti uključuju:

  • utvrđivanje zajedničkog okvira kojim se određuju kriteriji za sigurnu i postupnu ponovnu uspostavu turističkih aktivnosti
  • postizanje dogovora između država članica o smjernicama za osiguravanje prekogranične interoperabilnosti aplikacija za praćenje kako bi se građane moglo upozoriti na moguću zarazu i kada putuju unutar EU-a
  • predlaganje veće jasnoće i predvidljivosti svih mjera kojima se ograničava slobodno kretanje