Glavni sadržaj
  • Novinski članak
  • 12. lipnja 2024.
  • Glavna uprava za komunikacije
  • Predviđeno vrijeme čitanja: 2 min

Plan za provedbu pakta o migracijama i azilu u praksi

Job hunting

 

Komisija je danas predstavila zajednički provedbeni plan za pakt o migracijama i azilu kako bi do lipnja 2026. sve bilo spremno za primjenu zakonodavnih akata. 

EU je uveo zajednički europski sustav za upravljanje migracijama i azilom, koji je stupio na snagu 11. lipnja 2024. Komisija sada predvodi zajednički rad na provedbi dogovorenih pravila. Države članice morat će do kraja 2024. izraditi svoje nacionalne provedbene planove u kojima će predstaviti konkretne korake i objasniti kako će provoditi zakonodavne propise.

Zajednički provedbeni plan sastoji se od 10 sastavnica:

  1. Zajednički informacijski sustav za migracije i azil (Eurodac): pomagat će državama članicama EU-a da primjenjuju nova pravila o solidarnosti i odgovornosti.
  2. Novi sustav za upravljanje migracijama na vanjskim granicama EU-a: pomoći će u upravljanju nezakonitim dolascima državljana trećih zemalja, uspostavi brzih i učinkovitih postupaka za azil i vraćanje te uvođenju strogih zaštitnih mjera.
  3. Primjereni standardi za prihvat i životni uvjeti: za tražitelje u skladu s njihovim potrebama. Na primjer, omogućit će se raniji pristup tržištu rada, skrb za fizičko i duševno zdravlje osobama kojima je odobrena međunarodna zaštita, kao i veća zaštita za obitelji, djecu i ranjive tražitelje.
  4. Pravedni, učinkoviti i usklađeni postupci azila: pojednostavnjuju se postupci procjene i donošenja odluka o pojedinačnim zahtjevima za azil u cijeloj Europi te se jačaju zaštitne mjere, prava i jamstva za tražitelje i one kojima je odobrena međunarodna zaštita.
  5. Učinkoviti i pravedni postupci vraćanja: migracijska politika EU-a može biti održiva samo ako se djelotvorno provodi postupak vraćanja za one koji nemaju pravo boravka u EU-u.
  6. Pravedan i učinkovit sustav: uvodi se djelotvorna i stabilna podjela odgovornosti na razini Unije i smanjuju poticaji za sekundarna kretanja.
  7. Provedba solidarnosti: EU prvi put ima trajan, pravno obvezujući, ali fleksibilan mehanizam solidarnosti kako nijedna zemlja EU-a ne bi ostala sama u situacijama velikog pritiska.
  8. Pripravnost, planiranje djelovanja u nepredvidivim situacijama i odgovor na krizu: cilj je pridonijeti otpornosti na nove migracijske situacije i smanjiti rizik od kriznih situacija.
  9. Nove zaštitne mjere za tražitelje azila i ranjive osobe: pojačano će se pratiti poštovanje temeljnih prava, jamčiti djelotvorni postupci i štititi ljudsko dostojanstvo.
  10. Preseljenje, uključivanje i integracija: intenzivirat će se mjere za integraciju i uključivanje migranata.

Pakt o migracijama i azilu zajednički je europski odgovor na migracije. EU-u omogućuje da pravedno i održivo upravlja migracijama, čime se osigurava solidarnost među državama članicama te se istodobno pruža sigurnost i jasnoća osobama koje dolaze u EU i štite njihova temeljna prava. Komisija ga je predložila u rujnu 2020., Europski parlament donio u travnju, a Vijeće u svibnju 2024. Pravni instrumenti pakta stupili su na snagu 11. lipnja 2024., a primjenjivat će se od lipnja 2026.

Saznajte više

Odgovorno upravljanje migracijama

Pakt o migracijama i azilu

Zajednički provedbeni plan

Pitanja i odgovori o paktu o migracijama i azilu

Priopćenje za medije

Migracije i azil

Pakt o migracijama i azilu – informativni članak

Pregled europskog pakta o migracijama i azilu – videozapis

Pojedinosti

Datum objave
12. lipnja 2024.
Autor
Glavna uprava za komunikacije