Přejít na hlavní obsah

WhatsApp

V návaznosti na dialog se sítí pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele pod vedením švédské spotřebitelské agentury a irské komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele, který koordinovala Evropská komise, se společnost WhatsApp zavázala lépe informovat spotřebitele o aktualizacích svých podmínek poskytování služeb a jasně vysvětlovat, jak ovlivňují práva a povinnosti uživatelů. Kromě toho aplikace WhatsApp uživatelům vždy poskytne možnost odmítnout aktualizované podmínky služby, i když to bude znamenat, že uživatelé nebudou moci služby aplikace WhatsApp nadále využívat.
 
WhatsApp potvrdil, že nesdílí ani nesdílel osobní údaje uživatelů pro reklamní účely se třetími stranami nebo jinými společnostmi patřící pod Meta, včetně Facebooku.
 
Přehled závazků: 

U všech budoucích aktualizací podmínek aplikace WhatsApp:

  • vysvětlí, jaké změny hodlá provést ve smlouvách uživatelů a jak by mohly ovlivnit jejich práva a povinnosti;
  • poskytne možnost odmítnout aktualizované podmínky služby stejně výrazně jako možnost je přijmout;
  • zajistí, aby oznámení informující o aktualizacích mohla být zamítnuta nebo aby se s nimi mohl uživatel seznámit později a aktualizaci odložit, bude respektovat volby uživatelů a nebude zasílat táž oznámení znovu.

Orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele budou sledovat uplatňování výše uvedených závazků u všech budoucích aktualizací podmínek služby a politiky společnosti a v případě nedodržení přijmou donucovací opatření.  

První dopis zaslala síť CPC v lednu 2022 v návaznosti na upozornění Evropské organizace spotřebitelů (BEUC) a osmi z jejích členských sdružení*, které upozorňovaly na údajné nekalé praktiky související s aktualizací podmínek poskytování služeb a zásad ochrany soukromí společnosti WhatsApp. 

Společnost WhatsApp na tento první dopis sítě CPC odpověděla v březnu 2022. Po pečlivém posouzení odpovědi však síť CPC vyhodnotila vysvětlení společnosti ohledně vznesených obav za neuspokojivé. Na žádost sítě pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele poskytl WhatsApp další informace a vysvětlení v dopisech z července 2022 a ledna 2023 a síť poté přijala závazky společnosti WhatsApp. 

* APC (Rumunsko), Consumentenbond (Nizozemsko), dTest (Česká republika), Forbrukerrådet (Norsko), KEPKA (Řecko), EKPIZO (Řecko), S.O.S. Poprad (Slovensko) a UFC-Que choisir (Francie).

Google

V návaznosti na dialog zahájený v roce 2021 se sítí pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele, který koordinovala Evropská komise a vedl nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy a belgické generální ředitelství pro hospodářskou inspekci, Google souhlasil s tím, že se bude zabývat otázkami, jež vyvstaly v souvislosti s jeho postupy, a v rámci „Google Store“, „Google Play Store“, „Google Hotels“ a „Google Flights“ provede změny, jejichž cílem bude dosáhnout souladu s pravidly EU na ochranu spotřebitele.

Přehled závazků:
V zájmu zajištění souladu s pravidly EU na ochranu spotřebitele společnost Google přislíbila, že:

  • omezí svou pravomoc (stanovenou ve smluvních podmínkách prodeje) jednostranně zrušit objednávku nebo změnit cenu objednaného zboží, které bylo inzerováno za nesprávnou cenu
  • poskytne e-mailovou schránku, kterou budou moci používat výlučně spotřebitelské orgány, aby mohly se společností Google komunikovat přímo, nahlašovat jednotlivé případy a žádat rychlé odstranění nezákonného obsahu z platformy Google.

„Google Flights“ a „Google Hotels“:

  • Bude jasně prezentovat svůj obchodní model, a to díky nové sadě nástrojů, která je k dispozici v nabídce během rezervace, a díky jasnějším údajům v sekci „Další informace“. Díky nově zahrnovaným informacím je spotřebitelům při rezervaci jasné, že uzavírají smlouvu přímo s letovou nebo hotelovou společností, a nikoli se společností Google (jelikož možnost rezervovat lety nebo hotely prostřednictvím „Book on Google“ byla zrušena).
  • Napomůže tomu, aby bylo spotřebitelům jasné, jaká cena byla použita jako výchozí při výpočtu slevy, je-li sleva na platformě nabízena. 
  • Dostatečně jasně uvede, že recenze hotelů na „Google Hotels“ se neověřují.
  • Přijme stejné závazky týkající se transparentnosti jako jiné velké platformy nabízející ubytování (Booking.com, Expedia, Airbnb), pokud jde o způsob, jakým spotřebitelům předkládá informace (například o cenách či slevách).

„Google Play Store“ a „Google Store“:

  • Poskytnou spotřebitelům v Google Store informace o společnosti (registrovaný název, adresu subjektu, registrační a identifikační čísla pro účely DPH) a dále přímé a účinné komunikační prostředky umožňující společnost kontaktovat (např. telefonní spojení na zástupce, adresa poskytovatele služeb v EU, e-mailovou adresu) v Google Play Store a v obou obchodech odkaz na platformu pro online řešení sporů.
  • Poskytnou jasnou formou ty informace o svých výrobcích a službách, které jsou pro spotřebitele před dokončením objednávky klíčové (předsmluvní informace) – např. zda existují či nikoli náklady na dodání, v jaké lhůtě smí spotřebitel od smlouvy odstoupit a u výrobků, které nebyly v souladu s objednávkou, jaké jsou k právní záruky na opravu nebo výměnu.
  • Umožní spotřebitelům, aby při nákupu z různých lokálních verzí Google Store mohli použít platební prostředky z kterékoli země EU. 
  • Vyjasní, jak prohlížet různé lokální verze Google Play Store, a bude informovat vývojáře o jejich povinnosti vyplývající z nařízení o zeměpisném blokování zpřístupnit jejich aplikace v celé EU (pokud nařízení nestanoví konkrétní výjimku).

Pokud jde o Google Ads a Search, vysvětlení poskytnutá společností Google obavy vyjádřené ve společném postoji orgánů pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele rozptýlila.

Jedna z praktik společnosti Google však stále není plně v souladu s nařízením o zeměpisném blokování. Společnost Google technickými prostředky omezuje používání aplikací, které by jinak měly být běžně v zemi, kde se uživatel právě dočasně nachází, dostupné. Společnost Google uvádí, že pokud uživatel z členského státu navštěvuje jiný členský stát, může v rámci služby Play jednou ročně změnit svou zemi bydliště, aby tak měl přístup k aplikacím a hrám země, do níž cestuje. Tato možnost je jednak omezována zcela svévolně (pouze jednou ročně), a navíc se v případě takové změny zůstatek na účtu převede na tu lokální verzi Google Play, která právě není aktuální. Toto se považuje za porušení nařízení o zeměpisném blokování.

Plnění těchto závazků bude aktivně monitorovat síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele a vnitrostátní orgány budou sledovat a prosazovat dodržování předpisů tam, kde obavy přetrvávají.

26. LEDNA 2023
Common position of national authorities of the CPC Network concerning the commercial practices and terms and conditions of Google

 

26. LEDNA 2023
Table of changes agreed by Google

 

TikTok

Evropská komise a orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele zahájily formální dialog se společností TikTok s cílem přezkoumat jeho obchodní praktiky a politiky poté, co Evropská organizace spotřebitelů (BEUC) v únoru 2022 upozornila na porušování práv spotřebitelů v EU prostřednictvím aplikace pro sdílení videonahrávek. Akci vedla irská komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele a švédská agentura pro ochranu spotřebitele Konsumentverket za vnitrostátní orgány na ochranu spotřebitele všech členských států a za podpory Komise.  Do hledáčku orgánů se dostal například skrytý marketing, agresivní reklamní techniky zaměřené na děti a některé smluvní podmínky služby TikTok, které by mohly být považovány za zavádějící a matoucí. 

V návaznosti na dialog s Komisí a vnitrostátními orgány pro ochranu spotřebitele se společnost TikTok zavázala sladit své postupy s pravidly EU pro reklamu a ochranu spotřebitele. Opatření přijatá společností TikTok usnadní spotřebitelům vyhledávání reklam na jejich platformě a budou plně provedena do konce třetího čtvrtletí 2022. Síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele bude provádění těchto závazků v roce 2022 a v dalších letech aktivně sledovat a orgány pro ochranu údajů budou mít i nadále pravomoc posuzovat soulad nových politik a postupů společnosti s pravidly EU pro ochranu údajů.

Orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele budou zejména sledovat a posuzovat dodržování předpisů tam, kde přetrvávají obavy, například zda děti dostatečně jasně chápou obchodní aspekty praktik společnosti TikTok, a to i ve vztahu k personalizované reklamě, s ohledem na 5 klíčových zásad spravedlivé reklamy určené dětem.

21. ČERVNA 2022
List of commitments by TikTok to improve their practices

Sociální média

Podvody v prostředí online se stále více zaměřují na uživatele sociálních médií. Proběhla proto společná akce, díky níž společnosti Facebook a Twitter uvedly své podmínky poskytování služeb do souladu s evropským spotřebitelským právem a pohotově nyní spolupracují, když orgány pro ochranu spotřebitele nahlásí nezákonný obsah online a požadují jeho odstranění.

9. DUBNA 2019
Factsheets on changes implemented by Facebook

Tisková zpráva (9.4.2019)

Tisková zpráva (15.2.2018)