Ugrás a fő tartalomra

2020: Az EU küzdelme a koronavírus-járvány ellen

A koronavírus-világjárvány kitörése óta az Európai Bizottság minden fronton azon munkálkodik, hogy megfékezze a vírus terjedését. Mind az EU, mind a tagállamok példa nélküli intézkedéseket hoztak annak érdekében, hogy támogassák az egészségügyi rendszereket, és ellensúlyozzák a világjárvány társadalmi-gazdasági hatásait.

Biztonságos és hatásos oltóanyagok biztosítása Európa és a világ számára

vaccination

A koronavírus-világjárvány tartós megoldásához hatásos és biztonságos vakcina kifejlesztésén és forgalmazásán keresztül vezet az út, és ez az Európai Bizottság koronavírus-járvány elleni erőfeszítéseinek egyik legfontosabb eleme.

Milyen intézkedéseket hozott a Bizottság (2021 februárja óta)?

Uniós oltóanyag-stratégiát léptetett életbe, hogy felgyorsítsa a koronavírus elleni vakcinák kifejlesztését, gyártását és bevezetését.

Engedélyezte 6 szerződés megkötését, melyek révén 2,3 milliárd adag jövőbeli oltóanyagot lehet majd beszerezni, és tárgyalásokat folytat további 260 millió adag oltóanyag beszerzéséről 2 olyan céggel, melyek potenciális vakcinák kifejlesztésén dolgoznak.

Három feltételes forgalombahozatali engedélyt adott ki a BioNtech és a Pfizer, a Moderna, valamint az AstraZeneca által kifejlesztett oltóanyagokra vonatkozóan.

2020. december 27.

Az európai egység jegyében Unió-szerte megkezdődik a koronavírus elleni védőoltások beadása

Egyéb kulcsfontosságú intézkedések:

  • A Bizottság 2020. január óta több mint 660 millió eurót mozgósított a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram forrásaiból a koronavírus terjedésének megelőzését és emberéletek megmentését szolgáló oltóanyagok, új kezelések, diagnosztikai tesztek és gyógyászati rendszerek kifejlesztésére.
  • Adománygyűjtő kampány indult a koronavírus-járvány elleni globális fellépés előmozdítása céljából. A kampány során befolyt pénz a kezeléshez, teszteléshez és védőoltásokhoz való egyetemes hozzáférést segíti. A májusban indult kampány záróakkordja, egyben fénypontja a 2020 júniusában megrendezett, koncerttel egybekötött globális adományozói csúcstalálkozó volt. Az adományozók 16 milliárd eurót ajánlottak fel világszerte.
  • Az „Európa együtt” az uniós tagállamokkal közösen több mint 850 millió eurót irányzott elő 2021. februárig a COVAX kezdeményezés céljainak előmozdítására, és ezzel a vállalással az Európai Unió lett a COVAX legfőbb támogatója. A kezdeményezés jövedelemtől független, igazságos és méltányos hozzáférést tesz majd lehetővé az oltóanyagokhoz az Afrikában, Ázsiában, a Karib-térségben, a Csendes-óceán térségében, valamint Európa keleti és déli szomszédságában élő emberek milliói számára. 

Az európai gazdaság támogatása a fellendülés felé vezető úton

workers at a machine

Az Európai Bizottság nagyszabású európai helyreállítási tervet vázolt fel, amely arra irányul, hogy:

  • elősegítse a világjárvány által okozott gazdasági és társadalmi károk helyreállítását,
  • beindítsa az európai helyreállítást,
  • megőrizze a már létező munkahelyeket és újakat hozzon létre.

Az 1,8 billió eurós helyreállítási csomag a 2021–2027-es időszakra szóló uniós költségvetés és a Next Generation EU forrásait ötvözi.

 

Milyen intézkedéseket hozott a Bizottság (2020 óta)?

Mozgósította az uniós költségvetést és az Európai Beruházási Bankot a munkahelyek megőrzése és a válság által sújtott vállalatok támogatása érdekében.

Életre hívta a szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszközt (SURE), amely – 100 milliárd eurós összeghatárig – hitelt tud nyújtani a tagállamoknak a munkahelyek megőrzéséhez.

Ideiglenes állami támogatási szabályokat fogadott el, hogy a kormányok likviditást tudjanak biztosítani a gazdaság számára a lakosság támogatása és az Unión belüli munkahelyek megőrzése érdekében.

1440 intézkedést

fogadott el, köztük 650 állami támogatásokra vonatkozó határozatot

2020-ban hozott egyéb kulcsfontosságú intézkedések:

  • A Bizottság aktiválta a mentesítési rendelkezést, amely lehetővé tette az uniós költségvetési szabályok lehető legrugalmasabb alkalmazását.
  • Iránymutatást adott ki a közvetlen külföldi befektetések átvilágításáról, hogy segítsen a tagállamoknak megvédeni a kritikus jelentőségű európai eszközöket és technológiákat a válság közepette.
  • Előterjesztette a koronavírusra való reagálást célzó beruházási kezdeményezést annak érdekében, hogy azonnali likviditást biztosítson a tagállamoknak.
  • Több mint 10 milliárd eurót különített el a kis- és középvállalkozások számára, hogy segítsen nekik felszínen maradni a világjárvány idején, és 3 milliárd eurót juttatott a munkavállalók és a kiszolgáltatott csoportok számára.

A lakosság egészségének védelme

lady at a pc

2020. november 11-én a Bizottság lefektette az európai egészségügyi unió alapjait, amelynek keretében az uniós országok felkészülnek és közösen reagálnak az egészségügyi válságokra. Ez azt hivatott biztosítani, hogy az egészségügyi felszerelések megfizethetőek és elérhetőek legyenek, az országok pedig együttműködjenek a betegségek megelőzésének és kezelésének javítása érdekében. 

 

Milyen intézkedéseket hozott a Bizottság a világjárvány alatt?

Segítséget nyújtott a tagállamoknak ahhoz, hogy erőiket egyesítve maximalizálják vásárlóerejüket, és minél gyorsabban beszerezhessék a szükséges orvosi felszereléseket.

Beruházásokkal előmozdította a vezető európai tudósok közreműködésével megvalósuló csúcsminőségű kutatást.

Hét független járványügyi szakértőből és virológusból álló testületet hozott létre, melynek az a feladata, hogy iránymutatást nyújtson a tagállamoknak a válaszintézkedésekkel kapcsolatban.

A Bizottság számos fontos dokumentumot is kidolgozott:

  • Ajánlásokat tett közzé a közösségi intézkedésekről, pl. a fizikai távolságtartásról.
  • Iránymutatásokat adott ki a gyógyszerellátás és a gyógyszerkínálat optimalizálásáról.
  • Iránymutatásokat tett közzé a tesztelési módszerekről, hogy elősegítse a tagállamokban a tesztkészletek hatékony használatát.

Az uniós polgárok mobilitásának védelme

girls in a train station

A világjárvány idején egyes helyeken vissza kellett állítani a belső határellenőrzést. A Bizottság együttműködött a tagállamokkal annak érdekében, hogy:

  • korlátozza a belső piac működésére gyakorolt hatást,
  • védelmezze a polgárok egészségét,
  • a halaszthatatlan okból útra kelő polgárok méltányos bánásmódban részesüljenek,
  • az alapvető áruk szállítása folyamatos legyen EU-szerte.

Milyen eredményeket ért el a Bizottság?

Több mint 90 000 külföldön rekedt európai polgárnak segített hazajutni a világ minden részéből az uniós polgári védelmi mechanizmus révén.

Iránymutatásokat adott ki a tagállamok számára az ún. zöld folyosókról, hogy biztosítsa az áruk gyors és zavartalan áramlását az Európai Unióban.

Beindította a „Re-open EU” internetes platformot, amely alapvető tudnivalókkal szolgál az EU-n belüli egészségügyi és utazási intézkedésekről

Néhány további intézkedés:

  • A Bizottság kidolgozta az idegenforgalmi tevékenységek biztonságos és fokozatos újraindítására vonatkozó kritériumokat meghatározó közös keretet.
  • A tagállamok iránymutatásokat fogadtak el a kontaktkövető alkalmazások határokon átívelő interoperabilitásának biztosítása érdekében, hogy a polgárokat figyelmeztetni lehessen a potenciális koronavírus-fertőzés veszélyére EU-n belüli utazásaik során.
  • A Bizottság javaslatot terjesztett elő annak érdekében, hogy a szabad mozgást korlátozó intézkedések egyértelműbbek és kiszámíthatóbbak legyenek.