Pāriet uz galveno saturu
  • Raksts par jaunumiem
  • 2024. gada 12. jūnijs
  • Komunikācijas ģenerāldirektorāts
  • Lasīšanas ilgums: 3 min

Plāns Migrācijas un patvēruma pakta īstenošanai

Job hunting

 

Komisija šodien nāca klajā ar Migrācijas un patvēruma pakta Kopīgo īstenošanas plānu, kura nolūks ir nodrošināt, ka līdz 2026. gada jūnijam ir ieviesti visi pasākumi, ar kuriem tiesību aktu īstenos praksē. 

ES ir pieņēmusi kopīgu Eiropas migrācijas un patvēruma pārvaldības sistēmu, kas stājās spēkā 2024. gada 11. jūnijā. Tagad Komisija vada kolektīvo darbu, kas nepieciešams, lai saskaņotos noteikumus ieviestu. ES valstīm līdz 2024. gada beigām būs jāizstrādā nacionālie īstenošanas plāni, kuros būs ietverti konkrēti pasākumi un paskaidrots, kā tās tiesību aktus pārveidos darbībā.

Kopīgajā īstenošanas plānā ir 10 pamatelementi.

  1. Kopīga migrācijas un patvēruma informācijas sistēma (Eurodac): sistēma ir izveidota, lai atbalstītu ES valstis un dotu tām iespēju izmantot jaunos solidaritātes un atbildības noteikumus.
  2. Jauna sistēma migrācijas pārvaldībai pie ES ārējām robežām: tā ir paredzēta, lai pārvaldītu trešo valstu valstspiederīgo neatbilstīgu ieceļošanu un izveidotu ātras un efektīvas patvēruma un atgriešanas procedūras, kā arī stingrus aizsardzības pasākumus.
  3. Pienācīgs dzīves līmenis uzņemošajā valstī: mērķis ir nodrošināt pieteikumu iesniedzējiem viņu vajadzībām atbilstošu dzīves līmeni. Piemēram, raitāka piekļuve darba tirgum, fiziskās un garīgās veselības aprūpe personām, kurām ir piešķirta starptautiskā aizsardzība, un labāka aizsardzība ģimenēm, bērniem un mazaizsargātiem pieteikuma iesniedzējiem.
  4. Taisnīgas, efektīvas un konverģentas patvēruma procedūras: racionalizēts individuālo patvēruma pieteikumu novērtēšanas un lēmumu pieņemšanas process visā Eiropā un pastiprināti aizsardzības pasākumi, tiesības un garantijas pieteikumu iesniedzējiem un tiem, kuriem ir piešķirta starptautiskā aizsardzība.
  5. Efektīvas un taisnīgas atgriešanas procedūras: ES migrācijas politika var būt ilgtspējīga tikai tad, ja personas, kurām nav tiesību uzturēties ES, tiek faktiski atgrieztas.
  6. Taisnīga un efektīva sistēma: mērķis ir izveidot efektīvu un stabilu atbildības sadalījumu visā Savienībā un samazināt sekundārās kustības stimulus.
  7. Solidaritāte praksē: pirmo reizi ES ir ieviests pastāvīgs, juridiski saistošs, bet elastīgs solidaritātes mehānisms, kura nolūks ir nodrošināt, ka neviena ES valsts netiek atstāta viena, kad tā saskaras ar spiedienu.
  8. Sagatavotība, ārkārtas situāciju plānošana un reaģēšana uz krīzēm: mērķis ir palīdzēt veidot lielāku noturību migrācijas situācijas attīstības gadījumā un mazināt krīzes situāciju risku.
  9. Jauni aizsardzības pasākumi patvēruma meklētājiem un mazaizsargātām personām: pastiprināta pamattiesību uzraudzība, efektīvu procedūru nodrošināšana un cilvēka cieņas aizsardzība.
  10. Pārmitināšana, iekļaušana un integrācija: mērķis ir pastiprināt centienus migrantu integrācijai un iekļaušanai.

Migrācijas un patvēruma pakts nodrošina kopīgu ES pieeju migrācijai. Tas Eiropas Savienībai ļauj pārvaldīt migrāciju taisnīgā un ilgtspējīgā veidā, nodrošinot solidaritāti starp ES valstīm un vienlaikus garantējot drošību, skaidrību un pamattiesību aizsardzību cilvēkiem, kas ierodas Eiropas Savienībā. Šo paktu 2020. gada septembrī ierosināja Komisija, 2024. gada aprīlī tas tika pieņemts Eiropas Parlamentā, bet 2024. gada maijā – Padomē. Pakta juridiskie instrumenti stājās spēkā 2024. gada 11. jūnijā, un tie būs piemērojami no 2026. gada jūnija.

Plašāka informācija

Atbildīga migrācijas pārvaldība

Migrācijas un patvēruma pakts

Kopīgais īstenošanas plāns

Jautājumi un atbildes par Migrācijas un patvēruma paktu

Paziņojums presei

Migrācija un patvērums

Migrācijas un patvēruma pakts

Eiropas Migrācijas un patvēruma pakta būtība (video)

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 12. jūnijs
Autors
Komunikācijas ģenerāldirektorāts