Přejít na hlavní obsah
Zpráva12. června 2024Generální ředitelství pro komunikaciOdhadovaná doba čtení: 3 min

Plán uvedení Paktu o migraci a azylu do praxe

Job hunting

 

Komise dnes předložila Společný prováděcí plán k Paktu o migraci a azylu. Účelem je zajistit, aby do června 2026 nabyly všechny legislativní akty konkrétní podoby. 

Společný evropský systém pro řízení migrace a azylu, který EU přijala, vstoupil v platnost 11. června 2024. Komise nyní vede přípravné práce na provádění dohodnutých pravidel. Země EU budou muset do konce roku 2024 navrhnout své vnitrostátní prováděcí plány, v nichž představí konkrétní kroky a vysvětlí, jak přetransformují právní předpisy do praxe.

Společný prováděcí plán se skládá z deseti základních prvků:

  1. Společný migrační a azylový informační systém (Eurodac): podpora pro země EU a pomoc při uplatňování nových pravidel solidarity a odpovědnosti.
  2. Nový systém pro řízení migrace na vnějších hranicích EU: řízení nelegálního vstupu státních příslušníků třetích zemí a zavedení rychlých, účinných a zjednodušených azylových a návratových řízení, jakož i silných záruk.
  3. Zajištění odpovídající životní úrovně žadatelů ve vztahu k jejich potřebám. Například u žadatelů o mezinárodní ochranu jde o rychlejší přístup na trh práce, fyzickou a duševní zdravotní péči a větší ochranu rodin, dětí a zranitelných žadatelů.
  4. Spravedlivá, účinná a konvergentní azylová řízení: efektivnější posuzování a vyřizování jednotlivých žádostí o azyl v celé Evropě, větší záruky a práva pro žadatele a osoby požívající mezinárodní ochrany.
  5. Účinná a spravedlivá řízení o navrácení: pravidla EU v oblasti migrace mohou být obhajitelná pouze tehdy, pokud jsou osoby, které nemají právo pobývat v EU, účinně navraceny.
  6. Spravedlivý a účinný systém: zavedení účinného a stabilního sdílení odpovědnosti v celé Unii a omezení pobídek k druhotnému pohybu.
  7. Zajištění toho, aby solidarita fungovala: EU má poprvé stálý, právně závazný, přesto flexibilní mechanismus solidarity, který zajistí, aby žádná země EU nebyla odkázána sama na sebe, když se ocitne pod tlakem.
  8. Připravenost, plánování v případě nepředvídaných událostí a reakce na krizi: vytváření větší odolnosti vůči vývoji migračních situací a při snižování rizik krizových momentů.
  9. Nové záruky pro žadatele o azyl a zranitelné osoby: intenzivnější monitorování základních práv, zajištění efektivnosti řízení a ochrana lidské důstojnosti.
  10. Přesídlování, začleňování a integrace: intenzivnější úsilí o integraci a začleňování migrantů.

Pakt o migraci a azylu představuje společnou evropskou reakci na migraci. Umožňuje Evropské unii řídit migraci spravedlivým a udržitelným způsobem, zajišťuje solidaritu mezi zeměmi Unie a zároveň nabízí jistotu a srozumitelnost pro osoby přicházející do EU, přičemž zároveň chrání jejich základní práva. Pakt, který v září 2020 navrhla Evropská komise, přijal v dubnu 2024 Evropský parlament a v květnu 2024 Rada EU. Právní nástroje paktu vstoupily v platnost 11. června 2024 a začnou se uplatňovat v červnu 2026.

Další informace

Odpovědné řízení migrace

Pakt o migraci a azylu

Společný prováděcí plán

Časté otázky týkající se Paktu o migraci a azylu

Tisková zpráva

Migrace a azyl

Pakt o migraci a azylu – Faktografický přehled

Jak chápat Evropský pakt o migraci a azyl – video

Podrobnosti

Datum zveřejnění
12. června 2024
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci