Prejsť na hlavný obsah
  • Novinový článok
  • 6. augusta 2024
  • Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu
  • Odhadovaný čas čítania: 4 min

Spotrebný tovar, ktorý môžete prepravovať v batožine

Holiday planning in Europe

 

Napriek voľnému pohybu tovaru v rámci EÚ existujú určité pravidlá týkajúce sa prepravy určitého spotrebného tovaru z jednej krajiny EÚ do druhej. Nedodržanie stanovených kvót, ktoré sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť, môže viesť k zhabaniu vášho tovaru, uloženiu pokuty alebo dokonca trestnému stíhaniu. 

Cestovanie v EÚ 

Dobrou správou je, že ak cestujete v rámci EÚ, môžete si so sebou vziať akékoľvek mäsové alebo mliečne výrobky, pokiaľ sú určené na vašu osobnú spotrebu. To isté platí pre rezané kvety, ovocie alebo zeleninu, pokiaľ boli pestované v krajine EÚ a nie sú napadnuté škodcami alebo chorobami. Tieto pravidlá sa vzťahujú nielen na prepravu mäsových, mliečnych alebo rastlinných výrobkov v batožine, ale aj pri nákupe takýchto výrobkov online alebo ich odosielaní poštou.  

Existujú však limity pre sušené detské mlieko (menej ako 10 kg), detské potraviny, potraviny potrebné zo zdravotných dôvodov a osobitné krmivo pre spoločenské zvieratá. 

Pokiaľ ide o alkohol a tabak, máte právo tieto výrobky prepravovať za predpokladu, že sú určené na vlastné použitie, a nie na ďalší predaj. Každá krajina EÚ si môže stanoviť vlastné smerné hodnoty pre množstvá výrobkov, ktoré si môžete priniesť so sebou. Tieto hodnoty však nemôžu byť nižšie ako smerné hodnoty stanovené na úrovni EÚ: 800 cigariet, 1 kg tabaku, 10 litrov liehovín, 20 litrov fortifikovaného vína, 90 litrov vína a 110 litrov piva. 

Pokiaľ ide o cestovanie s hotovosťou medzi krajinami EÚ, neexistujú žiadne pravidlá, ktoré by platili pre celú EÚ. Pred cestou by ste však mali vždy u miestnych colných orgánoch overiť, či v krajine, z ktorej cestujete, cez ktorú prechádzate, alebo do ktorej cestujete, existujú miestne pravidlá. 

Ak máte problém s chybným tovarom, chybným digitálnym obsahom alebo chybnou digitálnou službou zakúpenou v ktorejkoľvek krajine EÚ počas vášho pobytu v zahraničí, môže vám pomôcť Európske spotrebiteľské centrum vo vašej krajine. Podrobnejšie informácie o právach vyplývajúcich z vnútroštátnych právnych predpisov nájdete v osobitných pravidlách týkajúcich sa zákonných a obchodných záruk v krajine kúpy. 

Cestovanie do EÚ z krajiny mimo EÚ 

Ak cestujete do EÚ z krajiny, ktorá nie je členom EÚ, nemôžete si so sebou priniesť žiadne mäsové ani mliečne výrobky. Môžete si však priniesť obmedzené množstvo ovocia a zeleniny, vajec, výrobkov z vajec a medu. Povolené sú aj obmedzené množstvá rýb alebo výrobkov z rýb. Väčšina krajín EÚ má prísne pravidlá týkajúce sa prepravy ohrozených zvierat alebo rastlín a v niektorých prípadoch možno budete potrebovať povolenie.  

Do EÚ môžete doviezť aj určitý tovar oslobodený od DPH a spotrebných daní, ak nie je určený na ďalší predaj a dodržali ste stanovené limity. Môžete napríklad priniesť štyri litre nešumivého vína a 16 litrov piva. Okrem toho si môžete doviezť liter liehovín s objemovým percentom alkoholu nad 22 % (ako je vodka alebo gin) alebo liter nedenaturovaného etanolu (etylalkoholu) s objemovým percentom alkoholu 80 % alebo dva litre fortifikovaného (napríklad sherry alebo portské) alebo šumivého vína. Pokiaľ ide o tabak, mali by ste si overiť limity stanovené colnými orgánmi v krajine EÚ, do ktorej cestujete.  

Pokiaľ ide o iný tovar vrátane parfumov, môžete prepravovať výrobky v hodnote do 300 eur na cestujúceho, resp. 430 eur na cestujúceho, ak cestujete letecky alebo po mori. Niektoré krajiny EÚ uplatňujú nižší limit (150 eur) pre cestujúcich mladších ako 15 rokov. Ak sa po EÚ premiestňujete vozidlom, okrem paliva obsiahnutého v palivovej nádrži môžete prevážať (maximálne) 10 litrov paliva v prenosnom kontajneri.  

Ak plánujete vstúpiť do EÚ alebo opustiť EÚhotovosťou vo výške 10 000 eur (alebo jej ekvivalentom v iných menách), musíte to oznámiť colným orgánom v krajine EÚ, do ktorej vstupujete alebo z ktorej odchádzate, a to prostredníctvom formulára na oznámenie peňažných prostriedkov v hotovosti. Ak formulár na oznámenie peňažných prostriedkov v hotovosti nepredložíte alebo ak je oznámenie peňažných prostriedkov v hotovosti nesprávne alebo neúplné, budú vám uložené sankcie. 

Ďalšie informácie 

Čo si môžete vziať so sebou pri cestovaní v rámci EÚ? 

Nakupovanie v EÚ

Formulár EÚ na oznámenie peňažných prostriedkov v hotovosti 

Webové sídla colných orgánov členských štátov 

Práva cestujúcich v EÚ 

Zdravotné poistenie pri cestách v EÚ 

Cestovanie so spoločenskými zvieratami v rámci EÚ 

Sieť európskych spotrebiteľských centier 

Cestovanie v Európe v roku 2024 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
6. augusta 2024
Autor/autorka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu